Sigorta Sistemi Nasıl Çalışır? | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sistemi Nasıl Çalışır?

Sigorta, aynı türden riskle karşı karşıya olan kişilerin belirli bir miktar para ödeyerek oluşturdukları prim havuzundan sadece o riskin gerçekleşmesi sonucu fiilen zarara uğrayanlarının zararını karşılamada kullanıldığı bir risk transfer sistemidir. Sigorta sistemi sayesinde kişiler karşı karşıya oldukları tehlikelerin neden olabileceği parayla ölçülebilen zararlarını nisbeten küçük miktarlarda ödemiş oldukları primler yoluyla paylaşmaktadırlar.
 
Sigortada kişiler tek başına karşılayamayacakları zararları aslında bir organizasyon aracılığıyla aralarında paylaşmaktadırlar.
 
Bu organizasyon, “sigorta şirketi”, “sigorta ettiren” ve “sigorta sözleşmesi”den oluşur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Sigorta şirketi: Bir tarafta sigorta teminatı veren, ilgili kanun ve mevzuata göre sigortacılık faaliyetinde bulunmaya yasal olarak yetkili olan “sigortacı”dır.
 
Sigorta ettiren: Sigortada riskle karşı karşıya olan kişi ya da kurumdur.
 
Sigortalı: Sigorta teminat kapsamındaki tehlikelerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde meydana gelen hasarın tazmini talebinde bulunmaya yasal yetkili olan kişidir. Genellikle sigorta ettiren ile sigortalı aynı kişi olmakla birlikte farklı da olabilir.
 

Benzer İçerikler

Pert Araca Kasko Yapılır mı?

Pert araç için sigorta yapılıp yapılmayacağı sorusunun cevabını yazımızdan öğrenin, Sigortam.net'ten aracınız için en uygun kaskoya kolayca ulaşın.

Devamını Oku

Otomobil Hırsızlarına Davetiye Çıkarmayın!

Sürücülerin çoğu zaman farkında olmadan yaptıkları, hırsızlığa davetiye çıkaran alışkanlıklarını sizler için bir araya getirdik.

Devamını Oku

Online Sigorta Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Online sigorta hesaplaması yaparken önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigortaya sahip olursunuz.

Devamını Oku