Sigorta Sahipleri Tarafından Yapılan Yanlış Uygulamalar

Amerika ve Avrupa’da kişi başı yıllık sigorta harcaması 3 bin dolarında üzerindeyken, Türkiye’de 150 dolar civarında.  Bu oran farkının fazla olmasında, sigortaya verdikleri paranın boşa olduğunu düşünen tüketicilerin etkisi büyük. Durum böyle olunca sigortadan kazanmanın yolunu; yanlış yollarla da olsa ödediği sigorta primlerini geri almak olarak görüyor.

Zaman’nın haberine göre ise; Türkiye’de şirketlerin dedektifi olarak bilinen Pusula Hile Denetim Danışmanlığı, yanlış tüketici uygulamalarının en fazla sigorta sektöründe olduğunu ortaya koyuyor. 

Sertifikalı Hile Denetim Uzmanları Fakfı ACFE’nin 2012 Küresel Araştırma Raporu’na göre sigorta sektöründeki yanlış uygulamalar en çok % 31 oranla faturalar, % 27 yolsuzluk, % 13 ise çek tahsilatında yaşanıyor.

Danışmanlık şirketinin kurucusu Fikriye Aslan, iş kazaları, deprem, doğal afetler, sağlık problemleri, ölümlü ve yaralanmalı kazaların sigorta yaptırmanın önemini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. Aslan, ‘’Sigorta yaptırırken amaç istenmeyen, kötü sürprizlerle karşılaşıldığında hasarları en minimum düzeyde tutmaktır. Ancak hem sigorta şirketleri hem de sigorta sahibi farklı yanlış uygulamalar yapabiliyor. Zarar tazminini amaçlayan sigorta poliçesi, tam anlamıyla zararı karşılamıyor.’’ifadesiyle sözlerine devam etti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Sigortasında Yapılan Yanlış Uygulamalar
 

Vazgeçme

Sigorta sahibi kişi aracını çalınmış gibi gösterir ya da özellikle zarar görsün diye bırakır. Amaç; sigorta şirketinden ücret talep etmek, aracı değiştirmektir.

Geriye Yönelik Beyan

Sigorta sahibi olmayan kişi trafik kazası geçirir, kaza sonrası sigorta sahibi olur. Kazayı raporlar ve zarar sigorta şirketinden karşılanır.

Araç Tamiri

Araç tamiri esnasında daha önce kullanılmış olan parçalar araçta kullanılır, ancak yeni araç parçasının bedeli faturaya dahil edilir.

Hayalet Araçlar

Araç hakkında yasal belgelerin tamamı vardır. Araç gerçekte var olmasa da belgeler sayesinde araç sigortasından faydalanılır.

Danışıklı Kazalar

Bu kazalar önceden planlanmıştır. Bu tür olaylar daha çok suçlular tarafından organize edilir. Genellikle aynı araçlar için kullanılır.

İlgili Zararın Şişirilmesi

Kaza sebebiyle meydana gelen zararlar, olandan çok daha yüksek gösterilir. 

Sigorta Poliçesine Yanlış Beyanda Bulunulması

Sigorta poliçesine yanlış verilen bilgilerle indirim elde edilmesi. Örneğin; araçta olmasa da alarm varmış gibi gösterilerek alarm indirimi elde edilmesi.

Sigorta alırken ve sigorta poliçesi düzenlettirilirken yapılan yanlış uygulamalar çok daha fazla maliyete neden olabilir. 
Sigortada uygun fiyat avantajı yakalamak için sigorta sorgulaması yapın, aracınızı sigortasız bırakmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL