Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!

Otomobil sahibi olmak, yapılabilecek en büyük harcamalardan biridir. Dolayısıyla hiç kimse araç sahibi olurken ani karar vermek istemez, doğru olan yaklaşım da budur.

Günümüzde pek çok kişi için sahip olunan otomobil bir statü göstergesidir. Bu nedenle araç seçiminde konfor ve güvenlik daha geride kalabilir, aracın insanlarda bırakacağı algı ağır basabilir.

Ancak son yıllarda artan vergiler ve benzin fiyatları, otomobil almak isteyenlerin kafasında pek çok soru işaretine neden oldu. Bu sorulardan ilki, belki de en önemlisi ‘’İkinci el otomobil mi, sıfır otomobil mi?’’ oldu.

Sıfır veya ikinci el otomobil modelleri arasındaki tercih, kişilere göre ve kişilerin beklentilerine göre değişebilmektedir. Biz seçiminizi kolaylaştıracak birkaç basit noktayı bir araya getirdik.

İkinci el araç almaya kararlıysanız, dikkat edebileceklerinizi; ‘’İkinci El Araba Alırken Dikkat!’’ başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Alımındaki Kararsızlığa Son Verecek İpuçları

Öncelikle amaçlar ve bulunulan konum değerlendirilmeli. Bu değerlendirmeleri kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenerek, kararsızlığınıza son verebilirsiniz.

1 Bütçenizi Belirleyin

Her türlü alışverişte dikkat edilecek ilk nokta; ayırabileceğiniz bütçenin ne kadar olduğudur. İleride maddi bir sorun yaşamamak ve geleceği riske atmamak için bu önemli bir detaydır.  Eğer beğendiğiniz araç bütçenizi aşıyorsa, biraz daha sabrederek aynı aracın ikinci elini alabilirsiniz. Neticede bu araçlar mayası gereği kaliteli olduğu için değerinden bir şey eksilmeyecektir. Akıllı tercihler için her araba markası ve modelini nesnel olarak değerlendirin.

2 Otomobilinizi Sürekli Yenilemeyi Sevenlerden misiniz?

Araba almayı düşünenlerin sorması gereken sorulardan bir diğeri de; alınacak arabanın kullanılacağı süredir. Bazı sürücüler birkaç yılda bir araba yenilemeyi sever; bazıları ise alınan arabayı uzun yıllar kullanmayı umar. Arabasını sürekli yenileyen sürücülerin sıfır araç alması zararına olacaktır. Çünkü; alınan sıfır aracın değeri kullanılmaya başladığı an düşer. Sıfır araçlar uzun vadeli kullanımlar için idealdir.

3 Bakımlı Otomobil

İkinci el alırken de, satarken de araç bakımı en önemli detaydır. Çünkü; aracın geçmiş bakımı göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. İyi bakılmış, gerekli özen gösterilmiş ve tüm aksamları yerinde olan ikinci el araçlar hızla satılabilir. İkinci el araç alacakların başvuracağı en doğru yöntem; teknik bir servisten yardım almak ve konusunda uzman kişilere başvurmaktır. Böylece hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir ikinci el araç sahibi olabilirsiniz. Araç bakımı ile ilgili sürücülere de büyük görevler düşmektedir.

Araç bakımı ile ilgili yapabilecekleriniz için; ‘’Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4 Pazarlık Şansını Kullanın

İkinci el araçların uygun fiyatlı olması en büyük tercih sebebi ama sırf daha uygun diye bu araçları tercih etmek zorunda değilsiniz. Galerilerle pazarlık şansını kullanabilir, sıfır bir modele uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. İkinci el bir araç almadan önce galerilerden teklif alın.

İkinci el araç alırken pazarlık şansı daha yüksek olacaktır. Zaten aracın asıl değeri düştüğü için ortak paydada buluşmak daha kolay olacaktır.

5 Araç Eskilik Sınırınız Nedir?

Alacağınız araç ikinci el olsa da aracın ne kadar eski olduğu önemlidir. Aracın yaşı arttıkça günümüz teknolojilerinden uzaklaşacaktır. Oldukça eski olan araçlar da performans ön plana çıkabilir. Araç seçiminde sadece performansa aldanmadan, alacağınız aracın günümüz koşullarına uyum sağlayıp sağlayamacağını detaylı düşünmelisiniz. Aksi halde bütçede tasarruf sağlanmayacağı gibi ekstra masraflarla karşılaşılabilir.

