Sigorta Ettirenin İhbar Yükümlülüğü

09 Mayıs 2014

Zorunlu trafik sigortası hakkında neler biliyorsunuz? Bildikleriniz ne kadar doğru? ''Trafik Sigorta Ettiren Kişi Hangi Nedenlerle Rücu Edebilir?'' ve Sigorta ettirenin sigorta süresi için ihbar yükümlülüğü ne? Trafik sigortası ile ilgili soruların yanıtlarını öğrenerek zorunlu trafik sigortasının avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Sigorta sahibi sigorta sözleşmesi sonrası meydana gelecek değişiklikleri öğrendiği andan itibaren 8 gün içerisinde sigortacıya ihbar etmekle yükümlüdür. 

Sigortacı 8 gün içerisinde sözleşme feshini gerçekleştirmez veya sigorta sözleşmesinin devamına razı olduğunu gösteren bir davranışta bulunursa, fesih yahut prim farklı talebinde bulunma hakkı düşer.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Trafik Sigortasında Fiyatlar Düştü! Hemen Alın, İndirim Fırsatını Kaçırmayın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Söz konusu olan değişikliklere göre ihbar yükümlülüğünün yerine getirilmesinden önce meydana gelmiş olan durumlardan dolayı ödenmiş veya ödenecek tazminat için değişikliğin bildirilmeme durumunun kasıtlı olup olmamasına göre farklı hükümler uygulanır. 

Sigorta süresi içerisinde oluşacak değişikliklerin hafifletici niteliklerde olduğu yahut az prim alınması gerektiği kanısına varılırsa, değişikliğin yapıldığı tarihten itibaren sözleşmenin sona ermesine kadar geçecek süre için gün sayısı esas alınarak hesaplanır, prim farkı sigorta ettirene geri verilir.

Olası hasar durumlarını kolayca atlatmak ve trafik sigortası sorgulama ile zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için Sigortam.net’e ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak trafik sigortası hakkında bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?

Trafik Sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında birinin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiğinde devreye girer.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Kaza anında yapmanız gerekenleri bilmeniz hem sıkıntı yaşamamanız hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karıştıysa Nasıl Tutanak Tutulur?

İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda da kaza tespit tutanağı formu kullanılabilir mi?