Sıfır Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde sıfır araç almak, getirdiği maddi yükümlülükler nedeniyle büyük bir sorumluluk gerektiriyor

Sıfır araç almadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve ne istediğinize tam anlamıyla karar vermek, aracı aldıktan sonra yaşayabileceğiniz olası pişmanlıkların önüne geçmesi adına büyük bir önem taşıyor.

Sizler için sıfır araba almadan önce dikkat etmeniz gerekenler listesini, araç araştırmasından, bayi ziyaretine kadar geniş bir yelpazede oluşturduk;

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

 

İhtiyacınızı Belirleyin

Günümüzde araç özellikleri kişilerin isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir. Kimi arabalar sportif özellikler sergilerken, kimileri konfor, kimileri ise lüks beklentilerle şekillenmiştir.

Sahip olmak istediğiniz aracın ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verir nitelikte olmasına dikkat edin. Aracı kaç kişinin kullanacağını, kaç kişinin bineceğini bilmeniz, aracın koltuk ve bagaj büyüklüğü konusunda size bir fikir verecektir. Bu süreçte en az 1 ay boyunca araştırma yapın. İnternet bu konuda sizin için muazzam bir kaynak olabileceği gibi, arkadaşlarınızla da fikir alışverişinde bulunmak yararınıza olacaktır.

Finans Analizi

Kredi ile yeni bir araba sahibi olmak, uzun süreli finansal planlama yapmayı da gerektirmektedir. Unutulmamalı ki araba satın almak ciddi ve uzun süre düşünüldükten sonra karar verilmesi gereken bir alışveriştir.

Aracınız için ödeyeceğiniz kredi tutarı ve faizi gibi miktarların yanı sıra, aracın yıllık vergileri ve sigorta bedeli gibi ücretlerini de mutlaka araştırmalısınız. Araç için aylık ödeyeceğiniz kredi, vergi, sigorta ve diğer masraflarınızın aylık gelirinizin %35’ini geçmemesine dikkat edin. Aracınızın ilk iki yıl ortalama %10, diğer yıllarda ise %5 oranında amortisman kaybına uğrayacağını unutmayın.

Sıfır Model Araçta Israr Etmeyin

Gerek garanti kapsamı, kredi olanakları, gerekse de bir aracın ilk sahibi olmak isteği 0 Km bir araç almayı daha cazip hale getiriyor olsa da, bütçenizin zorlanacağını düşünüyor ve bu konuda tam bir karar veremiyorsanız, aracınızın sıfır olması konusunda ısrarcı olmayın.

İkinci El Fiyatını Araştırın

Alacağınız aracın ikinci el fiyatlarını ve satış piyasasını detaylıca araştırın. Aracın satmak istediğinizde kısa sürede ve satış sırasında mümkün olduğunca yüksek bir ücrete elden çıkartabiliyor olmasına dikkat edin.

Yakıt Tüketimi

Alacağınız aracın yakıt tüketimi de ileriki dönemde bütçenizin aşırı düzeyde zorlamaması adına oldukça önemlidir. Ancak bu noktada yakıt tüketimi ile ilgili bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Aracı daha çok şehir içinde kullanacaksanız, ortalama yakıt tüketim değerine değil, şehir içi tüketimine,eğer uzun yolda kullanacaksanız ise ortalama yakıt tüketimine bakmalısınız.

Pazarlık Teknikleri

Aracı satın alma aşamasında istek ve taleplerinizi tekrar edin. Eğer pazarlık yapmaktan sıkılıyorsanız bir arkadaşınızdan bu konuda destek almayı deneyebilirsiniz.

Aracı satın almadan önce “Çok acil arabaya ihtiyacım var” veya “ Bu arabayı çok seviyorum” gibi cümleler kurmayın. Bu tarzdaki cümleler pazarlık gücünüzü zayıflatır.

Gereksiz Aksesuarlar

Araç içinde gereksiz gördüğünüz, kullanmayı düşünmediğiniz ve sizin için ekstra masraf olabilecek ek aksesuarları ve özellikleri almayın. Öncelikli olarak sizin için temel düzeyde gerekli olacak özellikleri belirtin.

Ek aksesuar ve özelliklerin aracın daha sonraki yıllardaki satışında zarara uğramanıza neden olabileceğini göz önünde bulundurun. Unutmayın ki ikinci el araç satış fiyatlarında, aracın aksesuarlarından çok, model yılı belirleyici olmaktadır.

Araç Güvenliği

Alacağınız aracın sadece istekleriniz doğrultusunda özelliklere ve görüneme sahip olması sizin için yeterli olmamalıdır. Örneğin ön ve yan hava yastıkları bulunan bir araç, olası bir kaza sırasında önden ve yandan çarpmalara karşı sizi ve yanınızdakileri koruyacaktır.

Bu gibi güvenlik özellikleri gelişmiş bir araca sahip olmanız, aracın dış görünümü gibi detaylardan çok daha önemlidir.

Yeni aracınızı ve bütçenizi beklemediğiniz anlarda karşılaşabileceğiniz kaza ya da arıza risklerine karşı ise vakit kaybetmeden kasko sigortası ile güvence altına alın. En iyi fiyat garantisi ile kasko sahibi olmak için ister Sigortam.net’i ziyaret ederek kasko teklifi alın, isterseniz de 444 24 00 numaraları 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL