444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Şirketlerinden Darbe Mağdurlarına Destek

22 Temmuz 2016

15 Temmuz 2016 akşamı patlak veren darbe girişiminin ardından sigorta şirketleri biribiri ardına darbe mağdurlarının araçlarında meydana gelen hasarları karşılayacaklarını açıklamaya devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde de Türkiye Sigorta Birliği yaptığı basın açıklamasında aracı hasar gören kasko sahiplerinin zararlarının teminat kapsamı dışında olmasına rağmen sigorta şirketlerince karşılanması için gereken özenin gösterileceği belirtmişti. Hazine Müsteşarlığı da yaptığı duyuruda darbe girişimi sırasında aracında hasar meydana gelen kasko sahiplerinin maddi zararlarının sigorta şirketlerince karşılanmasının imkan dahilinde olduğunu açıklamıştı. Bu Açıklamaların ardından sigorta şirketleri de harekete geçti.

Şirketlerden Art Arda Açıklamalar Geliyor

Axa Sigorta’nın yaptığı basın duyurusunda 15 Temmuz akşamındaki darbe saldırısı karşısında toplumun demokrasiye sahip çıktığı belirtilerek, tüm bu üzücü olaylara rağmen toplumca demokrasi ilkelerine bağlı bir yaşam arzusunun ortaya koyulduğu vurgulandı. Açıklamada bu üzücü durumun sigorta genel şartları gereğince somut olarak kapsam dışında tutulduğu, ancak Axa Sigorta olarak yine de söz konusu olaylar kapsamında hasara uğrayan müşterilerin zararlarının karşılanacağı ifade edildi.

Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu ise yaptığı açıklamada 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan saldırının hain bir girişim olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve mevcut demokratik sisteme yapılan saldırıyı Unico Sigorta olarak şiddetle kınadıklarını, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara ise acil şifa dileklerinde bulunduklarını söyledi. Tabakoğlu, bu olaylar nedeniyle araçlarında hasar meydana gelen kasko poliçesine sahip müşterilerinin zararlarının ise teminat kapsamı dışında olmasına rağmen en kısa sürede ödeneceğini ifade etti.

Groupama Sigorta tarafından yapılan açıklamada ise “15 Temmuz 2016 gecesi, anayasal düzenimize, ülkemizin milli birlik ve bütünlüğü ile demokratik kurumlarına karşı yapılan saldırıları lanetliyoruz.”  İfadeleri kullanılırken,  olaylar nedeniyle maddi zarara uğrayan tüm sigortalıların zararların ödeneceği belirtildi.  

Lütuf Ödemesi Nedir?

Kasko genel şartları gereğince toplumsal olaylar (darbe girişimi de dahil) poliçe kapsamı dışında bulunmaktadır. Yani şirketler normal şartlarda bu gibi olaylar nedeniyle oluşan hasarlar için tazminat ödemesi gerçekleştirmemektedir. Ancak bu süreçte lütuf ödemesi ile söz konusu zararlar kimi zaman karşılanabilmektedir. Peki lütuf ödemesi nedir? Lütuf ödemesi, sigorta şirketinin yülümlülükleri arasında yer almamasına rağmen oluşan hasarı karşılayarak, tazminat ödemesi gerçekleştirdiği durumlara verilen isimdir. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.