Sovtaj Nedir?

Özellikle kasko sigortalarında karşımıza çıkan sovtaj kelimesi, bilinmesi gerekli olan bir uygulamadır. Bu sebeple sovtaj hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Sovtaj nedir? Hangi durumlarda sovtaj devreye girer? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sovtaj Nedir?

Sovtaj nedir sorusu hakkında aklınızda ilk oluşması gereken kavram, hasarlı malın hasar görmeyen kısmının gelir haline dönüştürülmesi ve tazminat ödemesinden düşülmesidir. Daha ayrıntılı tanımlanacak olursa sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine veya hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesine verilen isimdir.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer

Özellikle kasko poliçelerinde sık sık karşılaşılan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış veya hasarlı aracın belli bir bölümünü bizzat kendisi veya vekalet yoluyla satışını gerçekleştirek tazminat ödemesinin bir kısmını bu yolla karşılamaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın yaşadığı kaza sonrasında eksper raporu ile perte çıktığını kabul edelim. Bu durumda sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi ödeyecektir. Bu işlemlerden sonra pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçecektir. Sigorta şirketi böylelikle ödediği tazminat tutarının bir kısmını sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olacaktır.

Sovtaj, artık kullanılamaz duruma gelen araçların yeniden dönüşüme kazanılmasını sağlaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının hatırı sayılır bir kısmını karşılaması nedeniyle ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.

Burada pert araç ile hurda araç arasındaki farkın da altını çizmek gerekiyor. Bilinenin aksine pert araç ve hurda araç aynı anlama gelmemektedir. Perte çıkartılan aracın trafik tescil kaydının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kararı sigorta şirketi veya aracın sonraki sahibi verebilir. Ancak hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi mecburidir.

Olası Hasarlara Karşı Kasko Güvencesi Sağlayın

Trafikte seyir halindeyken ağır bir kaza ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman söz konusudur. Sadece trafikteyken değil, aracınızın başına park halindeyken bile istenmedik durumlar gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında aracınızı kasko ile güvence altına almanız, tamir işlemlerinden, aracın perte çıkması halinde o günkü değerinin ödenmesine kadar birçok konuda araç sahibine avantajlar sağlamaktadır. Siz de işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, hemen Sigortam.net‘ten kasko hesaplama yöntemi ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca teklif alın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Ocak 2018 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yeni Yıla Artışla Başladı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre sigorta pirimlerinde yeni yılın ilk ayında yükseliş...yaşandı. Ocak ayı verilerine göre 2017 Aralık ayına kıyasla kasko sigortası endeksi 7 puan artış göstererek 94, trafik sigortası...endeksi ise 3 puanlık artış göstererek 62 oldu.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin ocak ayı verilerini...açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, ocak ayı kasko sigortası endeksi...geçen yılın aralık ayına göre 7 puan artış göstererek 94 oldu. Trafik sigortasında ise geçen yıl aralık ayında 59 olan endeks,...yeni yılın ilk ayında 3 puan artarak 62’ye yükseldi. Böylece 2017’nin son ayında 795 TL olan ortalama trafik sigortası primleri...832 TL, 1.872 olan ortalama kasko primleri ise 2.014 TL oldu. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin sonuçlarına göre kasko va trafik sigortası endeksi, yeni yıla yükselişle başladı. Aralık...ayında 56 puan olan trafik sigortası primlerindeki endeks 3 puanlık bir artış göstererek Ocak ayında 62’ye yükseldiğini; geçen...yılın son ayında 87 puan olan kasko sigortası primleri endeksi ise 7 puan artış kaydederek Ocak ayında 94 olduğunu görüyoruz....2017’nin Aralık ayı ile kıyasladığımızda yeni yılda hem trafik hem de kasko sigortası fiyatlarında artış yaşandı ancak 2017...Ocak ayı ile kıyasladığımızda hâlâ düşük rakamlardaki seyir devam ediyor. Dolayısıyla yıl bazında baktığımızda geçen...yıl yaşanan düşüş trendinin bu yıl da devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında...2017’nin Ocak ayında 1.337 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 831 TL olarak gerçekleştiği...görülüyor. Geçen yıl Ocak ayında 2.148 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Ocak ayında 2.014 TL oldu. Sigortam.net...olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi...hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin...yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana...otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: