444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sovtaj Nedir?

17 Haziran 2016

Sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine veya hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesine verilen isimdir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer

Özellikle kasko poliçelerinde sık sık karşılaşılan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış veya hasarlı aracın belli bir bölümünü bizzat kendisi veya vekalet yoluyla satışını gerçekleştirek tazminat ödemesinin bir kısmını bu yolla karşılamaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın yaşadığı kaza sonrasında ekper raporu ile perte çıktığını kabul edelim. Bu durumda sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi ödeyecektir. Bu işlemlerden sonra pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçecektir. Sigorta şirketi böylelikle ödediği tazminat tutarının bir kısmını sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olacaktır.

Sovtaj, artık kullanılamaz duruma gelen araçların yeniden dönüşüme kazanılmasını sağlaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının hatırı sayılır bir kısmını karşılaması nedeniyle ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.

Burada pert araç ile hurda araç arasındaki farkın da altını çizmek gerekiyor. Bilinenin aksine pert araç ve hurda araç aynı anlama gelmemektedir. Perte çıkartılan aracın trafik tescil kaydının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kararı sigorta şirketi veya aracın sonraki sahibi verebilir. Ancak hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi mecburidir.

Olası Hasarlara Karşı Kasko Güvencesi Sağlayın

Trafik seyir halindeyken ağır bir kaza ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman söz konusudur. Sadece trafikteyken değil, aracınızın başına park halindeyken bile istenmedik durumlar gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında aracınızı kasko ile güvence altına almanız, tamir işlemlerinden, aracın perte çıkması halinde o günkü değerinin ödenmesine kadar birçok konuda araç sahibine avantajlar sağlamaktadır. Siz de işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, hemen kasko hesaplama yöntemi ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca teklif alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.