Sürücüler İçin Alkol Sınırı Ne Kadar?

Ülkemizdeki trafik kazalarında çok önemli bir rolü bulunan alkollü araç kullanımı, yasal mecriler tarafından önemli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Ülkemizde alkollü araç kullanımı ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaklanırken, diğer sürücülerde ise %0.50 promille sınırlandırılmıştır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yasal Alkol Sınırı Kaç Promil?

Yasal alkol sınırı için belirlenen %0.50 promil, çoğu kişi tarafından ise yanlış olarak yorumlanmaktadır. 1 kadeh içki kaç promil vs. tarzındaki sorulara kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü kandaki promil oranı kişinin yaşı, cinsiyeti ve metobolizma sistemine göre farklılıklar gösterebilir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü araç kullanmanın yaptırımları, para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücünün ehliyetine 6 ay süresince el konulmasıdır. Aynı sürücünün ikinci defa alkollü olarak araç kullandığının tespit edilmesi halinde ise para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücünün ehliyetine 5 yıl süresince el konulması gibi cezalar uygulanır. Sürücü 5. yılın sonunda belgelerini ise sadece psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında alabilir. Daha detaylı bilgiyi “Alkollü araç kullanımın cezası” başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Yasal Alkol Sınırı ile İlgili Doğru Kabul Edilen Yanlışlar

Ülkemizde yasal sınır olarak kabul edilen %0.50 promille ilgili ise oldukça yanlış yorumlamalar bulunmaktadır. Promil hesaplamada alkol ağırlığı ile kan hacmi değerleri belirleyici bir faktördür. Bu nedenle en baştada belirttiğimiz gibi iki kişinin aynı cinste ve miktarda alkollü içeceği aynı zaman aralığında tükettiğini düşünsek bile, bu iki kişinin promil değerlerinde farklılıklar görülebilir.

Alkolün Vücuttan Atılması

Alkolün vücuttan atılması ile ilgili kahve içmek, kısa süreli kestirmek gibi aktiviteler ise bir diğer doğru kabul edilen yanlışlar arasındadır. Alkolün vücuttan atılmasını sağlayan tek şey karaciğere zaman tanımaktır ve bu da sadece zamanla gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu nedenle kahve içmek vs gibi aktivitelerin promil kontrolünde işe yarayacağı yönündeki söylentilere kulak asılmamalıdır. Sigorta şirketleri tamamen alkol nedeniyle meydana gelen kazalarda sigortalıya ödeme yapmamaktadır. Ancak sürücü, alkol dışında başka faktörlerin kazaya sebep olduğunu kanıtlayabilirse, bu durumda sigortalı, sigorta şirketinden ödeme alabilmektedir.

Aracınızı ve bütçenizi kasko ile güvence altına almak için geç kalmayın. Araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak istediğiniz kapsamdaki poliçeye kısa sürede sahip olun.

Benzer İçerikler