Sovtaj Nedir?

Özellikle kasko sigortalarında karşımıza çıkan sovtaj kelimesi, bilinmesi gerekli olan bir uygulamadır. Bu sebeple sovtaj hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Sovtaj nedir? Hangi durumlarda sovtaj devreye girer? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sovtaj Nedir?

Sovtaj nedir sorusu hakkında aklınızda ilk oluşması gereken kavram, hasarlı malın hasar görmeyen kısmının gelir haline dönüştürülmesi ve tazminat ödemesinden düşülmesidir. Daha ayrıntılı tanımlanacak olursa sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine veya hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesine verilen isimdir.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer

Özellikle kasko poliçelerinde sık sık karşılaşılan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış veya hasarlı aracın belli bir bölümünü bizzat kendisi veya vekalet yoluyla satışını gerçekleştirek tazminat ödemesinin bir kısmını bu yolla karşılamaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın yaşadığı kaza sonrasında eksper raporu ile perte çıktığını kabul edelim. Bu durumda sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi ödeyecektir. Bu işlemlerden sonra pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçecektir. Sigorta şirketi böylelikle ödediği tazminat tutarının bir kısmını sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olacaktır.

Sovtaj, artık kullanılamaz duruma gelen araçların yeniden dönüşüme kazanılmasını sağlaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının hatırı sayılır bir kısmını karşılaması nedeniyle ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.

Burada pert araç ile hurda araç arasındaki farkın da altını çizmek gerekiyor. Bilinenin aksine pert araç ve hurda araç aynı anlama gelmemektedir. Perte çıkartılan aracın trafik tescil kaydının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kararı sigorta şirketi veya aracın sonraki sahibi verebilir. Ancak hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi mecburidir.

Olası Hasarlara Karşı Kasko Güvencesi Sağlayın

Trafikte seyir halindeyken ağır bir kaza ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman söz konusudur. Sadece trafikteyken değil, aracınızın başına park halindeyken bile istenmedik durumlar gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında aracınızı kasko ile güvence altına almanız, tamir işlemlerinden, aracın perte çıkması halinde o günkü değerinin ödenmesine kadar birçok konuda araç sahibine avantajlar sağlamaktadır. Siz de işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, hemen Sigortam.net‘ten kasko hesaplama yöntemi ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca teklif alın.

Benzer İçerikler

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli
Kasko teklifi alırken dikkat edilmesi gereken pek çok...nokta bulunur. Yalnızca fiyat odaklı seçimler, hasar anında mağdur olmanıza sebep olabilir.
Gaziantep Plaka Kasko Fiyatları

Gaziantep Plaka Araç Kaskosu için En Uygun...Fiyatlar Sigortam.net'te!        

Kasko...fiyatları illere göre değişiklik gösterir. Yaşadığınız yerdeki araç sayısı ve kaza sıklığı...araç kasko fiyatını etkiler.

27 plaka araç kasko için en uygun fiyatlar Sigortam.net’te!...Sigortam.net’ten araç kasko hesaplama yapın, tek bir formla tüm anlaşmalı sigorta şirketlerinin tekliflerini...görün, teminatları karşılaştırın.

Gaziantep'te;

 • 2013 Mart itibarıyle 380 bin araç...bulunuyor, bunların 155 bini otomobil.
 • Her beş kişiden biri araç sahibi.
 • Sadece il ve ilçe...merkezlerinde her yıl 6 binin üzerinde kaza meydana geliyor.

Türkiye’de bir yılda trafik kazalarında...meydana gelen maddi hasar 1 milyar 200 milyon TL. Bütçenize en uygun kasko ile kendinizi ve aracınızı maddi zarardan koruyun.

 

Plakaya...Göre Kasko Fiyatları

 

Kocaeli Plaka...Kasko Eskişehir Plaka...Kasko İstanbul Plaka...Kasko
İzmir Plaka Kasko Ankara Plaka Kasko
Antalya Plaka Kasko
Konya Plaka Kasko Bursa Plaka...Kasko
Kayseri Plaka Kasko Mersin Plaka Kasko
Adana Plaka Kasko
Samsun Plaka Kasko
2018 Motorlu Taşıtlar Vergisinin Hesaplama, Sorgulama ve Ödeme Ayrıntıları... Motorlu Taşıtlar vergisi yani MTV nedir sorusuna kısa...bir tanımlama yapılması gerekirse, aracın yaşı, cinsi ve değeri gibi kriterlere göre belirlenen, her yılın Ocak ve Temmuz ayında...ödenmesi gereken bir vergi çeşididir. Motorlu araç sahipleri, 2018 yılı için belirlenen 1-31 Temmuz tarihleri arasında 2.taksit...ödemesini gerçekleştirmek zorundalar. Biz de bu sebeple temmuz ayı içerisinde ödemeler devam ederken, MTV hakkında ...merak edilen tüm konuları bir araya getirdik. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

MTV Hangi Kriterlere Göre...Belirlenir?

Motorlu araçlar için ödenmesi gereken taşıt vergisi, araçların...özelliklerine göre belirlenir. Otomobil, motosiklet, otobüs, minibüs,kamyon ve benzeri araçların yaş, silindir hacmi, oturma...kapasitesi gibi değişkenlerine göre vergi aralıkları ortaya çıkar. 2018 öncesinde MTV vergisi, sadece motor...silindir hacmi ve araç yaşı değerlerine göre yapılıyordu. 2018'de ise önemli bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikte...araç vergi hesaplama kriterlerine taşıt değerleri de eklendi. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama...işlemini gerçekleştirirken ilk iktisap (edinme, kazanma) tarihi üzerinden bir ayrım söz konusu. 31/12/2017 tarihi de dahil olmak...üzere bu tarihten önce kayıt ve tescil edilen araçlar, araç değerinin eklenmediği sadece araç yaşı ve motor hacmi üzerinden...değerlendirilerek hesaplanmaya devam ediyor.  İlk iktisabı 01.01.2018 sonrasında gerçekleşen...araçlar için ise yeni bir değişken olan taşıt değeri devreye giriyor. Yeni oluşan araç vergi tutarlarında, motor...silindir hacimleri taşıt değerlerine göre yeniden bölünüyor. Aracın değeri belirli meblağları aşan ve aşmayan olarak...belirleniyor ve bu aralıklarda kalan her bir bölüm ayrı vergilendiriliyor. 31 Aralık 2017...tarihine kadar geçerli olan ve 2018 sonrası tescil edilen araçlar için geçerli olan MTV yıllık tutarlarını
inceleyebilirsiniz.

MTV HESAPLAMASI NASIL...YAPILIR?

MTV hesaplama 2018, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi...Dairesi üzerinden yapılabilir.  GİB MTV hesaplama üzerinden araç tipi,yaşı, motor hacmi ve taşıt değeri...alanları doldurularak ödenecek tutara ulaşılabilir. Hesaplama yaparken önceden de dikkat çektiğimiz gibi ilk iktisabın belirlenmesi...önemlidir. 01.01.2018 sonrası seçilirse taşıt değeri kısmınında doldurması gerekiyor. 2018 öncesinin seçilmesi halinde ise...taşıt değeri dışındaki kısımlar doldurularak hesaplama işlemi tamamlanabilir. Değerler girilip MTV hesaplaması...yapıldığında  hem yıllık toplam tutar, hem de yılın ilk altı ayı ve son altı ayı için ödenecek dönemsel tutarlar...görüntülenebilir. Ancak hesaplama işlemi yapılırken, bilgilerin eksiksiz ve doğru olması ayrı bir öneme sahiptir. Aksi halde...yanlış araç bilgileri ile yapılan bir hesaplama, ödeme işlemi sırasında karşılaşılan tutarla hesaplama işlemi sırasında...çıkan tutar arasında büyük farklara neden olabilir. Hesaplamaya konu olan aracın en net bilgileri ruhsatta yer aldığı için,...hesaplama işlemi yapılırken ruhsattaki bilgilere göre ilerlemek doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olur. 

MTV...ÖDEMELERİ NEREYE VE NASIL YAPILIR?

