Sigorta Tahkim Komisyonu Ne Yapar?

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkları gidermek ve her 2 taraf arasındaki sorunlara çözüm yaratmak için 2008’de kurulmuş bir kurumdur.

5684 sayılı kanunun 30. maddesi çerçevesinde ortaya çıkan Sigorta Tahkim Komisyonun amacı; sigorta sahibi veya ilgili sigortadan menfaat sağlayan kişiler ile sigorta tahkim sisteminin üyesi olan sigorta şirketleri arasındaki anlaşmazlıkları, uyuşmazlıkları çözmektir. Bu uyuşmazlıklar alanında uzmanlaşmış hakemler tarafından süratli ve adil biçimde çözüme kavuşturulmaktadır.

Komisyon kendisine başvurulu yapılmasına sebep olan uyuşmazlıkları çözmede, başvuru sahiplerine mahkeme sürecine oranla daha hızlı ve kolay sonuç almaları imkan tanıması yönüyle de ek bir yarar sağlar, ek bir seçenek oluşturur.

Sigorta Tahkim Komisyonuna ulaşan uyuşmazlıkların çözümü; tarafllar aksine bir anlaşmaya varmadığı sürece, kanunca belirtilen süre içerisinde, bağımsız hakemler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta Tahkim Komisyonuna Nasıl Başvurulur?

Sigorta şirketine problemle ilgili başvuruda bulunulduğunda verilen yanıt sizi tatmin etmiyorsa ya da sorununuz 15 gün içerisinde çözüme kavuşmuyor ise; Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilir, problem çözümünü kolaylaştırabilirsiniz.
Başvuru için formu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra, iddianızı destekleyen belgeleri komisyona iletebilirsiniz. Ancak başvurunuzun değerlendirilmesi için bir takım şartlar da söz konusudur.

Bu şartlar;

  • Uyuşmazlık yaşadığınız sigorta şirketinin Tahkim Komisyonuna üyeliğinin bulunması,
  • Tahkim komisyonuna başvurmanızı gerektiren konunun; ilgili şirketin üyelik tarihinden sonra meydana gelmesi,
  • İlgili konunun mahkemeye, tüketici sorunları hakem heyetine yahut hukuk usulü muhakemeleri kanunu kapsamında tahkime ulaşmaması gibi maddeleri içerir.

Başvurunun, bağımsız sigorta hakemleri tarafından incelenmesinin ardından verilecek karar, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 532. Madde gereğince yetkili mahkemeye iletilecektir.

Başvurunun Yapılması Sonrası Değerlendirilmesi

15 gün içerisinde yapılan başvurudan sonra; gerekli şartların yerine getirilip getirilmediğinin tespiti komisyon raportörlerce incelenir. 15 gün içerisinde başvurunun sigorta hakemleri tarafından ele alınıp alınmayacağı kararına varılır.

Başvurunun incelenmesine karar verilmesi halinde; hemen bağımsız sigorta hakemlerine iletilir, en geç 4 ay içerisinde sonuca varılır. İstenirse taraflar aralarında anlaşmaya vararak, bu süreyi aşabilir. Uyuşmazlık doğrultusunda verilen hakem kararları, 5684 sayılı Kanunun 30. Maddesince doğrudan anlaşmanın taraflarına tebliği edilecek ve saklanmak üzere yetkili mahkemeye gönderilecektir. Taraflara yükletilebilecek yargılama giderlerinde komisyonunu herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Uyuşmazlıklar hakkında verilen hakem kararları, 5684 sayılı Kanunun 30. maddesinin 16. fıkrası uyarınca Komisyon tarafından doğrudan taraflara tebliğ edilecek ve daha sonra saklanmak üzere yetkili mahkemeye gönderilecektir. Hakem kararında taraflara yükletilebilecek yargılama giderlerinden de Komisyonun herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

İster kasko ya da trafik sigortası ister özel sağlık sigortasına sorunsuz ve kısa bir zaman için sahip olabilmek için Sigortam.net’e gelin. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 244 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL