Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler

Kasko sigortalı aracın ağır hasar görmesi veya kullanılamayacak duruma gelmesi durumunda aracın hasarını tazmin etmek isteyen sürücü, pek çok sigortacılık kavramı ile karşı karşıya kalır. Bu sigortacılık kavramlarından biri de ‘’araç rayiç bedeli’’dir.

Araç rayiç bedeli, ilgili aracın o günkü şartlardaki değerini gösterir. Örneğin; 2003 yılındaki aracın şu anki değerine ulaşabilmek için rayiç değer belirleme yoluna gidilir. 

Araç kasko değeri, sigorta şirketleri ve sigortalı arasındaki sorunların büyük ölçüde azaltılmasını sağlamıştır. Rayiç değer uygulamasından yani 1 Nisan 2013 tarihinden önce aracın kasko değeri poliçede belirtiliyor, prim de bu değer baz alınarak hesaplanıyordu. 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile hem 2.el, hem de sıfır araçların araç kasko değerleri hakkında poliçede bilgi verilmesine son verildi.

Kaskoda hasar tespiti için rayiç bedeli esas alınmaya ve bu bedeli belirleyen referans kaynağına poliçede yer verilmeye başlandı.

Kaskoda hasar tespiti hakkında merak ettikleriniz için; ''Kaskoda Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Uygulamanın üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen araç rayiç bedel uygulaması ile pek çok konu merak ediliyor. Rayiç bedel ile ilgili en çok sorulan soruları öğrenerek, siz de soru işaretlerinize cevap bulabilirsiniz.

Rayiç Bedeli Hakkında En Çok Sorulan Sorular
 

Rayiç Bedel Uygulamasına Geçilmesinin Sebebi Ne?

Rayiç bedel uygulamasına geçilmesinin temelinde sigorta şirketi ve sigortalılar arasındaki sorunlar yatıyor. Araç çalındığında ya da ağır hasara uğradığında; kasko sigortasının poliçede yazan değeri karşılaması bekleniyordu. Sigorta şirketlerinin aracın piyasa değerini ödemesi karışıklığa sebep oluyordu. Rayiç bedel uygulamasına, bu karışıklığa son vermek amacıyla geçildi.

Araçların Rayiç Bedelleri Nasıl Belirlenecek?

Sigorta şirketlerinin bir kısmı Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı kasko değer listesini baz alırken, bir kısmı alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler ve oto acentelerinden alacakları fiyatların ortalamasını rayiç değer olarak belirleyecek.

Araçların Rayiç Bedelleri Nasıl Belirlenecek?

Sigorta şirketlerinin bazıları Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı kasko değer listesini, bir kısmı otomobil alım-satımı yapılan internet sitelerinin, galerilerin ve otomobil galerinin fiyat ortalamasını alarak rayiç değeri belirleyebilecek.

Araç Rayiç Bedel Belirlemede Hangi Kurumlar Referans Olabilecek?

•    TSB Kasko Değer Listesi
•    Sahibinden.com
•    DOD
•    Arabam.com

Poliçede Referans Alınacak Kurum Yazmıyorsa Hasar Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Poliçenizde referans olarak alınan kurum veya kuruluş yazmıyorsa, Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesi referans kaynağıdır.

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız ve 2014 kasko fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız Sigortam.net' gelin. Hasar anında telefon desteği için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

.

Benzer İçerikler