Sigorta Sahipleri Tarafından Yapılan Yanlış Uygulamalar | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sahipleri Tarafından Yapılan Yanlış Uygulamalar

Amerika ve Avrupa’da kişi başı yıllık sigorta harcaması 3 bin dolarında üzerindeyken, Türkiye’de 150 dolar civarında.  Bu oran farkının fazla olmasında, sigortaya verdikleri paranın boşa olduğunu düşünen tüketicilerin etkisi büyük. Durum böyle olunca sigortadan kazanmanın yolunu; yanlış yollarla da olsa ödediği sigorta primlerini geri almak olarak görüyor.

Zaman’nın haberine göre ise; Türkiye’de şirketlerin dedektifi olarak bilinen Pusula Hile Denetim Danışmanlığı, yanlış tüketici uygulamalarının en fazla sigorta sektöründe olduğunu ortaya koyuyor. 

Sertifikalı Hile Denetim Uzmanları Fakfı ACFE’nin 2012 Küresel Araştırma Raporu’na göre sigorta sektöründeki yanlış uygulamalar en çok % 31 oranla faturalar, % 27 yolsuzluk, % 13 ise çek tahsilatında yaşanıyor.

Danışmanlık şirketinin kurucusu Fikriye Aslan, iş kazaları, deprem, doğal afetler, sağlık problemleri, ölümlü ve yaralanmalı kazaların sigorta yaptırmanın önemini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. Aslan, ‘’Sigorta yaptırırken amaç istenmeyen, kötü sürprizlerle karşılaşıldığında hasarları en minimum düzeyde tutmaktır. Ancak hem sigorta şirketleri hem de sigorta sahibi farklı yanlış uygulamalar yapabiliyor. Zarar tazminini amaçlayan sigorta poliçesi, tam anlamıyla zararı karşılamıyor.’’ifadesiyle sözlerine devam etti.

  

Araç Sigortasında Yapılan Yanlış Uygulamalar
 

Vazgeçme

Sigorta sahibi kişi aracını çalınmış gibi gösterir ya da özellikle zarar görsün diye bırakır. Amaç; sigorta şirketinden ücret talep etmek, aracı değiştirmektir.

Geriye Yönelik Beyan

Sigorta sahibi olmayan kişi trafik kazası geçirir, kaza sonrası sigorta sahibi olur. Kazayı raporlar ve zarar sigorta şirketinden karşılanır.

Araç Tamiri

Araç tamiri esnasında daha önce kullanılmış olan parçalar araçta kullanılır, ancak yeni araç parçasının bedeli faturaya dahil edilir.

Hayalet Araçlar

Araç hakkında yasal belgelerin tamamı vardır. Araç gerçekte var olmasa da belgeler sayesinde araç sigortasından faydalanılır.

Danışıklı Kazalar

Bu kazalar önceden planlanmıştır. Bu tür olaylar daha çok suçlular tarafından organize edilir. Genellikle aynı araçlar için kullanılır.

İlgili Zararın Şişirilmesi

Kaza sebebiyle meydana gelen zararlar, olandan çok daha yüksek gösterilir. 

Sigorta Poliçesine Yanlış Beyanda Bulunulması

Sigorta poliçesine yanlış verilen bilgilerle indirim elde edilmesi. Örneğin; araçta olmasa da alarm varmış gibi gösterilerek alarm indirimi elde edilmesi.

Sigorta alırken ve sigorta poliçesi düzenlettirilirken yapılan yanlış uygulamalar çok daha fazla maliyete neden olabilir. 
Sigortada uygun fiyat avantajı yakalamak için sigorta sorgulaması yapın, aracınızı sigortasız bırakmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.


Benzer İçerikler

Kasko Sorgulama Yapmak İçin Gerekenler

Nasıl kolayca kasko sorgulama yapacağınızı öğrenin, Sigortam.net'ten 3 dakikada en iyi kasko şirketlerinin tekliflerine ulaşın, kaskonuzu satın alın.

Devamını Oku

Kasko Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sigortanızın tüm avantajlarını değerlendirebilmek, uygun kasko fiyatlarına ulaşabilmek için kasko hesaplamanızı dikkatle ve özenle yapın

Devamını Oku

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey mi?

Kasko sigortalı bir aracın %70 gibi büyük bir kısmının hasar alması, yani tamir giderlerinin sigorta değerine denk olması, pert araç durumunu ortaya çıkarır.

Devamını Oku