444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan Uyuşmazlıklarda Ne Yapmalısınız?

29 Temmuz 2010
Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda eğer sigorta şirketi tahkim sistemine üye ise Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Sigorta Tahkim Komisyonu nedir ve ne işe yarar?
 
5684 sayılı kanunun 30. maddesi çerçevesinde oluşturulan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasındaki sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları bu alanda uzmanlaşmış hakemler tarafından basit, süratli ve adil bir biçimde çözülmesini sağlamaktadır.
 
Komisyon, kendisine yapılan başvurulara neden olan uyuşmazlıklarda başvuru sahiplerine mahkeme sürecine göre daha hızlı ve daha kolay sonuç almaları imkanını tanıyan yeni ve pratik bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çerçevede Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde kanunda belirtilen sürede bağımsız hakemlerce gerçekleştirilmektedir.
 
Komisyona başvuruda bulunabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketinin sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.
Komisyona yaptığınız başvurunun bağımsız sigorta hakemleri tarafından incelenmesinin ardından verilecek karar, Komisyon tarafından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 532. maddesi uyarınca gereği yapılmak üzere yetkili mahkemeye iletilecektir.
 
Komisyona yapılan başvurularda 40.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar (taraflar aralarında yapılacakları yazılı bir sözleşme ile bu miktarı artırabilir) kesindir. Bu miktarın üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında verilen kararlar içinse taraflar temyiz yoluna gidebilir. Ancak her halükarda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 533 üncü madde hükümleri saklıdır.
 
Sigorta Tahkim Komisyonuna kimler başvurabilir?
 
Sigorta şirketine başvuruda bulunduğunuzda verilen yanıt sizi tatmin etmedi ya da 15 iş günü içinde cevap alamadıysanız ilgili sigorta şirketinin komisyona üye olması şartıyla Sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. 
 
Bunun için başvuru formunu eksiksiz doldurup iddianızı destekleyecek ilgili belgelerle şahsen ya da postayla komisyona direkt başvuruda bulunabilirsiniz. Komisyonun başvurunuzu değerlendirmeye alabilmesi için;
 
Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketi Sigorta Tahkim Komisyonuna üye olmalı,
Uyuşmazlık konusunun ilgili şirketin üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması,
Uyuşmazlığın mahkemeye, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde tahkime intikal etmiş olmaması gerekmektedir.

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.