444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Risk Yönetimi

28 Ağustos 2014

Sigorta şirketleri, müşterilerine kasko teklifi sunarken birçok faktörü baz alsa da en önemli faktör; sigorta sahibi olacak kişinin risk durumu.

Risk analizinin doğru yapılmış olması sigorta şirketlerinin var olması ve ayakta durabilmesini sağlayan bir değişken. Neticede bir sigorta şirketinin primlerinin artması ve tazmin etmek zorunda kaldığı hasarların düşmesi sektörde güçlü olmasını sağlar. Yani sigorta şirketlerini sektörde güçlü kılan iki faktör söz konusu: primler ve hasarlar.

Kasko primlerini etkileyen; sigorta şirketlerinin uyguladığı politikalar, izlemiş olduğu fiyatlandırma politikaları ve sigorta sahibi olacak kişinin geçmiş hasar durumu... gibi pek çok değişken var. Bunların her biri sigorta primlerini artıran veya düşüren unsurlardır.

Kişilerin risk grubunda çıkmasına neden olan çok fazla değişken etkilidir. Bu değişkenlerin her birinin belirlenmesi ve risk yönetiminin yapılması, doğru kasko teklifi için önemlidir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hasar prim oranı gibi hesaplamar daha kolay yapılmakta, birçok veri hızlıca işlenmekte ve kasko kapsamında sağlıklı risk analizleri yapılabilmektedir. Online sigorta işlemleri süreçleri hızlandırsa da her şeye rağmen insan faktörü önemli bir detay.

Sigorta sürecinin sağlıklı işlemesi, risklerin üstlenilmesine bağlıdır. Risklerin en doğru şekilde yönetilmesi hem sigorta sahiplerine hem de sigorta şirketlerine bağlıdır. Bu yüzden araç kaskosu sahibi olmak isteyen sürücüler kasko almadan önce;

Sigortada Risk Yönetimi için Yapılması Gerekenler
 

 • Aracının ve kendisinin ihtiyacı olan kaskoyu ve kasko teminatlarını belirlemelidir.
   
 • Trafiğe çıktığı bölgenin trafik yoğunluğu, coğrafi koşulları gibi etkenleri göz önünde bulundurmalı, aracının başına gelebilecek zararlar doğrultusunda teminat kapsamını daraltmalı yahut genişletmelidir,
   
 • Sigortanın konusu,
   
 • Ek sözleşme dahilinde elde edebilecekleri zarar,
   
 • Kasko sigortası kapsamı dışında kalan zararlar... vb. konular hakkında kafasına takılan soru işaretlerini sigorta şirketlerine sormalıdır.

Kasko sigortası alırken risk analizi yapmak, sürücülerin araçlarını doğru teminatlarla korumasını sağlayacak ve kasko prim tutarlarını düşürerek uygun kasko fiyatlarına ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Ancak risk analizi uzmanlık ve zaman gerektiren bir süreçtir.

Sigortam.net'te risk yönetimi nasıl yapılıyor, öğrenmek isterseniz ''Sigortam.net'ten Şirketlere Risk Yönetimi Hizmeti'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Oysa zaman kaybetmeden araç kaskosuna sahip olmak, en iyi sigorta şirketlerinin avantajlarından yararlanmak mümkün. 

Nasıl mı? Sigortam.net’in online kasko sorgulama formunu doldurun, kaskoda %45’e varan fiyat avantajlarını yakalayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın. 

 


Okumaya Devam Edin

Herhangi Bir Risk Gerçekleştiğinde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

18 Haziran 2010 Cuma
Yıllık hayat sigortası kapsamına göre sigortalı, riskin gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren durumu 5 (beş) iş günü içinde sigorta şirketine bildirmek zorundadır.

Sigortam.net'ten Şirketlere Risk Yönetimi Hizmeti

04 Nisan 2007 Çarşamba

04 Nisan 2007, Çarşamba / Dünya

Sigortam.net şirketlere kurumsal risk yönetimi hizmeti sunuyor.

Riski Yüksek Olan Sektörlere Sigorta Sürprizi!

01 Ağustos 2014 Cuma

Hazine Müsteşarlığı yaptığı bir değişiklikle, riski yüksek olan sektörlere sigorta yaptırma imkanı sunuyor. Değişikliğin detaylarına yazımızdan ulaşın.