Su Baskınına Yakalanan Sürücü Ne Yapmalı?

Ani bastıran yağmurlar, dört mevsimi yaşadığımız ülkemizde çok yabancısı olmadığımız bir durum. Hiç beklenmedik ve olmadık yerlerde yoğun yağış sonrası su baskınları, sel tehlikesi ile burun buruna gelebiliyoruz. Sel veya su baskınına nerede maruz kalırsak kalalım can sıkıcı bir durum, üstelik su baskını sonrası süreç de oldukça zahmetli.

Peki, sele araba kullanırken yakalanırsak vey gitgide artan su baskınında araç içerisinde mahsur kalırsak, hem kendimizi hem de aracımızı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz?

Yağan  her yağmurda sel olması gibi bir düşünce elbette doğru değil ancak şu gerçek ki yağmur yağışları güvenli sürüşü tehlikeye atan bir durum. Bu yüzden yağmur yağışının başladığı anda hız limitini düşürmek, yolumuza yavaşlayarak devam etmek gerekiyor.

Aksi halde direksiyon hakimiyeti zorlaşıyor, kazalar kaçınılmaz oluyor. Neticede trafikte ne yaşayacağımızı, karşımıza ne çıkacağını tahmin etmek güç. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Trafikteki belirsizlikler bu kadar fazlayken bir de yağmurlu havaya rağmen temkinli davranmamak, bile bile risk almak demektir.  

Yaşadığımız şehir büyük ve gelişmiş olsa da trafikteki risklerden, sel ve su baskını tehlikesinden kaçma şansımız yok. Ansızın taşan dereler, alt yapı yetersizlikleri, önlem alınamayan su baskınları her yerde, herkesin hayatını ve mal varlıklarını riske atabiliyor.

Su birikintisi içerisinde ilerlemeye çalışan araç bir süre sonra su yüzeyinin üstüne çıkar, bu suyun miktarı 60 cm kadardır. Arabayı yoldan ve köprüden sürükleyecek kadar yağan yağmurlarda yapılması gereken en doğru şey sular yükselmeye başladıkça arabayı terketmek. Ancak arabayla sel suyundan geçeceksek yapılması gereken şey; motorun stop etmesini ve egzoza su kaçmasını önlemek amacıyla motoru yüksek hıza tutup aracı birinci viteste tutmak.

Su baskınları ve selleri sonucunda aracınızı bir şekilde kurtardığınızı düşünseniz de aracınızda ciddi hasarlar oluşacaktır. Bu hasarları hemen fark etmeseniz bile bir süre sonra aracınızı aynı performansla kullanmadığınızı, aracınızda bir farklılık olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Aracın çalışmaması, motor arızaları hatta pert, su baskınına maruz kalan araçta görülebilecek hallerden bazılardır. 

Su Baskınında Zarar Gören Aracın Tamiri

Su baskınlarının araçta yarattığı arızalar, kasko sigortası sayesinde giderilecek veya perte çıkan araçlar yenilenecektir. Kasko sahibi olmayan sürücüler ise büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya gelecektir. 

Siz de kasko temel teminatları içerisinde yer alan su baskınlarının verdiği zararlara karşı aracınızı ve araç aksamlarını güvence altına alın. 

Kasko sigortaları, temel güvenceler dışında pek çok riske karşı da ek teminat vermektedir. Bu teminatları en uygun şekilde almanın yolu ise kasko hesaplaması yapmaktan geçer. Siz de en doğru kasko hesaplaması için Sigortam.net’e gelin, aracınızın güvencesini riske atmayın. Telefon desteği için 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramayı unutmayın!

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Nisan 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Nisan Ayında 4 Puan Yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Nisan ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 4...puan, trafik sigortası primlerinde ise 2 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Nisan ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Nisan ayı kasko...sigortası endeksi Mart ayına göre 4 puanlık artış kaydederek 95 oldu. Trafik sigortasında ise Mart ayında 63 olan endeks, Nisan...ayında yaşanan 2 puanlık artışla 65 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.037 TL’ye; 841 TL...olan ortalama trafik sigortası primleri ise 863 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 4 puan artış yaşadı ve Nisan ayında 95 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Nisan ayında 2.037 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mart ayında yaşadığı bir puanlık artışın ardından Nisan ayında 2 puanlık bir artış...kaydederek 65 oldu. Böylece geçen ay 841 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 863 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi,...geçen yıl aynı dönemde 1.066 TL olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl Nisan ayında 2.121 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu...yılın Nisan ayında 2.037 TL oldu. Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı...yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı...konusunda da her zaman müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu.

Sigortam.net Kasko ve Trafik...Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren...grafik şöyle: