Sürücüler İçin Alkol Sınırı Ne Kadar ?

Ülkemizdeki trafik kazalarında çok önemli bir rolü bulunan alkollü araç kullanımı, yasal merciler tarafından önemli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Sürücüler için alkol sınırı, hem güvenli hem de cezasız bir sürüş deneyimi için çok önemlidir. Ülkemizde alkollü araç kullanımı ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaklanırken, diğer sürücülerde ise %0.50 promille sınırlandırılmıştır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sürücüler için Alkol Sınırı Kaç Promil?

sürücüler için alkol sınırıYasal alkol sınırı için belirlenen %0.50 promil, çoğu kişi tarafından ise yanlış olarak yorumlanmaktadır. 1 kadeh içki kaç promil vs. tarzındaki sorulara kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü kandaki promil oranı kişinin yaşı, cinsiyeti ve metobolizma sistemine göre farklılıklar gösterebilir.

Sürücüler için alkol sınırı şu şekilde belirlenmiştir: Hususi otomobil kullananlar için 0,50 promil, hususi otomobil dışında kalan diğer araçlar için 0,20 promil. Bu sınırları aşan sürücüler alkollü araç kullanma cezası ile karşı karşıya kalacaktır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü araç kullanmanın yaptırımları, para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücünün ehliyetine el konulmasıdır. Sürücüler için alkol sınırı aşıldığı taktirde geriye doğru beş yıl içinde verilen cezalar; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5’er yıl belgelerin geri alınması şeklinde düzenlenmiştir. Sürücü 5. yılın sonunda belgelerini ise sadece psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında alabilir. Daha detaylı bilgiyi “Alkollü araç kullanımın cezası” başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Alkollü araç kullanma sonucu verilen para cezaları ise yine aynı şekilde kademeli olarak artış gösterir. Sürücüler 1. defada 1.002 TL, 2. defada 1.256 TL, 3 ve 3’ten fazlasında 2.018 TL şeklinde para cezasına çarptırılır.

Yasal Alkol Sınırı ile İlgili Doğru Kabul Edilen Yanlışlar

Ülkemizde yasal sınır olarak kabul edilen %0.50 promille ilgili ise oldukça yanlış yorumlamalar bulunmaktadır. Promil hesaplamada alkol ağırlığı ile kan hacmi değerleri belirleyici bir faktördür. Bu nedenle en baştada belirttiğimiz gibi iki kişinin aynı cinste ve miktarda alkollü içeceği aynı zaman aralığında tükettiğini düşünsek bile, bu iki kişinin promil değerlerinde farklılıklar görülebilir.

Alkolün Vücuttan Atılması

Alkolün vücuttan atılması ile ilgili kahve içmek, kısa süreli kestirmek gibi aktiviteler ise bir diğer doğru kabul edilen yanlışlar arasındadır. Alkolün vücuttan atılmasını sağlayan tek şey karaciğere zaman tanımaktır ve bu da sadece zamanla gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu nedenle kahve içmek vs. gibi aktivitelerin promil kontrolünde işe yarayacağı yönündeki söylentilere kulak asılmamalıdır. Sigorta şirketleri tamamen alkol nedeniyle meydana gelen kazalarda sigortalıya ödeme yapmamaktadır. Ancak sürücü, alkol dışında başka faktörlerin kazaya sebep olduğunu kanıtlayabilirse, bu durumda sigortalı, sigorta şirketinden ödeme alabilmektedir.

Aracınızı ve Kendinizi Güvence Altına Alın!

Aracınızı ve bütçenizi kasko ile güvence altına almak için geç kalmayın. Sigortam.net‘ten Araç kasko sorgulama ile online olarak 2 dakikada kendinize en uygun kasko sigortasına kavuşun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak istediğiniz kapsamdaki poliçeye kısa sürede sahip olun.

Benzer İçerikler

2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve Yaptırımları
2019 trafik cezaları güncel bilgilerine...ulaşmak için tıklayın. 2018 trafik cezaları yeniden zamlandı. 2018 yılında hangi trafik cezalarına zam...geldiğini ve güncel ceza tutarlarını öğrenmek için "2018 Trafik Cezalarına Zam Geldi!" yazımızı...okuyabilirsiniz. 2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve...YaptırımlarıTrafik cezalarının ödenmesi konusunda ise sürücülere önemli bir kolaylık sağlandı. Trafik...cezası kesilen sürücüler, cezalarını ilk 15 gün içerisinde öderlerse tutar üzerinden %25'lik bir indirim kazanıyorlar....Sürücülerin ceza tutarlarını ödeme gününü geciktirmeleri halinde ise %5'lik bir gecikme zammı eklenerek ceza...ağırlaştırılır. Siz de trafik cezanızın olup olmadığını öğrenerek en kısa zamanda ödemenizi yapın ve indirim...seçeneğinden yararlanın. Trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır? içeriğini inceleyebilirsiniz.   [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

2018 Trafik Cezaları ile...İlgili Öne Çıkanlar

  • 2018 yılı için belirlenen trafik cezalarına...yüzde 14,47 oranında zam getirilerek, ceza tutarları yeniden hesaplandı.
  • 2018 için hazırlanan listede, en yüksek ceza...17.065 TL ile ruhsat çıkarmada usulsüzlük olarak belirlenirken, en düşük ceza ise 85 TL ile taşıma sınırı üzerinde yolcu alma...ihlali oldu.
  • Sürücülerin araç kullanırken en dikkat etmeleri gereken temel kurallar, 2018'de arttırılmış cezalarla...birlikte geldi. Ehliyetsiz araç kullananlar 2.018 TL , emniyet kemeri takmayanlar 108 TL ceza alacaklar.
  • Trafik işaretlerine...zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller, 488 TL şeklinde cezalandırılarak güvenliğin...sağlanması ve düzenin bozulmaması amaçlandı
  • Hız sınırı ihlalleri için de yeni düzenlemelere gidildi. Belirlenen hız...sınırlarını %10'dan %30'a kadar aşmak 235 TL, %30'dan fazla aşmak ise 488 TL şeklinde belirlendi.
  • Alkollü araç kullanma...ihlaline ise kademe şeklinde cezalar öngörüldü. Alkollü araç kullanmanın 1. seferinde 1.002 TL, 2. seferinde 1.256 TL ve 3.defa...aynı kural ihlali gerçekleştirildiğinde 2.018 TL olarak belirlenen cezalar uygulandı. Artı olarak Alkolmetreye üflemeyi reddetme...halinde ise 2.869 TL bir ceza kesilerek zorluk çıkarma sıkıntısının da önünün alınması amaçlandı.
Hem bütçenizi...hem kendinizi tehlikeye atmamak için trafik kurallarını uyun ve zorunlu trafik...sigortasıkasko sigortası gibi araç...sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net'ten trafik sigorta sorgulama yapın bütçenize en...uygun sigorta teklifi ile 2018 trafik sigortası...fiyatları listesine 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi trafik...sigortası ile ilgili bilgi alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL