Sürücüler İçin Alkol Sınırı Ne Kadar ?

Ülkemizdeki trafik kazalarında çok önemli bir rolü bulunan alkollü araç kullanımı, yasal merciler tarafından önemli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Sürücüler için alkol sınırı, hem güvenli hem de cezasız bir sürüş deneyimi için çok önemlidir. Ülkemizde alkollü araç kullanımı ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaklanırken, diğer sürücülerde ise %0.50 promille sınırlandırılmıştır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sürücüler için Alkol Sınırı Kaç Promil?

Sürücüler İçin Alkol Sınırı Ne Kadar ?Yasal alkol sınırı için belirlenen %0.50 promil, çoğu kişi tarafından ise yanlış olarak yorumlanmaktadır. 1 kadeh içki kaç promil vs. tarzındaki sorulara kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü kandaki promil oranı kişinin yaşı, cinsiyeti ve metobolizma sistemine göre farklılıklar gösterebilir.

Sürücüler için alkol sınırı şu şekilde belirlenmiştir: Hususi otomobil kullananlar için 0,50 promil, hususi otomobil dışında kalan diğer araçlar için 0,20 promil. Bu sınırları aşan sürücüler alkollü araç kullanma cezası ile karşı karşıya kalacaktır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü araç kullanmanın yaptırımları, para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücünün ehliyetine el konulmasıdır. Sürücüler için alkol sınırı aşıldığı taktirde geriye doğru beş yıl içinde verilen cezalar; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5’er yıl belgelerin geri alınması şeklinde düzenlenmiştir. Sürücü 5. yılın sonunda belgelerini ise sadece psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında alabilir. Daha detaylı bilgiyi “Alkollü araç kullanımın cezası” başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Alkollü araç kullanma sonucu verilen para cezaları ise yine aynı şekilde kademeli olarak artış gösterir. Sürücüler 1. defada 1.002 TL, 2. defada 1.256 TL, 3 ve 3’ten fazlasında 2.018 TL şeklinde para cezasına çarptırılır.

Yasal Alkol Sınırı ile İlgili Doğru Kabul Edilen Yanlışlar

Ülkemizde yasal sınır olarak kabul edilen %0.50 promille ilgili ise oldukça yanlış yorumlamalar bulunmaktadır. Promil hesaplamada alkol ağırlığı ile kan hacmi değerleri belirleyici bir faktördür. Bu nedenle en baştada belirttiğimiz gibi iki kişinin aynı cinste ve miktarda alkollü içeceği aynı zaman aralığında tükettiğini düşünsek bile, bu iki kişinin promil değerlerinde farklılıklar görülebilir.

Alkolün Vücuttan Atılması

Alkolün vücuttan atılması ile ilgili kahve içmek, kısa süreli kestirmek gibi aktiviteler ise bir diğer doğru kabul edilen yanlışlar arasındadır. Alkolün vücuttan atılmasını sağlayan tek şey karaciğere zaman tanımaktır ve bu da sadece zamanla gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu nedenle kahve içmek vs. gibi aktivitelerin promil kontrolünde işe yarayacağı yönündeki söylentilere kulak asılmamalıdır. Sigorta şirketleri tamamen alkol nedeniyle meydana gelen kazalarda sigortalıya ödeme yapmamaktadır. Ancak sürücü, alkol dışında başka faktörlerin kazaya sebep olduğunu kanıtlayabilirse, bu durumda sigortalı, sigorta şirketinden ödeme alabilmektedir.

Aracınızı ve Kendinizi Güvence Altına Alın!

Aracınızı ve bütçenizi kasko ile güvence altına almak için geç kalmayın. Sigortam.net‘ten Araç kasko sorgulama ile online olarak 3 dakikada kendinize en uygun kasko sigortasına kavuşun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak istediğiniz kapsamdaki poliçeye kısa sürede sahip olun.

Benzer İçerikler

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu? Trafik cezaları 2018 yılında 14,47 oranında zamlanarak geldi. Maliye Bakanlığınca yeniden hesaplanan trafik...cezaları, sürücüler için daha fazla ceza yükü anlamına geliyor. Trafik cezaları 2018 yılında ne kadar...oldu? sorusuna karşılık trafik cezaları 2018 listesini sizinle paylaşıyoruz.

Trafik Cezaları 2018...Listesi

Ruhsatsız araç kullanmak Kırmızı ışıkta geçmek Hız sınırını %30’dan fazla aşmak Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak 5.942 TL 7.623 TL
Ceza...Nedeni Ceza Miktarı...(TL)
Ehliyetsiz olarak araç...kullanımı 2.018 TL
108 TL
Aracın muayene süresini...geçirmek 108 TL
235 TL
Trafik işaretlerine...uymamak 108 TL
488 TL
Yasak yerden...dönme 108 TL
Hatalı sollama 235 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 108 TL
Engelli...yerine park etmek 216 TL
3 bin 42 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak 5.167 TL
Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak...kullanmak 1. defada 1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında...2.018 TL
Hususi otomobil dışında kalan...diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 1. defada...1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında 2.018 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak 2.018...TL
Sahte plaka kullanmak
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme 2.869...TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka...basma 11.885
Taksimetre bulundurmamak 488 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak

Geç Kalmadan 2018 Trafik Cezanızı...Sorgulayın

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?Trafik cezaları...2018 yılı için bir hayli yüksek ücretlere sahip. Bu açıdan trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek daha da önemli...hale geldi. Araç plakanıza veya adınıza yazılan bir trafik cezanız varsa süresi geçmeden ödemeniz gerekiyor. Plakadan trafik...cezası sorgulaması için yapılması gereken ayrıntıları öğrenmek için " Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır?
" yazımızı okuyabilirsiniz. İnternetten kolay ve hızlı bir şekilde trafik cezası sorgulaması yapabilir, eğer var ise...ödeme konusunda geç kalmadan faiz ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.

Trafik Cezasını Erken Ödeyene %25 İndirim...Fırsatı

Trafik cezanızı 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman ceza tutarı üzerinden %25 indirim fırsatı yakalayabilirsiniz....Trafik cezasızı %25 daha az ödemek istiyorsanız siz de 15 gün içerisinde cezanızı internet üzerinden veye diğer yetkili...kuruluşlar aracılığıyla ödeyerek daha fazla maddi sorumluluk altına girmekten kurtulun.Trafik cezanızı 15 gün içerisinde...ödeyerek indirimde faydalanmak için fazladan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.  Aracınızın trafik cezasını indirimli ödemek...için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız veya randevu almanız gerekmiyor. Trafik cezaları 2018 için ödeme...yaptığınız zaman %25 indirim fırsatı ödeme yöntemine göre değişmiyor. Ödeme türü olarak hangi yöntemi seçerseniz seçin,...otomatik olarak indirimli ceza tutarını ödeme ekranında görebilirsiniz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de trafik...cezanızı nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi  kredi kartı kullanarak da ödeyebilirsiniz.

2018'de Trafik Sigortası Cezasına...Dikkat!

Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü oldukları zorunlu trafik sigortasının 2018 yılında da...yaptırılmaması ciddi cezalar alınmasına neden oluyor. 2018 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 108...TL'dir. Ancak araç sigortasını yaptırmamanın cezası ve tehlikesi sadece bu ceza ile sınırlı kalmıyor. Geçen yıl...artan fiyatlar nedeniyle önemli sayıda sürücü araç sigortasını yaptırmazken, bu durum sürücülere farklı tehlikeleri de...beraberinde getiriyor. Araç sigortasını yaptırmayan sürücüler aracının bağlanması tehlikesi ile karşı karşıya kalabildikleri...gibi, aracın çekici ile çekilmesi ve otopark masrafları gibi ekstra ödemelerle de kötü sürprizler yaşayabiliyor. Ayrıca...poliçesini yenilemeyen sürücüler hasarsızlık kademesi sabit kaldığı için bir sonraki poliçe yenileme sürecindeki indirim...hakkını kaybediyorlar. Artı olarak araç sahipleri, mevcut poliçe tutarına da %5 oranında zamla karşılaşıyor. Araç sigortası...yaptırmamanın sürücüler açısından belki de en büyük tehlikesi olası bir kazada ortaya çıkabiliyor. Bilindiği gibi bu poliçe...türü karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına aldığı gibi, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda da yine karşı tarafın...tedavi masraflarını karşılıyor. Yani aracınızın sigortası bulunmadan bu gibi bir kazaya karışmanız halinde yüz binlerce...TL’lik bir hasar durumu ile karşı karşıya kalabileceğinizi asla aklınızdan çıkartmayın."Ben kaza yapmam" gibi bir düşünce...sürücülerin en fazla düştükleri yanılgıların başında geliyor. Belirttiğimiz gibi trafik cezaları 2018...kapsamında araç sigortası cezası çok büyük bir miktar olarak görülmese de sağladığı avantajlar ve yaptırılmadığı takdirde...ortaya çıkabilecek yaptırımlar nedeniyle trafik sigortası için gereken önem ve takibin mutlaka yapılması gerekmektedir. [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"] Trafik cezaları 2018 kapsamında bir de trafik sigortası nedeniyle ciddi...yaptırımlarla karşılaşmamak adına aracınızın poliçesini yaptırmaya ve poliçe yenileme tarihinizin gecikmemesine mutlaka özen...göstermelisiniz. Sigortam.net'ten en uygun fiyat garantisiyle trafik sigortası tekliflerini internet üzerinden...karşılaştırabilirsiniz. Sadece 3 dakikanızı ayırarak trafik poliçenize anında sahip olun, dilerseniz 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattı'mızdan arayarak da bilgi alın.