444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sis Farı Nedir?

12 Şubat 2015

Araba farları güvenli sürüşte oldukça önemli unsurlardır. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması olası riskleri önlemesi açısından önem taşır. Araba farları çeşitlere ayrılır ve her birinin işlevi, kullanım amacı farklıdır.

Sisli ve yağmurlu yolda araç kullanmak normal zamanda araç kullanmaya göre daha zordur. Çünkü yol ve yolun etrafındakiler görünmez ya da bulanık görülür. Dolayısı ile bu durum güvenli sürüşü tehdit eden bir durumdur. Konu ile ilgili "Sisli Havalarda Araç Kullanımı" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sisli ve yağmurlu havalarda yolu, yoldaki şeritleri, trafik levhalarını vs. görmek gerekir ki araba buna uygun kullanılsın. Böyle zamanlarda sis farı oldukça önemlidir. Çünkü sis farı sayesinde yol ve yolun etrafındaki nesneler rahat bir şekilde görülebilir. Dolayısı ile görüşten dolayı yaşanacak kaza riski de en aza inmiş olur. 

 ,

Sis farının kullanımı konusunda önemli bir durum vardır. Sis farı gerçekten gerektiğinde yani sisli ve yağmur havalarda kullanılmalıdır. Ayrıca sis farı ile birlikte normal farların da yakılması gerekir.

Çünkü 2 farın da görevleri birbirinden farklıdır. Sis farı aracın yakın mesafesine kuvvetli ışık yayarken normal farlar uzun bir bölümü aydınlatır. Ne yazık ki birçok sürücü bu kurala uymamaktadır. Sis farlarını diğer sürücülere gösteriş olsun amacı ile yakanlar da vardır. Bu durum diğer sürücüleri olumsuz etkiler.

Sis Farını Gereksiz Yakmanın Cezası 77 TL

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre, sis farlarını sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havaların dışında kullanan sürücülere 77 TL trafik cezası uygulanıyor. Sisli havalarda sis farlarının kullanılmaması durumunda ise araç sahibine 166 TL ceza kesiliyor. Sis farlarının diğer aydınlatmalar ile birlikte kullanılmamasının cezası ise yine 77 TL olarak uygulanıyor. Yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında geceleri araç kullanırken ve yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken de sis farı kullanılmamasının cezası 77 TL oluyor. Haber ile ilgili detaylı bilgi için “Doğru Sis Farı Kullanmamanın Cezası 77 TL” yazımızı okuyabilirsiniz.

Güvenli sürüş için gerekli kuralları dikkate alarak uygulayın. Olası risk durumunda hasar masraflarını karşılayabilmek için ise kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hemen kasko sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Güvenli Sürüşte Yardımcı Olacak Uygulamalar

12 Ocak 2015 Pazartesi

Park ederken veya sürüş anında stresinizi azaltacak ve güvenli sürüşe katkı sağlayacak en faydalı uygulamaları sizin için bir araya getirdik.

Doğru Sis Farı Kullanmamanın Cezası 77 TL

30 Ocak 2015 Cuma

Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının bedelinin 77 TL olduğunu biliyor muydunuz?

2015 Ocak Ayında En Çok Satılan 5 Araba Markası

11 Şubat 2015 Çarşamba

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)’nin verilerine göre, 2015 yılının Ocak ayında otomotiv pazarı büyüdü ve ayın en çok satılan araba markaları belli oldu.