444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Stajyer Ehliyet Dönemi Ne Zaman Başlıyor?

27 Ağustos 2015

Ehliyette yıllardır tartışmaları süren stajyer ehliyet dönemi 1 Ocak 2016 tarihinde resmen başlayacak.

Peki ilk defa ehliyet alacak sürücü adaylarının stajyer sürücü uygulamasına kalmamaları için başvurmaları gereken son tarih ne zaman?

Stajyer sürücü uygulamasına kalmak istemeyen sürücü adaylarının 10 Eylül 2015 tarihine kadar sürücü kurslarına başvurularını gerçekleştirmeleri ve 10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak teorik sınava girmeleri gerekiyor.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Son Tarih 10 Eylül

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu ( İSKEF ) Başkanı Murat Tekin, stajyer ehliyet uygulaması ile ilk defa ehliyet alacak kişilerin 2 yıl boyunca sürücü belgelerini staj çerçevesinde kullanacaklarını belirterek, stajyer ehliyet sahiplerine ceza puanı olarak 75 puan hakkı tanınacağını ifade etti.

2 yıllık süre zarfında 75 ceza puanını dolduran sürücülerin, psikoteknik belgesi aldıktan sonra tekrar sürücü kursuna müracaat  etmeleri gerektiğinin altını çizen Tekin, stajyerlik dönemi öncesi son başvuru tarihinin 10 Eylül, son sınavın ise 10 Ekim’de olduğunu söyledi.

Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Sona Erdi

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki değişikliğin stajyer ehliyet dışında birçok farklı konuda da yenilikler getirdiğini belirten Tekin, şu anda 9 olan ehliyet sınıfının 17’ye yükseleceğini, B sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin 10, E sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin ise 5 yılda bir sağlık raporu alarak, ehliyetlerini yenileyeceklerini, böylelikle  ömür boyu ehliyet devrinin sona ereceğini  ifade etti.

Sınavlar Daha da Zorlaşacak

2016 yılından itibaren ülke genelinde 25 milyon ehliyetin yenileceğini hatırlatan Tekin, bu ehliyetlerin Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 80 ülkede geçerli olacağına dikkat çekerek, sürücü adaylarını ise 2016 yılındaki ehliyet sınavlarının zorluğu konusunda uyardı. Geçmiş yıllarda direksiyon sınavındaki başarı oranının %99’lara ulaştığını söyleyen Tekin, daha sonra getirilen kriterlerle bu oranın %60’lara gerilediğini, ilerleyen dönemlerde ise sınavların daha da zorlaşacağını belirtti.

Sertifikasını Ehliyete Dönüştürmeyenler Dikkat!

Sürücü belgesi sertifikasını almış, ancak henüz ehliyete dönüştürmemiş kişileri de uyaran Tekin, sürücü sertifikalarının ehliyete dönüştürülme süresinin 2 yılla sınırlandırıldığını belirterek, 1 Ocak 2016 tarihine kadar sertifika sahibi olup, henüz belgelerini ehliyete dönüştürmemiş olanların da stajyerliğe kalacağını söyledi.

Yeni sürücü belgesi sahipleri için en önemli güvencelerin başında ise kasko sigortası geliyor. Aracınızın başına gelebilecek kaza ve arıza risklerine karşı hem aracınızı hem de bütçenizi koruma altına alın. En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanarak kasko teklifi almak içinse hemen Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.  


Okumaya Devam Edin

Ehliyet ve Plakada Çip Dönemi Başlıyor

05 Mart 2013 Salı
Riskli sürücünün sigorta primi artacak. Kırmızı ışıkta geçen, alkollü araç kullanan, aşırı hız yapan, emniyet kemeri takmayan sürücünün sigorta primi yükselecek. 

Ehliyetsiz Sürücünün Cezası Ruhsat Sahibine

26 Temmuz 2013 Cuma

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası araç sahipleri, araçlarının ehliyetsiz sürülmesinden sorumlu olacak.

Ehliyetimi Kaybettim Yeni Ehliyet Çıkarırken Problem Yaşar Mıyım?

27 Aralık 2013 Cuma

​Ehliyetiniz çalındı veya kayıp mı ettiniz? Üzülmeyin, aşağıdaki işlemleri yaparak yenisi kolayca çıkarabilirsiniz.