Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!

Otomobil sahibi olmak, yapılabilecek en büyük harcamalardan biridir. Dolayısıyla hiç kimse araç sahibi olurken ani karar vermek istemez, doğru olan yaklaşım da budur.

Günümüzde pek çok kişi için sahip olunan otomobil bir statü göstergesidir. Bu nedenle araç seçiminde konfor ve güvenlik daha geride kalabilir, aracın insanlarda bırakacağı algı ağır basabilir.

Ancak son yıllarda artan vergiler ve benzin fiyatları, otomobil almak isteyenlerin kafasında pek çok soru işaretine neden oldu. Bu sorulardan ilki, belki de en önemlisi ‘’İkinci el otomobil mi, sıfır otomobil mi?’’ oldu.

Sıfır veya ikinci el otomobil modelleri arasındaki tercih, kişilere göre ve kişilerin beklentilerine göre değişebilmektedir. Biz seçiminizi kolaylaştıracak birkaç basit noktayı bir araya getirdik.

İkinci el araç almaya kararlıysanız, dikkat edebileceklerinizi; ‘’İkinci El Araba Alırken Dikkat!’’ başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
3 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Alımındaki Kararsızlığa Son Verecek İpuçları

Öncelikle amaçlar ve bulunulan konum değerlendirilmeli. Bu değerlendirmeleri kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenerek, kararsızlığınıza son verebilirsiniz.

1 Bütçenizi Belirleyin

Her türlü alışverişte dikkat edilecek ilk nokta; ayırabileceğiniz bütçenin ne kadar olduğudur. İleride maddi bir sorun yaşamamak ve geleceği riske atmamak için bu önemli bir detaydır.  Eğer beğendiğiniz araç bütçenizi aşıyorsa, biraz daha sabrederek aynı aracın ikinci elini alabilirsiniz. Neticede bu araçlar mayası gereği kaliteli olduğu için değerinden bir şey eksilmeyecektir. Akıllı tercihler için her araba markası ve modelini nesnel olarak değerlendirin.

2 Otomobilinizi Sürekli Yenilemeyi Sevenlerden misiniz?

Araba almayı düşünenlerin sorması gereken sorulardan bir diğeri de; alınacak arabanın kullanılacağı süredir. Bazı sürücüler birkaç yılda bir araba yenilemeyi sever; bazıları ise alınan arabayı uzun yıllar kullanmayı umar. Arabasını sürekli yenileyen sürücülerin sıfır araç alması zararına olacaktır. Çünkü; alınan sıfır aracın değeri kullanılmaya başladığı an düşer. Sıfır araçlar uzun vadeli kullanımlar için idealdir.

3 Bakımlı Otomobil

İkinci el alırken de, satarken de araç bakımı en önemli detaydır. Çünkü; aracın geçmiş bakımı göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. İyi bakılmış, gerekli özen gösterilmiş ve tüm aksamları yerinde olan ikinci el araçlar hızla satılabilir. İkinci el araç alacakların başvuracağı en doğru yöntem; teknik bir servisten yardım almak ve konusunda uzman kişilere başvurmaktır. Böylece hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir ikinci el araç sahibi olabilirsiniz. Araç bakımı ile ilgili sürücülere de büyük görevler düşmektedir.

Araç bakımı ile ilgili yapabilecekleriniz için; ‘’Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4 Pazarlık Şansını Kullanın

İkinci el araçların uygun fiyatlı olması en büyük tercih sebebi ama sırf daha uygun diye bu araçları tercih etmek zorunda değilsiniz. Galerilerle pazarlık şansını kullanabilir, sıfır bir modele uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. İkinci el bir araç almadan önce galerilerden teklif alın.

İkinci el araç alırken pazarlık şansı daha yüksek olacaktır. Zaten aracın asıl değeri düştüğü için ortak paydada buluşmak daha kolay olacaktır.

5 Araç Eskilik Sınırınız Nedir?

Alacağınız araç ikinci el olsa da aracın ne kadar eski olduğu önemlidir. Aracın yaşı arttıkça günümüz teknolojilerinden uzaklaşacaktır. Oldukça eski olan araçlar da performans ön plana çıkabilir. Araç seçiminde sadece performansa aldanmadan, alacağınız aracın günümüz koşullarına uyum sağlayıp sağlayamacağını detaylı düşünmelisiniz. Aksi halde bütçede tasarruf sağlanmayacağı gibi ekstra masraflarla karşılaşılabilir.