İkinci el ve sıfır otomobillerin seçiminde farklı etkenler baz alınabilir ama her iki araçta da güvenlik sağlayacak olan araç sigortasıdır. Siz de araç sahibi olur olmaz kasko ve trafik sigortanızı yaptırın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Dilerseniz Sigortam.net sigorta sorgulama formunu doldurabilir, dilerseniz de araç sigortası ile ilgili her konuda destek için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Dolu Yağışı Sonrasında Müşterilerimizin 7/24 Yanında Olduk Dün akşam saatlerinde İstanbul genelinde etkili olan dolu yağışı kentte hayatı adeta felce uğrattı. Özellikle işten çıkış...saatlerinde etkisini artıran yağış İstanbullular’a zor anlar yaşatırken, yüzlerce araçta ise maddi hasara neden...oldu. Doğanın bu beklenmedik kötü sürprizi , kasko sigortasının önemini yeniden hatırlattı. Sigortam.net olarak ise müşterilerimize bu zor anlarında 7/24 kesintisiz hizmet...verdik. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"] İstanbul dün akşam tarihinin en şiddetli dolu yağışlarından birine...sahne oldu. Yaklaşık 20 dakika süren yağış sırasında ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri yüzlerce araç ve konutta hasara neden...olurken, kentin ana halterlerinde yaşanan su baskınları ise yaşanan afetin boyutunu daha da artırdı. Milyonlarca liralık hasarın...meydana geldiği akşamda tek teselli ise can kaybının yaşanmaması oldu.

Full Olduğunu Düşündüğünüz Kasko Gerçekten Full...mü?

Uzmanların daha önce de sık sık altını çizdikleri gibi kasko sigortası, araç sahiplerine sadece kaza veya arıza anında...değil, dün akşam yaşanan dolu yağışında olduğu gibi beklenmedik anlarda meydana gelen hasarlar karşısında da güvence...sağlıyor. Ancak bu süreçte kasko poliçesinin teminatlarına dikkat etmek hayati bir öneme sahip. Aracınızın kasko sigortası
 poliçesinde deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım veya yanardağ...püskürmesi nedeni ile meydana gelen zararlar ve sel, su baskını ile meydana gelen zararlar teminat kapsamında değilse, kasko...sigortanız aracınızda meydana gelen hasarı karşılamayabilir. Bu nedenle tekrar soruyoruz; “Full olduğunu...düşündüğünüz kasko gerçekten full mü?

En Doğru ve Avantajlı Kasko için Sigortam.net’i...Arayın

Aracınızla karşılaşacağınız zor anlarda kasko sigortanızın sizi mağdur etmemesi için, kasko poliçenizin...hazırlanması aşamasında uzman bir kadrodan destek almanız şarttır. Sigortam.net olarak 16 yıllık tecrübemizle en doğru ve en...avantajlı kasko sigortasına en uygun fiyatlarla sahip olmanız için 7/24 çalışıyoruz. Aracınızı ve bütçenizi güvence altına...almak için şimdi Sigortam.net’i arayın, uzman sigorta danışmanlarımızla birlikte size özel en uygun kasko...sigortasını, en iyi şirketlerin teklifleri ile birlikte karşılaştırın, poliçenize anında sahip olun.

Moralinizi Bozmayın,...Sigortam.net Hasar Anında 7/24 Yanınızda

Kasko sigortasının primi ve kapsadığı teminatlar kadar, hasar anında anında hizmet...alabilmek de doğru bir kasko sigortasına sahip olmanın ana şartlarından biridir. Sigortam.net olarak hepsi alanında uzman...hasar ve sigorta danışmanlarımızla, zor anlarınızda 7 gün 24 saat yanınızdayız. Hasar anında nerede olduğunuz,...günün hangi saatinde aradığınız fark etmez. 444 24 00 numaralı  7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı...arayın, uzman hasar danışmanlarımızla kaza tespit tutanağını doldururken size destek verelim. Gerekiyorsa hemen...bulunduğunuz yere bir çekici gönderilmesini sağlayalım veya en yakın servisin adresini bulup, sizi...yönlendirelim. Sigortam.net olarak müşterilerimize olan desteğimiz bununla da sınırlı kalmıyor: Hasar...dosyanızın servis tarafından açıldığına emin olmak isterseniz bizi arayın, hasar dosyası için gerekli belgeleri hazırlamanıza...ve sigorta şirketine ulaştırmanıza yardımcı olalım, aracınız tamirdeyken;  “ikame araç” isterseniz, sigorta şirketinizle...gerekli ayarlamayı yapıp poliçenizde belirlenmiş şartlara göre araç almanızı sağlayalım. Unutmayın kaza anından, aracınızın...onarım sürecinin tamamlanmasına kadarki bütün süreçte 7 gün 24 saat yanınızdayız. Siz “Bi’alo” deyin,...halledelim!