Sigorta Poliçesini İmzalamadan Önce Dikkatli Olun!

Sigorta poliçesi satın alırken en önemli nokta sözleşmedeki bilgilerin iyice incelenerek imzalanmasıdır. Genellikle bu ayrıntı atlanır ya da uzun yazıları okumakta sıkılanlar direkt imzalamayı tercih ederler.

Halbuki sonradan bir riskle karşılaşıldığında sigorta poliçesi bu riski karşılamıyorsa büyük hayal kırıklığı yaşanır, bütçenizden fazla para gitmesine neden olur ve neden sigorta yaptırdığınızı düşünür durursunuz. Hatta bazı durumlarda sigortalı ve sigortacı arasında gerginlikler de yaşanır. Olumsuz sürprizlerle karşılaşmamak için en başından poliçenizi, teminatlarını incelemenizde fayda var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Örneğin kasko poliçesi satın alındığında aracın zarar görmesi durumunda sigorta bu zararı karşılamayabilir. Çünkü belli teminatlar vardır ve bu teminatların satın alınmış olması gerekir. Ana teminatlar dışında ek teminatlar da poliçeye ekletilebilir. Hangi teminatları aldığınızı ve bu teminatların poliçenizde yazıp yazmadığına dikkat edin.

Sigorta sözleşmesi sigortalı ve sigortacı arasında yapıldığı için iki tarafa da düşen sorumluluklar ve yükümlülükler vardır. Dolayısıyla sigorta şirketleri sigortalıya karşı olan görevlerini bilirken, sigortalı da sigortacıya karşı yükümlülüklerini öğrenmelidir. Bu yüzden de poliçenin mutlaka okunması gerekir.

Hayattaki risklere karşı sigortanızı mutlaka yaptırın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapmanız en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sigorta Poliçesinde Özellikle Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 

 • Özellikle sigortanın genel şartları mutlaka incelenmelidir. Bu genel şartlar Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanır. Satın alınacak poliçenin neleri kapsadığı, neleri kapsamadığını, her iki tarafın yükümlülükleri, ek teminatlar, anlaşmazlık durumunda yapılması gerekenler okunmalıdır. Sigorta şirketi sigorta genel şartlarını sigortalıya sunmak zorundadır.
   
 • Satın alınacak poliçenin hangi riskleri kapsadığı en önemli konudur. İhtiyacınız olan teminatları aldığınızdan emin olmalısınız. Sigortalı ve sigortacı arasındaki en büyük anlaşmazlık teminatların iyi incelemeden poliçenin imzalanması ve hasar durumunda poliçenin bu hasarı karşılamadığını öğrenmektir.
   
 • Poliçedeki özel şartların da ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Genel şartların dışında kalan özel şartlar poliçeye ekletilebilir. Hasar durumunda sıkıntı yaşamamak adına iyi okunmalıdır.
   
 • Satın alınacak poliçede muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları bulunuyorsa, bu uygulamaların avantaj ve dezavantajlarının da öğrenilmesi zorunludur. Bu uygulamalar prim indirimi de sağladığı için tazminat ödemesini doğrudan etkiler.
   
 • Bazı sigorta poliçeleri asistans hizmetleri de sunmaktadır. Sıklıkla kasko poliçelerinde sunulan bu hizmetlerin özellikleri her sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bu hizmetlerin de iyi anlaşıldığından emin olunmazsa ihtiyaç duyulduğunda karışıklık yaşanabilir.
   
 • En önemli noktalar bunlar olmasına rağmen yine de sözleşmenin her sayfası sonradan sıkıntı yaşamamak için atlanmadan okunmalı ve tereddüte yer bırakmayacak şekilde anlaşıldıktan sonra poliçe imzalanmalıdır.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL