Sigorta Şirketinin Seçiminde Sigortalının Tercih Hakkı

31 Mart 2014

Kredi ile iş yapan işletmeler kredinin ödenmeme durumunu güvence altına almak amacıyla, kredi kullananları kasko hizmetlerini kendi sigorta firmaları üzerinden yaptırmaya zorlayabiliyor. Kaskoyu dışarıdan yaptırmayı beyan eden müşterilerine ise kredi onayı vermeyebiliyor. 

Örnek olarak; banka kredisi ile alınan aracın zarara uğraması riskine karşı yaptırılan kasko sigortasında, bankanın alacağının güvence altına alınması için, ödenecek tazminatın rehin hakkına sahip olan bankaya ödenmesini teminen, düzenlenen poliçede banka rehinli alacaklı gösterilmektedir.

Banka kredisi ile satın alınan araç için yaptırılacak sigorta sözleşmesinin, belli bir sigorta şirketi tarafından yaptırılması zorunluluğunun kılınması  vatandaşlardan birçok soru ve şikayet gelmesine neden oluyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Poliçesini Bankanın Belirttiği Sigorta Şirketinde Yaptırmanın Zorunluluğu Var Mı?

İhtiyari ve zorunlu sigortalarda, kredi alan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı engellenemez. Sigorta sözleşmesi veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart  T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından 04.07.2001 tarihli yazısına göre hükümsüzdür. Kredi kuruluşu, kredi kullanan kişinin başka bir sigorta şirketi veya sigorta aracısı yoluyla yaptırdığı ve talep edilen teminatları kapsayan sigorta poliçesini kabul etmek zorundadır. Araç sahibi tercih edeceği bir sigorta şirketinde kasko sigortası yaptırma hakkına sahiptir.

Kredi Tüketicisi Ne Yapmalı?

Peki, tüm bu hukuki yükümlülüklere rağmen kanuna aykırı uygulamalarda ısrarcı olan bankalara karşı tüketiciler ne yapmalı? Bu soruya Şikayet var Avukatlarından Av.  Yunus Özak; "İlk olarak, ihtiyari taşıt sigortalarına tüketiciyle müzakere etmeden sözleşmede yer verildiği sebebiyle mail veya noter kanalı ile yazılı başvuruda bulunulmalı ve sigorta primlerinin haksız şart olduğu ve ödenmesinden imtina edileceği bankalara bildirilmelidir. Bankalarca hukuka aykırı olarak sigorta primi tahsil edilmesi halinde ise tüketicilerin derhal, meblağı dikkate alarak, ikamet ettikleri Kaymakamlık Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurarak, haksız ödenen bedelin iadesini talep etme hakları bulunmaktadır. Bu sebepler ışığında, 2013 yılı itibarı ile taşıt satışlarında görülen kayda değer artışlarla bankaların haksız uygulamaları arasında bir paralellik gözlenebileceği ve bu hususlarda tüketicilerin dikkatli olmaları yerinde olacaktır" şeklinde yanıt veriyor.

Sigorta şirketleri arasından rahatça seçim yapmak tüm sürücülerin en doğal hakkı. Siz de bu hakkınızı en doğru şekilde kullanmak için araştırmalara başlayın, kasko ve araba kasko fiyatları hakkındaki merak edilenleri giderin.

Sigortam.net üzerinden kasko değer listesi ile araç kasko değeri sorgulama işlemini rahatça yapabilir. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşabilir, kasko ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.