444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Rot-Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

27 Kasım 2014

Rot aracın mekaniğiyle ilgili bir ayardır ve otomobil üreticilerinin önerdiği ayarda olmalıdır. Örneğin aracın bir çukura girmesi rot ayarını bozabilir. Böyle bir durumda araç yetkili servislere götürülmeli ve gerekli ayarlar yaptırılmalıdır. Rot ayarının bozulduğunu aracın sağa ve sola çekmeye başlaması, hızlanması ya da virajda yol tutuşunun az olmasından fark etmeniz mümkündür. Rot ayarı bozuk olduğunda lastikler erken aşınmaya başlar ve ömrü kısalır. Dolayısıyla bu ayarın her 6.000 km de bir yapılması gerekir.

Balans ise denge unsurudur. Balans ayarı bozulduğunda 80 km nin üzerinde direksiyonda titreme yaşanır. Yine çukura girme gibi lastiğin darbe alması sonucunda da bu ayar bozulabilir. Bu durumda da yetkili bir servise gitmek son derece önemlidir.

Rot-balans ayarı belirli periyodlarla yapılmalıdır. Çünkü bu ayarlar yapılırken aracın tüm mekanik donanımları da görüleceği için kontrolden geçmiş olacaktır. Rot-balans ayarını sorunları yaşadığınızda yaptırmanız geç olacaktır. Çünkü bu sorunlar hemen farkedilmeyecektir ve olası riskleri de yaşatabilir.

  

Balans Ayarı Yapılırken:
 

 • Araç jant ve lastiği sökülerek balans ayarını ölçen cihaza bağlanır.
   
 • Jant bilgileri girilir ve cihaz nereye, ne kadar kurşun çakılması gerektiğini gösterir.
   
 • Aracın 4 tekerine de ağırlıklar takılır ve bu sayede denge sağlanır.


Rot Ayarı Yapılırken:
 

 • Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır.
   
 • Sonrasında rot ayarını yapan makine araca bağlanır.
   
 • Aracın marka-modeline göre ölçüm yapılır.
   
 • Makine ölçüm yaptığında değerleri verir ve bu doğrultuda olması gereken değerlerde ayar yapılır.
   
 • Yapılan ayardan sonra hidrolik direksiyon ayarlaması yapılır. Direksiyonun düz şekilde durması sağlanır.


Rot Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 

 • Rot ayarını yapmak için kullanılacak makinenin hassas ve aracınıza uygun olması gerekir. Ayrıca aracınız için doğru değeri bulma özelliğine de sahip olmalıdır.
   
 • Lastiklerin basıncı dikkatli şekilde kontrol edildikten sonra rot başı, rot kolu, direksiyon kutusu, direksiyon minderi gibi aracın ön takımlarının sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekir.

Büyük maddi birikimlerle sahip olduğunuz aracınızın bakımlarını ihmal etmeyerek uzun ömürlü olmasını sağladığınız gibi kasko sigortası da yaptırarak olası hasarların masraflarını sigorta güvencesi altına alabilirsiniz. Bunun için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Okumaya Devam Edin

Aracıma Uygun Lastik Hangisi?

28 Şubat 2014 Cuma

Lastik seçimi son derece önemli bir konudur. Aracınızın bütün yükünü taşıyan lastiklerin aracınıza uygun olması uzun ömürlü kullanım için ilk şarttır.

Lastik Değiştirmenin Püf Noktaları

01 Nisan 2014 Salı

Lastik değişiminin püf noktaları hakkında ayrıntıları öğrenin, yollara güvenle çıkın.

Lastik Kontrolünde Atlanmaması Gereken Noktalar

21 Nisan 2014 Pazartesi

Lastik bakımının kontrolünün doğru yapılmaması hayati risk taşıyan kazalara yol açabilir. Bu nedenle lastik kontrolünde dikkat edilmesi gereken püf noktalara önem verilmelidir.