Sigorta Poliçesini İmzalamadan Önce Dikkatli Olun!

Sigorta poliçesi satın alırken en önemli nokta sözleşmedeki bilgilerin iyice incelenerek imzalanmasıdır. Genellikle bu ayrıntı atlanır ya da uzun yazıları okumakta sıkılanlar direkt imzalamayı tercih ederler.

Halbuki sonradan bir riskle karşılaşıldığında sigorta poliçesi bu riski karşılamıyorsa büyük hayal kırıklığı yaşanır, bütçenizden fazla para gitmesine neden olur ve neden sigorta yaptırdığınızı düşünür durursunuz. Hatta bazı durumlarda sigortalı ve sigortacı arasında gerginlikler de yaşanır. Olumsuz sürprizlerle karşılaşmamak için en başından poliçenizi, teminatlarını incelemenizde fayda var.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Örneğin kasko poliçesi satın alındığında aracın zarar görmesi durumunda sigorta bu zararı karşılamayabilir. Çünkü belli teminatlar vardır ve bu teminatların satın alınmış olması gerekir. Ana teminatlar dışında ek teminatlar da poliçeye ekletilebilir. Hangi teminatları aldığınızı ve bu teminatların poliçenizde yazıp yazmadığına dikkat edin.

Sigorta sözleşmesi sigortalı ve sigortacı arasında yapıldığı için iki tarafa da düşen sorumluluklar ve yükümlülükler vardır. Dolayısıyla sigorta şirketleri sigortalıya karşı olan görevlerini bilirken, sigortalı da sigortacıya karşı yükümlülüklerini öğrenmelidir. Bu yüzden de poliçenin mutlaka okunması gerekir.

Hayattaki risklere karşı sigortanızı mutlaka yaptırın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapmanız en uygun sigorta fiyatlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sigorta Poliçesinde Özellikle Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 

 • Özellikle sigortanın genel şartları mutlaka incelenmelidir. Bu genel şartlar Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanır. Satın alınacak poliçenin neleri kapsadığı, neleri kapsamadığını, her iki tarafın yükümlülükleri, ek teminatlar, anlaşmazlık durumunda yapılması gerekenler okunmalıdır. Sigorta şirketi sigorta genel şartlarını sigortalıya sunmak zorundadır.
   
 • Satın alınacak poliçenin hangi riskleri kapsadığı en önemli konudur. İhtiyacınız olan teminatları aldığınızdan emin olmalısınız. Sigortalı ve sigortacı arasındaki en büyük anlaşmazlık teminatların iyi incelemeden poliçenin imzalanması ve hasar durumunda poliçenin bu hasarı karşılamadığını öğrenmektir.
   
 • Poliçedeki özel şartların da ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Genel şartların dışında kalan özel şartlar poliçeye ekletilebilir. Hasar durumunda sıkıntı yaşamamak adına iyi okunmalıdır.
   
 • Satın alınacak poliçede muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları bulunuyorsa, bu uygulamaların avantaj ve dezavantajlarının da öğrenilmesi zorunludur. Bu uygulamalar prim indirimi de sağladığı için tazminat ödemesini doğrudan etkiler.
   
 • Bazı sigorta poliçeleri asistans hizmetleri de sunmaktadır. Sıklıkla kasko poliçelerinde sunulan bu hizmetlerin özellikleri her sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bu hizmetlerin de iyi anlaşıldığından emin olunmazsa ihtiyaç duyulduğunda karışıklık yaşanabilir.
   
 • En önemli noktalar bunlar olmasına rağmen yine de sözleşmenin her sayfası sonradan sıkıntı yaşamamak için atlanmadan okunmalı ve tereddüte yer bırakmayacak şekilde anlaşıldıktan sonra poliçe imzalanmalıdır.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL