Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan Uyuşmazlıklarda Ne Yapmalısınız?| Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan Uyuşmazlıklarda Ne Yapmalısınız?

Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda eğer sigorta şirketi tahkim sistemine üye ise Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir ve ne işe yarar?
 
5684 sayılı kanunun 30. maddesi çerçevesinde oluşturulan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasındaki sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları bu alanda uzmanlaşmış hakemler tarafından basit, süratli ve adil bir biçimde çözülmesini sağlamaktadır.
 
Komisyon, kendisine yapılan başvurulara neden olan uyuşmazlıklarda başvuru sahiplerine mahkeme sürecine göre daha hızlı ve daha kolay sonuç almaları imkanını tanıyan yeni ve pratik bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çerçevede Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde kanunda belirtilen sürede bağımsız hakemlerce gerçekleştirilmektedir.
 
Komisyona başvuruda bulunabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketinin sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.
Komisyona yaptığınız başvurunun bağımsız sigorta hakemleri tarafından incelenmesinin ardından verilecek karar, Komisyon tarafından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 532. maddesi uyarınca gereği yapılmak üzere yetkili mahkemeye iletilecektir.
 
Komisyona yapılan başvurularda 40.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar (taraflar aralarında yapılacakları yazılı bir sözleşme ile bu miktarı artırabilir) kesindir. Bu miktarın üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında verilen kararlar içinse taraflar temyiz yoluna gidebilir. Ancak her halükarda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 533 üncü madde hükümleri saklıdır.
 
Sigorta Tahkim Komisyonuna kimler başvurabilir?
 
Sigorta şirketine başvuruda bulunduğunuzda verilen yanıt sizi tatmin etmedi ya da 15 iş günü içinde cevap alamadıysanız ilgili sigorta şirketinin komisyona üye olması şartıyla Sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. 
 
Bunun için başvuru formunu eksiksiz doldurup iddianızı destekleyecek ilgili belgelerle şahsen ya da postayla komisyona direkt başvuruda bulunabilirsiniz. Komisyonun başvurunuzu değerlendirmeye alabilmesi için;
 
Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketi Sigorta Tahkim Komisyonuna üye olmalı,
Uyuşmazlık konusunun ilgili şirketin üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması,
Uyuşmazlığın mahkemeye, Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde tahkime intikal etmiş olmaması gerekmektedir.

#%sskasko%#


Benzer İçerikler

Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?

Sigorta sektörüne ilkler yaşatan Sigortam.net ile araç kasko değerinin önemini öğrenin, kasko sigortanızı geciktirmeyin!

Devamını Oku

Çalınan Veya Pert Olan Araç İçin Sigorta Bedeli Ne Kadardır?

Sigorta her ne kadar iç rahatlatsa da sürücüler aracın kazaya uğraması ya da pert olması halinde kaskonun ne kadarını ödeyeceğini merak eder.

Devamını Oku

Araç Çalınması Halinde Tazminat Bekleme Süresi Var mı?

Kasko sigortası teminatında olan aracın çalınması halinde tazminat süreci nasıl işler, biliyor musunuz?

Devamını Oku