Sis Farı Nedir?

Araba farlarıgüvenli sürüşte oldukça önemli unsurlardır. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması olası riskleri önlemesi açısından önem taşır. Araba farları çeşitlere ayrılır ve her birinin işlevi, kullanım amacı farklıdır.

Sisli ve yağmurlu yolda araç kullanmak normal zamanda araç kullanmaya göre daha zordur. Çünkü yol ve yolun etrafındakiler görünmez ya da bulanık görülür. Dolayısı ile bu durum güvenli sürüşü tehdit eden bir durumdur. Konu ile ilgili "Sisli Havalarda Araç Kullanımı" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sisli ve yağmurlu havalarda yolu, yoldaki şeritleri, trafik levhalarını vs. görmek gerekir ki araba buna uygun kullanılsın. Böyle zamanlarda sis farı oldukça önemlidir. Çünkü sis farı sayesinde yol ve yolun etrafındaki nesneler rahat bir şekilde görülebilir. Dolayısı ile görüşten dolayı yaşanacak kaza riski de en aza inmiş olur. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sis farının kullanımı konusunda önemli bir durum vardır. Sis farı gerçekten gerektiğinde yani sisli ve yağmur havalarda kullanılmalıdır. Ayrıca sis farı ile birlikte normal farların da yakılması gerekir.

Çünkü 2 farın da görevleri birbirinden farklıdır. Sis farı aracın yakın mesafesine kuvvetli ışık yayarken normal farlar uzun bir bölümü aydınlatır. Ne yazık ki birçok sürücü bu kurala uymamaktadır. Sis farlarını diğer sürücülere gösteriş olsun amacı ile yakanlar da vardır. Bu durum diğer sürücüleri olumsuz etkiler.

Sis Farını Gereksiz Yakmanın Cezası 77 TL

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre, sis farlarını sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havaların dışında kullanan sürücülere 77 TL trafik cezası uygulanıyor. Sisli havalarda sis farlarının kullanılmaması durumunda ise araç sahibine 166 TL ceza kesiliyor. Sis farlarının diğer aydınlatmalar ile birlikte kullanılmamasının cezası ise yine 77 TL olarak uygulanıyor. Yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında geceleri araç kullanırken ve yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken de sis farı kullanılmamasının cezası 77 TL oluyor. Haber ile ilgili detaylı bilgi için “Doğru Sis Farı Kullanmamanın Cezası 77 TL” yazımızı okuyabilirsiniz.

Güvenli sürüş için gerekli kuralları dikkate alarak uygulayın. Olası risk durumunda hasar masraflarını karşılayabilmek için ise kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hemen kasko sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL