Rot-Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot aracın mekaniğiyle ilgili bir ayardır ve otomobil üreticilerinin önerdiği ayarda olmalıdır. Örneğin aracın bir çukura girmesi rot ayarını bozabilir. Böyle bir durumda araç yetkili servislere götürülmeli ve gerekli ayarlar yaptırılmalıdır. Rot ayarının bozulduğunu aracın sağa ve sola çekmeye başlaması, hızlanması ya da virajda yol tutuşunun az olmasından fark etmeniz mümkündür. Rot ayarı bozuk olduğunda lastikler erken aşınmaya başlar ve ömrü kısalır. Dolayısıyla bu ayarın her 6.000 km de bir yapılması gerekir.

Balans ise denge unsurudur. Balans ayarı bozulduğunda 80 km nin üzerinde direksiyonda titreme yaşanır. Yine çukura girme gibi lastiğin darbe alması sonucunda da bu ayar bozulabilir. Bu durumda da yetkili bir servise gitmek son derece önemlidir.

Rot-balans ayarı belirli periyodlarla yapılmalıdır. Çünkü bu ayarlar yapılırken aracın tüm mekanik donanımları da görüleceği için kontrolden geçmiş olacaktır. Rot-balans ayarını sorunları yaşadığınızda yaptırmanız geç olacaktır. Çünkü bu sorunlar hemen farkedilmeyecektir ve olası riskleri de yaşatabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Balans Ayarı Yapılırken:

  • Araç jant ve lastiği sökülerek balans ayarını ölçen cihaza bağlanır.
  • Jant bilgileri girilir ve cihaz nereye, ne kadar kurşun çakılması gerektiğini gösterir.
  • Aracın 4 tekerine de ağırlıklar takılır ve bu sayede denge sağlanır.

Rot Ayarı Yapılırken:

  • Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır.
  • Sonrasında rot ayarını yapan makine araca bağlanır.
  • Aracın marka-modeline göre ölçüm yapılır.
  • Makine ölçüm yaptığında değerleri verir ve bu doğrultuda olması gereken değerlerde ayar yapılır.
  • Yapılan ayardan sonra hidrolik direksiyon ayarlaması yapılır. Direksiyonun düz şekilde durması sağlanır.

Rot Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Rot ayarını yapmak için kullanılacak makinenin hassas ve aracınıza uygun olması gerekir. Ayrıca aracınız için doğru değeri bulma özelliğine de sahip olmalıdır.
  • Lastiklerin basıncı dikkatli şekilde kontrol edildikten sonra rot başı, rot kolu, direksiyon kutusu, direksiyon minderi gibi aracın ön takımlarının sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekir.

Büyük maddi birikimlerle sahip olduğunuz aracınızın bakımlarını ihmal etmeyerek uzun ömürlü olmasını sağladığınız gibi kasko sigortası da yaptırarak olası hasarların masraflarını sigorta güvencesi altına alabilirsiniz. Bunun için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler 2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en...büyük ve en iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.