Rot-Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot aracın mekaniğiyle ilgili bir ayardır ve otomobil üreticilerinin önerdiği ayarda olmalıdır. Örneğin aracın bir çukura girmesi rot ayarını bozabilir. Böyle bir durumda araç yetkili servislere götürülmeli ve gerekli ayarlar yaptırılmalıdır. Rot ayarının bozulduğunu aracın sağa ve sola çekmeye başlaması, hızlanması ya da virajda yol tutuşunun az olmasından fark etmeniz mümkündür. Rot ayarı bozuk olduğunda lastikler erken aşınmaya başlar ve ömrü kısalır. Dolayısıyla bu ayarın her 6.000 km de bir yapılması gerekir.

Balans ise denge unsurudur. Balans ayarı bozulduğunda 80 km nin üzerinde direksiyonda titreme yaşanır. Yine çukura girme gibi lastiğin darbe alması sonucunda da bu ayar bozulabilir. Bu durumda da yetkili bir servise gitmek son derece önemlidir.

Rot-balans ayarı belirli periyodlarla yapılmalıdır. Çünkü bu ayarlar yapılırken aracın tüm mekanik donanımları da görüleceği için kontrolden geçmiş olacaktır. Rot-balans ayarını sorunları yaşadığınızda yaptırmanız geç olacaktır. Çünkü bu sorunlar hemen farkedilmeyecektir ve olası riskleri de yaşatabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Balans Ayarı Yapılırken:

  • Araç jant ve lastiği sökülerek balans ayarını ölçen cihaza bağlanır.
  • Jant bilgileri girilir ve cihaz nereye, ne kadar kurşun çakılması gerektiğini gösterir.
  • Aracın 4 tekerine de ağırlıklar takılır ve bu sayede denge sağlanır.

Rot Ayarı Yapılırken:

  • Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır.
  • Sonrasında rot ayarını yapan makine araca bağlanır.
  • Aracın marka-modeline göre ölçüm yapılır.
  • Makine ölçüm yaptığında değerleri verir ve bu doğrultuda olması gereken değerlerde ayar yapılır.
  • Yapılan ayardan sonra hidrolik direksiyon ayarlaması yapılır. Direksiyonun düz şekilde durması sağlanır.

Rot Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Rot ayarını yapmak için kullanılacak makinenin hassas ve aracınıza uygun olması gerekir. Ayrıca aracınız için doğru değeri bulma özelliğine de sahip olmalıdır.
  • Lastiklerin basıncı dikkatli şekilde kontrol edildikten sonra rot başı, rot kolu, direksiyon kutusu, direksiyon minderi gibi aracın ön takımlarının sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekir.

Büyük maddi birikimlerle sahip olduğunuz aracınızın bakımlarını ihmal etmeyerek uzun ömürlü olmasını sağladığınız gibi kasko sigortası da yaptırarak olası hasarların masraflarını sigorta güvencesi altına alabilirsiniz. Bunun için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.