Su Baskınına Yakalanan Sürücü Ne Yapmalı?

Ani bastıran yağmurlar, dört mevsimi yaşadığımız ülkemizde çok yabancısı olmadığımız bir durum. Hiç beklenmedik ve olmadık yerlerde yoğun yağış sonrası su baskınları, sel tehlikesi ile burun buruna gelebiliyoruz. Sel veya su baskınına nerede maruz kalırsak kalalım can sıkıcı bir durum, üstelik su baskını sonrası süreç de oldukça zahmetli.

Peki, sele araba kullanırken yakalanırsak vey gitgide artan su baskınında araç içerisinde mahsur kalırsak, hem kendimizi hem de aracımızı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz?

Yağan  her yağmurda sel olması gibi bir düşünce elbette doğru değil ancak şu gerçek ki yağmur yağışları güvenli sürüşü tehlikeye atan bir durum. Bu yüzden yağmur yağışının başladığı anda hız limitini düşürmek, yolumuza yavaşlayarak devam etmek gerekiyor.

Aksi halde direksiyon hakimiyeti zorlaşıyor, kazalar kaçınılmaz oluyor. Neticede trafikte ne yaşayacağımızı, karşımıza ne çıkacağını tahmin etmek güç. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Trafikteki belirsizlikler bu kadar fazlayken bir de yağmurlu havaya rağmen temkinli davranmamak, bile bile risk almak demektir.  

Yaşadığımız şehir büyük ve gelişmiş olsa da trafikteki risklerden, sel ve su baskını tehlikesinden kaçma şansımız yok. Ansızın taşan dereler, alt yapı yetersizlikleri, önlem alınamayan su baskınları her yerde, herkesin hayatını ve mal varlıklarını riske atabiliyor.

Su birikintisi içerisinde ilerlemeye çalışan araç bir süre sonra su yüzeyinin üstüne çıkar, bu suyun miktarı 60 cm kadardır. Arabayı yoldan ve köprüden sürükleyecek kadar yağan yağmurlarda yapılması gereken en doğru şey sular yükselmeye başladıkça arabayı terketmek. Ancak arabayla sel suyundan geçeceksek yapılması gereken şey; motorun stop etmesini ve egzoza su kaçmasını önlemek amacıyla motoru yüksek hıza tutup aracı birinci viteste tutmak.

Su baskınları ve selleri sonucunda aracınızı bir şekilde kurtardığınızı düşünseniz de aracınızda ciddi hasarlar oluşacaktır. Bu hasarları hemen fark etmeseniz bile bir süre sonra aracınızı aynı performansla kullanmadığınızı, aracınızda bir farklılık olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Aracın çalışmaması, motor arızaları hatta pert, su baskınına maruz kalan araçta görülebilecek hallerden bazılardır. 

Su Baskınında Zarar Gören Aracın Tamiri

Su baskınlarının araçta yarattığı arızalar, kasko sigortası sayesinde giderilecek veya perte çıkan araçlar yenilenecektir. Kasko sahibi olmayan sürücüler ise büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya gelecektir. 

Siz de kasko temel teminatları içerisinde yer alan su baskınlarının verdiği zararlara karşı aracınızı ve araç aksamlarını güvence altına alın. 

Kasko sigortaları, temel güvenceler dışında pek çok riske karşı da ek teminat vermektedir. Bu teminatları en uygun şekilde almanın yolu ise kasko hesaplaması yapmaktan geçer. Siz de en doğru kasko hesaplaması için Sigortam.net’e gelin, aracınızın güvencesini riske atmayın. Telefon desteği için 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramayı unutmayın!

Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi ve Tazminat İçin Gerekli Belgeler...Ülkemizde yaşanan trafik kazası sayısı ne yazık ki çok fazla. Acelecilik,...dikkatsizlik, ihmallik, yorgunluk, stres vs. durumlar kazaları daha da tetikliyor. Kaza durumlarında ise araç sahiplerinin merak ettiği...konulardan en önemlisi, trafik sigortası tazminat ödemesi için neler yapılması gerektiğidir. Peki trafik...sigortası tazminat ödeme süresi ne kadardır ve trafik sigortası tazminatı için gerekli evraklar...nelerdir?
Trafik sigortası ile...herhangi bir kaza yaşamanız durumunda karşı tarafa ve 3.şahıslara gelen zararları güvence altına alabilirsiniz. Siz de...trafik sigortası hasar ödemesi için detaylı bilgileri yazımızdan öğrenerek gecikmeden trafik sigortanızı...yaptırın.

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi

Zorunlu olan trafik...sigortasının yaptırılmaması aracınızın trafik şube otoparkına çekilmesine neden olurken, maddi ve manevi yorgunlukla geçen...trafiğe geri dönme çabaları da can sıkıcı oluyor. Trafik kazasında mağdur olan taraf karşısındaki sürücüye maddi ve manevi...tazminat açabilir. Trafik sigortası hasar tazminat ödemesi için istenen evraklar...eksiksiz olarak sigorta şirketine teslim edilmelidir. Bu aşamadan sonra ise trafik sigortası tazminat ödeme süresi 8...iş günüdür. Evrakların tesliminden sonraki 8 iş günü içinde tazminat ödenir ve zarar karşılanır. Konuyla ilgili..."Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?"...yazımızı da incelemenizi öneririz. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Trafik Sigortası Tazminatı için Gereken...Evraklar

Trafik sigortası tazminat ödeme süresi içerisinde verilmesi gereken...evraklar; maddi zararlar, bedeni zararlar (tedavi masrafları ve daimi sakatlık olarak 2’ye ayrılır.) ve vefat tazminatı...şeklinde ayrılır.

Maddi Zararlı Durumda

 • Tutulan kaza tespit tutanağı,
 • ...
 • Sigortalıya ait ehliyet ya da ruhsatın fotokopisi,
 • Hasarlı arabanın ruhsat fotokopisi,
 • Hasarın çekilmiş...fotoğrafları,
 • Hasarlı arabayı kullanan kişinin ehliyeti,
 • Mağdur olan ruhsat sahibine ait banka, şube ve IBAN...no bilgileri gerekmektedir.

Bedeni Zararlı (Tedavi Masrafları) Durumda

  ...
 • Trafik kazası tespit tutanağı,
 • Kati hastane raporu,
 • Tedavi masraflarını gösteren belgeler ve...faturalar,
 • Zarar gören arabanın fotoğrafları,
 • Mağdur olan kişinin banka, şube ve IBAN no bilgileri...gerekir.

Bedeni Zararlar (Daimi Sakatlık) Durumunda

 • Kazayı gösteren trafik...kazası tespit tutanağı,
 • Sakatlık derecesini gösteren hastane heyet raporu,
 • Zarar gören kişiye ait en son...gelir belgesi,
 • Kişiye ait banka, şube ve IBAN no bilgileri gerekir.

Vefat Durumunda

 • Kazadaki kusuru gösteren trafik kazası tespit tutanağı,
 • Savcılık onaylı ölü muayene...tutanağı,
 • Veraset ilamı,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Vefat eden kişinin en son gelir...belgesi,
 • Vefat eden kişiye ait banka, şube ve IBAN no bilgileri gerekir.
 • Bütçenizi zorunlu trafik...sigortası ile koruyun. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun fiyatlarla zorunlu trafik sigortasına ulaşın. En uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşmak için teklif...alın, 2 dakikada internetten kolayca sigorta yaptırmanın rahatlığını yaşayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta...Destek Hattımızdan 7/24 destek alın, sigortanızı telefondan yaptırın.

  Tebrikler!

  Sigortam.net’ten
  125 TL İNDİRİM
  Çeki Kazandınız.
  Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
  İNDİRİM ÇEKİ AL