İkinci el ve sıfır otomobillerin seçiminde farklı etkenler baz alınabilir ama her iki araçta da güvenlik sağlayacak olan araç sigortasıdır. Siz de araç sahibi olur olmaz kasko ve trafik sigortanızı yaptırın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Dilerseniz Sigortam.net sigorta sorgulama formunu doldurabilir, dilerseniz de araç sigortası ile ilgili her konuda destek için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Evi Su Basması Durumunda Konut Sigortasının Önemi Evi su basması, birçok ev sahibi ya da kiracı için oldukça sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkartır. Bu sebeple...evi su basması yaşandığı zaman çözümlerin neler olduğunu bilmenizde fayda var. Evde su baskını olursa...ne yapmalıyızEvi su basması tazmini için gerekli olan belgeler nelerdir? sorularının detaylarını...öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Evi Su Basması Durumları İçin Konut Sigortası

evi su...basmasıKış ayların sık sık yaşanan yağışlar, yaz aylarında ani bastıran yağmurlar evinize ve eşyalarınıza zarar...verebilir. Bu durumda konut sigortası kapsamındaki su baskınlarında yapmanız gerekenleri öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Konut...sigortası kapsamında yer alan sel ve su baskını, sigortalan binanın civarındaki nehir, çay, derece ve kanalların...taşması, olağanüstü meydana gelen sel sonucu dışarıdan basan suların vereceği zararları güvence altına alır. Özellikle sık...karşılaşılan evi yağmur suyu basması durumu, olumsuz ve zahmetli sonuçları ile konutunuzun güvence altında olma...gerekliliğini daha da pekiştirir. Bu güvencenin işlevini yerine getirmesi, hasar tespiti yapılabilmesi için sigorta sahiplerine...bazı görevler düşmektedir. [widget id="sigortamnet_konut_widget-2"]

Konut Sigortalı Evi Su Bastığında Yapılması...Gerekenler

 • Konut poliçesinde su basma teminatına sahipseniz yapmanız...gereken ilk şey, suyu kaynağından kesmek ve zararın büyümesine engel olmaktır.
 • Zararın büyümesine engel olmak ve...gerekli tedbirleri almak sigorta sahiplerinin en büyük görevlerindendir.
 • Konut sigortalı kişi zarara engel olduktan sonra...hasar ihbarını sigorta şirketine 5 iş günü içerisinde yapmalı,
 • Hasarın tespiti için ekpser talebinde...bulunmalıdır.

Konut Sigortasında Su Baskını Tazmini için Gerekli Belgeler

Konut sigortasının zararı tazmin...etmesi için eksper vasıtası ile aşağıdaki belgeleri sigorta şirketine ulaştırmalıdır;
  ...
 • Konut poliçenizin bir kopyası,
 • Hasarın gerçekleşme anı hakkında bilgi veren beyan,
 • Zarar oluşumunda...üçüncü şahısların kusuru söz konusuysa, resmi makamlarca hazırlanmış tutanak,
 • Hasarın maddi boyutunu belirten...beyan,
 • Hasarın onarılması için alınan teklif ve faturalar,
 • Binanın tapusu ve kira kontratı,
 • Zarar...ait fotoğraflar,
 • Zararın niteliğine göre sigorta şirketlerinin talep ettiği evraklar.

Konut...Sigortası'nın Gerekliliği

Bir ev sahibi olduğunuzda yapmanız gereken birçok iş, sorumluluğunuzda olan bir sürü şey vardır;...tamiratlar, yeni eşyalar, düzenlemeler ve en önemlisi konut sigortası. Büyük masraflarla ve harcanan zamanlarla sahip olduğunuz evi...ve eşyaları korumanın yolu; konut sigortası yaptırmaktan geçiyor. Uygun sigorta primleri ile sahip olduğunuz...konut sigortası sadece evinizi, eşyalarınızı korumaz aynı zaman sizi güvende hissettirir. Henüz konut sigortası yaptırmanın...önemi yeterince anlaşılmamış olsa da yaşanan olumsuz tecrübeler bu sigorta çeşidinin önemini en açık şekilde ortaya...koyuyor. ''Konut sigortası yaptırmak neden bu kadar önemli?'' diyorsanız; ''Konut Sigortası Yaptırmanın Önemi
'' başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz. Eviniz veya eşyalarınız zarar gördüğünde karşılayabilecek maddi yeterliliğiniz yoksa konut sigortası...imdadınıza yetişir ve oldukça makul fiyatlarla evinizi, eşyalarınızı korur. Konut sigortası teminatları, evinizi...risklere karşı koruma altına alır. Aklınıza gelmeyecek birçok riskin binanıza vereceği zararın karşılanması, konut...sigortası priminden çok daha yüksek olacaktır. Konut sigortasına sahip olabilmek için ev sahibi olma mecburiyetiniz yok. Kiracı...olmanız halinde sadece eşya teminatı alabilir, eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Konut sigortasıyla her sigorta şirketi farklı...riskleri koruyor olsa da genel olarak; yangın, deprem, su baskını gibi durumlara karşı eşyalarınız teminat altına alınmış...olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta iklim koşulları, güçlü fırtınalar, aşırı yağışlar, çıkabilecek yangınlar,...depremler ve artan hırsızlıklara karşı tam güvence sağlayacak teminatlar arasından doğru teminatları seçmektir. Bu teminatlara...sahip olmak hasarın karşılanması için yeterli değil, hasarın yaşanması durumunda sigorta sahiplerine de sorumluluklar...düşüyor.

Konutunuzu Güvenceye Alın!

Konut sigortası ile konutuzun özelliklerine göre değişen sigorta primleriyle tüm...evinizi hatta eşyalarınızı sigorta altına alabilirsiniz. Siz de hala konutunuzu sigortalatmadıysanız Sigortam.net’ten konut...sigortası başvurusu yapın, uygun fiyatlarla evinizi ve bütçenizi koruyun.