Sigorta Sektörü Önemli Bir Ekonomik Yatırım

Türkiye sigorta sektörünün önemli şirketlerin Anadolu Sigorta’nın 2014 yılının ilk yarısında yakaladığı başarıya ‘’Anadolu Sigorta 2014’ün İlk Yarısını Lider Tamamladı’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. 

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, bu başarı üzerine açıklamalarda bulundu. ‘’ Sektörde prim üretimi 2014 yılının ilk yarısında 5.75 oranında büyüme gösterirken, biz ise % 19.45 oranında bir büyüme yaşadık.’’ Dedi. Sigorta sektöründe hedeflenen noktaya ulaşılmasının ise müşteriden geçtiğinin üzerinde duran Ülken, ‘’ Sigorta sektörünün Türkiye’nin mevcut ekonomik büyümesinden ve özellikle 2023 vizyonu ile ulaşılması hedeflenen büyüklükten hak ettiği payı alması için müşteri konseptinin daha öncelikli değerlendirilmesi gerekir.’’ Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, sigorta sektörüne yönelik beklentileri ve Anadolu Sigorta hedeflerini Dünya Gazetesi’nden Yakup Sayar ile paylaştı.

Sigorta sektöründe, 2014 yılı Haziran sonu itibari ile toplam sigorta prim üretiminin % 5.75 artış yaşayarak 13 milyar 269 milyon TL olarak gerçekleştiğini işaret eden Ülken; Şirketimiz ilk 6 aylık dönemde, toplam sigorta prim ürtimini bir önceki yıla oranla 19.45 artışla, 1 milyar 593 milyon TL’ye yükselterek toplam p-azar payını şirketler arasında % 13,6’ya yükseltmiştir. Şirketimiz toplam prim üretiminde olduğu gibi; kara, hava ve su araçları, nakliyati hava araçları sorumluluk ve genel sorumluluk branşlarında da sigorta sektöründe lider konumdadır.’’ Dedi.

Müşteri Yönetim Süreçleri Öncelikli

Sigorta sektörünün Türkiye’nin mevcut ekonomik ve 2023 vizyonu ile hedeflenen büyüklükten hak ettiği payı alması için müşteri yönetim süreçlerinin özellikle değerlendirilmesi gerektiğinin üzerinde duran Musa Ülken, sözlerine şöyle devam etti: 

‘’Sigorta müşterilerinin davranışlarının anlaşılabilmesi ve gerekli stratejiler doğrultusunda müşteri değeri ile memnuniyetin arttırılması önem taşır. 

Müşteri ve satış kanallarımıza yönelik süreçleri kuvvetlendirmek için proje, araştırma ve geliştirme çalışmalarına yapılan, yatırımlarımız, 2014 yılının 2.yarısında da devamlılık gösterecektir.’’

Sigorta şirketlerinin sattıkları sigorta poliçesini yeterince tanımasının ve müşteriyi bilinçlendirmesinin öneml olduğuna dikkat çeken Ülken, ‘’Aksi durumda sektöre tekrar kazandırılması güç olacak memnuniyetsiz müşteri kitlesi yaratılacaktır.

Rekabet sonucu sigorta fiyatlarının hızla düşmesi, riski yüksek sigorta branşlarının ağırlığının artması, sigortacılık kapsamında sunulan ürün ve hizmetlerin çeşitliliğinin olmaması, teknolojik altı yapı, yönetim ve organizasyın yetersizliği gibi önem arz eden konuların aşılması için sektörde yer alan aracılara önemli görevler düşmektedir.’’ Dedi.

Teknolojik Yatırımlar, Önemli Gereklilikler

Zayıf yatırımların ve düşük faiz oranlarının sigorta fiyatları ve operasyonel yaklaşımlarına yönelik farklı kararlara zorlayabileceğini belirten Ülken, ‘’Büyümeyi destekleyecek ve risk yönetimini geliştirecek teknolojik yatırımlar, sigorta sektöründeki çalışmalar için stratejik bir gereklilik olacaktır. Teknik karlılık konusunda ise riske uygun fiyatlandırma ve dengeli gelir sağlanmasına yönelik çalışmalar hız kazanacaktır.’’dedi.

Sektöre ve Anadolu Sigorta’nın sektöre kattıklarına değinen Musa Ülken sigorta bilincinin kazandırılması adına önemli açıklamalarda bulundu. Sigorta yaptırmanın gerekliliği ile ilgili bilgi alabilmek için ''Sigorta Bilincinin Önemi'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Musa Ülken’den Sigorta Bilinci Üzerine
 

 • Trafik sigortası ürünlerinde, kaza tutanaklarındaki kötüye kullanımının önüne geçmeye yönelik adımların atılması sonucunda 2014 yılının karlılık açısından 2013’e oranla daha iyi sonuçları ortaya koyacağı öngörüsündeyiz.
   
 • Sigorta karlılığını koruma ve verimliliği arttırma yollarında en önemlisi kuşkusuz hasar süreçlerini denetlemektir. Bu denetimin sağlanması adına oluşturulacak stratejilerin odak noktası ise sahte hasarları engellemek ve müşteri memnuniyetini sağlamaktır. 
   
 • Sigortacılığın önemli bir ekonomik birim olduğunun da üstünde duran Ülken, toplum büyük bir kesimi tarafından bilinmediğini de belirtti.
   
 • Halkın sigortanın gerekliliği ve faydaları konusunda hala yeterince bilinçli değil. Bu bilincin sağlanması, teşvik edilmesi ve sektöre güveninin sağlanması lazımdır. 
   
 • Sigorta yaptırma bilincinin kazandırılması için okullardaki eğitim programlarıyla öğretilmesi ve sigorta sektörünün tanıtılması şarttır. 
   
 • Türkiye’de sigorta sektörünün gelecek vaat etmesi; toplumun sigorta şirketlerine güveninin artması ve sigorta primlerinin milli gelir içerisinde payının yükseltilmesi ile bağlantılıdır. 
   
 • Sigorta sektöründe yer alan tüm kurum ve kuruluşlar, sigortalık bilinci ve şirketlere olan güveni yükseltmek için çalışmalarını gerçekleştirmeli ve toplanan primleri milli gelir içindeki payı arttırıcı yeni anlayışlar içinde oluşturmalı ve uygulamaya koymalıdır.

Siz de sigorta bilinciyle sigorta sorgulama yaparak 2014 araç sigortası fiyatlarına ulaşın. Yolculuk güvenliğinizi riske atmayın.

Dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerinden dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL