Soğuk Havada Güvenli Sürüş için Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

Doğru şekilde araba kullanmak hayati önem taşımaktadır. Dolayısı ile güvenli sürüş kurallarını ihmal etmemeli her mevsiminin kuralına uygun olarak hareket edilmelidir.

Soğuk havada yani kışın araba kullanmak yaza göre daha dikkatli olmayı gerektirir. Çünkü yağmur, kar yağdığı için yol kayganlaşır ve kayganlaşan yolda aracın savrulmadan yola tutulması, dengeli bir şekilde ilerlemesi çok daha zordur. Öncelikle aracınızla yola çıkmadan önce bazı hazırlıkları yapmanız gerekir. Konu ile ilgili “8 Adımda Aracınızı Kışa Hazırlayın!” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kış mevsiminde güvenli bir şekilde aracınızda ilerlemeniz için dikkat etmeniz gereken noktaları derledik.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Soğuk Havada Güvenli Sürüş için Yapılması Gerekenler
 

 1. Yakıtınızı maksimum seviyede doldurarak yola çıkmanız gerekir. Çünkü kış şartlarında araç daha fazla trafikte kalır ve daha çok efor sarfetmesi gerekir. Bu durum daha fazla yakıtın harcanmasına neden olur.
   
 2. Kış lastiğini mutlaka kullanmanız gerekir. Çünkü soğuk havalarda yaz lastikleri yola tutunamaz, kayar. Bu sebeple önemli riskler meydana gelebilir.
   
 3. Gün içinde aracınızı ilk kez çalıştıracağınız zaman mutlaka 2-3 dakika rölantide ve gaza basmadan çalıştırmanız gerekir. Bu süre içinde motorunuz ısınır. Isıtma işlemini yapmadan direkt arabayı çalıştırmanız araç motorunuzun zarar görmesini engeller.
   
 4. Aracınızın camlarında buğulanma varsa bu buğulanmayı yok edip yola çıkmanız gerekir. Yolu net bir şekilde görememeniz risklerin yaşanmasına neden olabilir.
   
 5. Yolda mümkün olduğunca düşük hızda ilerleyin. Bu sayede kaymaların önüne geçebilirsiniz.
   
 6. Diğer araçlarla aranızdaki takip mesafesini doğru belirleyin. Öndeki araç kayabilir ya da fren mesafesi uzayacağı için siz hemen duramayıp öndeki araca çarpabilirsiniz.
   
 7. Yokuştan inerken gaza fazla basmamaya dikkat edin. Sonrasında aracı durdurmanız zor olur ve bu durum büyük tehlikelere yol açabilir. Düşük hız ve viteste ilerleyin.
   
 8. Virajlarda hızınızı sabitlemeye özen gösterin. Ani hızlanmalar savrulmalara yol açabilir.
   
 9. Yolda ilerlerken sert ve ani hareketlerden uzak durun. Frene hızlıca basmak ya da direksiyonu hızlıca çevirmek aracın kaymasına ve duramamanıza neden olabilir.
   
 10. Su birikintilerinin üzeriden geçmemeye özen gösterin. Bu birikintilerin altında derin çukurlar olabilir. Bu durum size büyük zorluklar yaşatabilir.

Güvenli sürüşü önemseyin, dikkat edilmesi gereken noktaları atlamayın. Olası hasar durumunda yalnız kalmamak ve masrafları cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko bedeli için hızlı ve kolayca kasko sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL