Servislerde Yapılan Yanlış Uygulamalar

Erken fren değişikliği, pahalı motor yağı, yüksek bakım maliyetleri…Güvenerek gittiğiniz otomobil servislerinin bazılarının aldatma yöntemleri günlerce düşünseniz aklınıza gelmeyebilir. Ancak bazı noktalara dikkat ederek sonrasında kendinizi bu ihtimallerden koruyabilirsiniz. 

‘’Kaza Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır? ‘’ sorusundan sonra, ''Servislerde Yapılan Yanlış Uygulamalar Neler?'' sorusunun cevabı da oldukça işinize yarayacak.

Ne yazık ki bu yanlış yöntemlere oldukça sık rastlanıyor. Bu yanlış uygulamaların listesi epeyce geniş: Pahalı yağ değişimi, yapılmış gibi gösterilen hayali tamirler, gereğinden pahalı yedek parçalar, zamanı gelmemesine rağmen değiştirilen fren balataları… Sadece bu yöntemlerden bazıları. 

En iyi niyetlisinin ‘’fatura şişme’’ olarak adlandırıldığı bu durumdan bazı noktalara dikkat göstererek kaçınmak mümkün.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yanlış Uygulamalar
 

Motor Yağı

En basit motorlara dahi pahalı olan sentetik yağlar konuluyor, böylece yağ değişimindeki karını arttırıyor. 
Öneri: Aracınız için uygun yağı öğrenerek satın alın, değişimini kendiniz yaptırın.

Kontrol 1

Pahalı bir motor yağı kullanımında bakım periyotlarının uzayacağı söyleniyor ve bu sürelere uyulmadan müşteri servise çağrılıyor.
Öneri: Sürekli değişen bakım periyotları yerine düzenli, sabit periyotları tercih etmek daha düşük maliyetli olacaktır.

Cam Suyu Ücreti

Konulmuş ya da konulmamış olsun, faturalarda pahalı bir cam suyu eklentisi mutlaka bulunur.
Öneri: Servis yoluna çıkmadan önce otomobilinizin cam suyunu ikmal kabına kendiniz doldurun, ağzına kadar doldurmayı unutmayın.

Kontrol 2

Faturada gözüken bazı tamirat işlemlerinin aslında yapılmadığı örnekler sıklıkta. 
Öneri: Tamirat sonrasında kontrol noktaları yaratın. Mesela; yedek lastiğinizin havasını indirin yahut yağ filtresini fark edilmesi güç şekilde işaretleyin. Böylece yapıldı gösterilen tamiratların gerçekten yapılıp yapılmadığını ortaya çıkarabilirsiniz.

Tüv’e Hazırlık

Kontrol esnasında sadece ufak sorunlar hakkında bilgi verilebiliyor. Tamir sözleşmesi sonrasında araçta müdahale edilen arıza sayısı artıyor.
Öneri: Ucu açık sözleşmeler yerine net olan sözleşmeleri imzalayın. Tamiri yapılacak olan yerlerin tek tek liste halinde olmasını ve fiyatlandırmanın belirtilmesini isteyin.

Ufak Parçalar

Faturada yer alan bazı değişikliği yapılan parçalar sınıflandırılmayabilir, ekstradan hesaplanmaması gereken noktalara da rastlayabilirsiniz. 
Öneri: Faturada yer alan tüm kalemleri tek tek kontrol edin, soru işareti belirten noktaları servis yetkilisinin araç başında açıklamasını göstermesini talep edin.

Azot Gazı

Lastik değişimi sırasında müşterilere, azot gazı doldurarak yakıt tasarrufu sağlanacağı söylenerek tavsiyede bulunulur. 
Öneri; Normal azot miktarı zaten yüzde 78’dir. Tamamını azotla doldurmanın hiçbir getirisi olmaz.

Frenler

Fren balataları gereksiz yere, olması gereken birkaç bin kilometre öncesinde değiştirilir.
Öneri: Değişmesi gereken söylenen parçaları size göstermelerini isteyin, sizin endişelerinizden beslenerek para kazanmalarına engel olun.

Akü Değişimi

Yeterli şarj edilmemiş aküyle servise gelinmesi halinde, sürücüye akünün artık kullanılamayacak şekilde olduğu söyleniyor.
Öneri: Yeni akü almadan önce eski akünüzü tamamen şarj ettiein. Eğer hala akü yeterli enerjiyi göstermiyorsa o zaman değişimini onaylayın.

Olası hasar anında güvenle aracınızın tamirini ve kendi güvenliğinizi taminat altına almak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Gerek araç kasko sigortası gerekse araç kasko fiyatları hakkında öğrenmek istediğiniz bilgiler için Sigortam.net  444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayarak destek alabilirsiniz. 

 

 

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL