Sigortada Muafiyet Nedir | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortada Muafiyet Nedir?

Sigortada muafiyet, hasarın belli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi anlamına gelmektedir ve daha çok kasko ile özdeşleşmiş bir terimdir. Trafikte yaşanan kazaların, yaralanmaların ve maddi hasarların en aza indirilmesini, hasarın karşılanmasını sağlayan kasko önemli bir hizmet ve ayrıcalık sunar.

Araç sigortasında muafiyetli bir tercihte bulunan sürücüler; kasko poliçesini uygun fiyatla almayı hedeflemiştir. Muafiyet oranı sigortalıya göre değişmektedir ve bu oran acenta ve sigortalının karşılıklı görüşmesi sonucu bir karara bağlanır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bu sigorta Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Talep edilmesi halinde ek prim ödemek suretiyle yurt dışı teminatı verilebilir. Muafiyetli Kasko 2 şekilde uygulanmaktadır; ilk uygulamaya “tenzili muafiyet” adı verilir. Oluşan hasar sigorta bedelinin belirlenen yüzdesini aşarsa, geçen kısım sigorta sahibine ödenir. Hasar belirlenen oranın altında ise ödeme yapılmaz.
İkinci uygulama ise sigorta bedeline veya yüzde oranına bağlı olmaksızın belli bir bedel üzerinden yapılır. Örnek verecek olrusa; 500 YTL’lik muafiyetli bir sigorta poliçesinde  hasar bu tutarı geçerse geçen kısım sigorta sahibine ödenir.  Hasar tutarun altında kalırsa ödeme yapılmaz.

Muafiyet bedeli hesabı, belirlenen sigorta bedeline göre değişir. Yaşanması muhtemel risklerin gerçekleşmesi durumunda sigortalıya düşen pay belirlenen oranda olacaktır.

Sigorta Muafiyetinin Sigorta Şirketine Etkisi

Sigortanın muafiyetli olması şirketlerin riskini ciddi oranda etkiler. Risk sigortalıyla paylaşıldığı için kişi daha dikkatli olacak ve risk ihtimali düşecektir.

Ancak muafiyetli poliçe her sürücü için uygun olmayabilir.  Örneğin; trafiğin çok yoğun, trafik riskinin fazla olduğu bir yerde araç kullananlar için uygun değildir. Çünkü; sıklıkla kaza yaşanması durumunda cebinizden çok fazla para çıkabilir. Neticede muafiyetli sigortada amaç araç sigortasında tasarruf sağlamaktır.

Siz de aracınızın kaydını yeni yaptırdıysanız ve sigorta sahibi olmak istiyorsanız kasko sorgulaması yapın, dilediğiniz kasko ürününe doğru teminat ve fiyatlarla sahip olun. Dilerseniz 7/24 hizmet veren Sigorta Destek Hattı’mızdan yardım alın.


Benzer İçerikler

Dolu Felaketi Kasko Sigortasının Önemini Yeniden Hatırlattı, Acele Edin!

Geçen ay İstanbul’da meydana gelen dolu yağışı sonrası ortaya çıkan tablo kasko sigortasının önemini bir kez daha hatırlattı. Yapılan araştırmalara göre yaşanan afette yaklaşık 180 bin araç zarar görürken, bu araçların ise sadece 100 bininin kasko sigortası olduğu belirtiliyor. Dolu yağışı sonrasında ortaya çıkan maliyet ise daha da ürkütücü. Yapılan değerlendirmeye göre sadece İstanbul’daki dolu yağışında zarar gören araçlarda ortalama 4.000 TL’lik zarar meydana gelirken, toplamda oluşan hasar maliyetinin ise 400 milyon TL’yi aştığı tahmin ediliyor.  Kasko Sigortasına Ne Zaman […]

Devamını Oku

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl ve Hangi Durumlarda Doldurulur?

Yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler. 

Devamını Oku

Sigortada %45’e Varan Fiyat Avantajı için Sigortam.net’e Bakın

Kasko ve trafik sigortasında %45'e varan fiyat avantajını yakalamak için siz de Kadir İnanır gibi Sigortam.net'e bakmadan,sigorta almayın.

Devamını Oku