mtv ödemeleriMotorlu taşıtlar vergisi ödemeleri...için yapılması gereken işlemler artık kolaylıkla halledilebiliyor. Araç sahipleri vergilerini ödemek istediklerinde...internet üzerinden kredi kartları ile hızlı bir şekilde ödeme işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Aynı zamanda sürücüler ödeme...sırasında bankaların sunduğu taksit imkanlarından yararlanarak daha avantajlı bir ödeme planına sahip olabilirler. MTV...ödemeleri, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşması olan tüm bankalar ve kredi kartları ile gerçekleştirilebilir....Motorlu Taşıtlar Vergisinin zamanında ödenmesi faiz uygulaması açısından önemli bir noktada. 31 Temmuz'a kadar ödenmesi gereken...MTV'nin ödenmemesi durumunda gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında faiz uygulaması mevcut. Araç sahiplerinin gecikme...zammına maruz kalmamaları ve belirlenen tutarın üzerinde ödeme yapmamaları için Temmuz ayı içerisinde işlemlerini halletmeleri...gerekiyor. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"] MTV...ödemelerinde araç sahiplerinin çoğunluğunun haberdar olmadığı önemli bir ayrıntı söz konusu.  2005 yılında yürürlüğe...giren yeni uygulamada, araç sahipleri MTV ödemelerini yaparken daha alt bir tutardan ödeme gerçekleştirme imkanına sahip. MTV tutarı,...aracın kasko değer listesi üzerinden bulunan değerinin %5'inden fazla ise araç sahibi, bir alt kademeden değerlendirmeye alınarak...daha az bir MTV bedeli ödeyebiliyor. Artı olarak bu uygulama, geçmiş dönemler için de geçerli. Geriye dönük ödemeleri kapsayan bu...uygulama, fazla ödemelerin iadesinin alınabilmesine olanak veriyor.Araç vergilerini fazladan ödediklerini düşünen sürücüler, hemen...kasko değer listesi ile MTV hesaplama yöntemini...kullanarak olası fazla ödemelerini iade alabilirler.  MTV ödeme işlemleri için Gelir İdaresi...Başkanlığının online ödeme bölümüne giriş yapılarak; plaka, T.C. kimlik numarası ve aracın tescil tarihi bilgileri girilir ve...ödenmesi gereken toplam tutar görülebilir. Kredi kartı ile ödeme işlemi kolaylıkla tamamlanabilir. Aynı zamanda MTV ödeme...sayfasından geçmiş yıllardaki ödeme dökümlerine ulaşılması mümkün. Ödeme işlemi 02:00 - 22.00 saatleri arasında...yapılabiliyor. Ödeme sürecinde bankalar gerek taksit kampanyaları gerekse ürün veya hizmet kampanyaları ile avantajlı teklifler...sunuyor. Araç sahipleri MTV taksit imkanından faydalanarak daha uygun bir ödeme planına sahip olabilirler. 2018 Temmuz...ayı boyunca ödeme yapılabileceği için MTV kampanyalarını takip ederek en ideal taksit ve ödeme planı seçilebilir. Aşağıdaki...listede bulunan banka ve kredi kartlarından MTV ödemesi gerçekleştirilebilir. MTV kampanyaları sayfamızı ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi...alabilirsiniz. MTV...anlaşmalı bankalar
 • Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business...ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express,...VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Tüm İş...Bankası VISA ve MasterCard
 • Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka...Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
 • ...
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • TEB;...Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Vakıfbank; Tüm...Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve...MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans Katılım Bankası; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • Odeabank; Odeabank...Bank’O Card, Odeabank Bank’O Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları
 

MTV...Sorgulama Adımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

MTV sorgulama işlemleri Temmuz...ayında ödeme süreci başladığı için daha da yoğunluk gösteriyor. MTV sorgulama 2018 adımlarını doldururken...önemli detayları hatırlatmakta fayda görüyoruz.  Sorgulama adımlarında sık yaşanan problemlerden biri, "Plakamı giriyorum ama...araç bulunamadı yazısı çıkıyor"  şikayetidir. Plaka ile ilgili böyle bir durumda plakanın bitişik yazıldığından emin...olunmalı. Aksi halde araç bulunamadı sonucu ile karşılaşılabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama sayfasında...adımların doğruluğu kesin ise ama yine de araç bulunamadı sıkıntısı ile karşılaşılıyorsa, tescil tarihi vergi dairesi...tarafından girilmemiş olabilir. Böyle bir durumda ise vergi dairesine gidilerek noter sözleşmesi gösterilerek aracın tescili...gerçekleştirilebilir. Tescil ile ilgili problemlerin zamanında giderilebilmesi için araç vergisi sorgulama işlemleri...Temmuz ayı içerisinde yapılarak daha hızlı bir ödeme süreci yaşanabilir. Ödeme işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir...diğer nokta ise ödeme yapılacak kredi kartının anlaşmalı sınıfına girmesidir. Anlaşmalı kredi kartlarını içeriğimizde...listelemiştik, kontrol edilerek doğru kredi kartı olup olmadığı teyit edilebilir. Motorlu...Taşıtlar Vergisininin 2.taksit ödemesi için MTV hesaplamasını yaparak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücüler...için MTV kadar öneme sahip olan araç sigortaları için de Sigortam.net'ten en uygun teklifleri alabilirsiniz. En iyi sigorta...şirketlerinin sunduğu trafik tekliflerini karşılaştırarak bütçeniz için en uygun poliçeyi seçebilirsiniz. Sigortam.net'ten 3...dakikada araç sigortası teklifi alabilir,...zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz. Hemen 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı...arayın ve merak ettiklerinizi öğrenin.