Stajyer Ehliyet Dönemi Ne Zaman Başlıyor?

Ehliyette yıllardır tartışmaları süren stajyer ehliyet dönemi 1 Ocak 2016 tarihinde resmen başlayacak.

Peki ilk defa ehliyet alacak sürücü adaylarının stajyer sürücü uygulamasına kalmamaları için başvurmaları gereken son tarih ne zaman?

Stajyer sürücü uygulamasına kalmak istemeyen sürücü adaylarının 10 Eylül 2015 tarihine kadar sürücü kurslarına başvurularını gerçekleştirmeleri ve 10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak teorik sınava girmeleri gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Son Tarih 10 Eylül

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu ( İSKEF ) Başkanı Murat Tekin, stajyer ehliyet uygulaması ile ilk defa ehliyet alacak kişilerin 2 yıl boyunca sürücü belgelerini staj çerçevesinde kullanacaklarını belirterek, stajyer ehliyet sahiplerine ceza puanı olarak 75 puan hakkı tanınacağını ifade etti.

2 yıllık süre zarfında 75 ceza puanını dolduran sürücülerin, psikoteknik belgesi aldıktan sonra tekrar sürücü kursuna müracaat  etmeleri gerektiğinin altını çizen Tekin, stajyerlik dönemi öncesi son başvuru tarihinin 10 Eylül, son sınavın ise 10 Ekim’de olduğunu söyledi.

Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Sona Erdi

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki değişikliğin stajyer ehliyet dışında birçok farklı konuda da yenilikler getirdiğini belirten Tekin, şu anda 9 olan ehliyet sınıfının 17’ye yükseleceğini, B sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin 10, E sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin ise 5 yılda bir sağlık raporu alarak, ehliyetlerini yenileyeceklerini, böylelikle  ömür boyu ehliyet devrinin sona ereceğini  ifade etti.

Sınavlar Daha da Zorlaşacak

2016 yılından itibaren ülke genelinde 25 milyon ehliyetin yenileceğini hatırlatan Tekin, bu ehliyetlerin Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 80 ülkede geçerli olacağına dikkat çekerek, sürücü adaylarını ise 2016 yılındaki ehliyet sınavlarının zorluğu konusunda uyardı. Geçmiş yıllarda direksiyon sınavındaki başarı oranının %99’lara ulaştığını söyleyen Tekin, daha sonra getirilen kriterlerle bu oranın %60’lara gerilediğini, ilerleyen dönemlerde ise sınavların daha da zorlaşacağını belirtti.

Sertifikasını Ehliyete Dönüştürmeyenler Dikkat!

Sürücü belgesi sertifikasını almış, ancak henüz ehliyete dönüştürmemiş kişileri de uyaran Tekin, sürücü sertifikalarının ehliyete dönüştürülme süresinin 2 yılla sınırlandırıldığını belirterek, 1 Ocak 2016 tarihine kadar sertifika sahibi olup, henüz belgelerini ehliyete dönüştürmemiş olanların da stajyerliğe kalacağını söyledi.

Yeni sürücü belgesi sahipleri için en önemli güvencelerin başında ise kasko sigortası geliyor. Aracınızın başına gelebilecek kaza ve arıza risklerine karşı hem aracınızı hem de bütçenizi koruma altına alın. En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanarak kasko teklifi almak içinse hemen Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.  

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu servisteveyasigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL