Tatil Dönüşü Aracınızın Bakımını Yaptırmayı Unutmayın!

Yaz denilince aklımıza ilk gelecek şeyler; aşırı sıcaklar, tatil ve yolculuklardır. Bavullar hazırlanır, yolculuğa çıkılır, keyifli bir tatil yapılır. Peki, kaçımız uzun süren yolculukların ardından araç bakımını yaptırıyor?

Tatil süresince konfor sağlayan araçların, tatil sonrasında da yüksek performans göstermesi için; araç bakımı ve araç temizliği ihmale gelmez.

Yorulan insan bünyesi tatile ihtiyaç duyduğu gibi, yorulan ve fazlaca yol kateden araçlar da bakım istiyor.

Hem diğer sürücülerin huzuru hem de sevdiklerinizin güvenliği için aracınızın bakımını ertelemeyin.

Aracınızda Kontrol Edilmesi ve Bakımı Yapılması Gereken Aksamlar

Aracınızı daha uzun yıllar güvenle kullanmanız için araç bakımındaki püf noktaları bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

1- Lastikler

Aracınızın yol ile bağlantısında en önemli detay araç lastikleridir. Çok sık yolculuk edenlerdenseniz mutlaka lastik bakımını düzenli yaptırmalı, mevsime uygun lastik seçmeli ve kullanım km’sini aşmamalısınız. “Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyarak konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2- Rot-Balans

Seyir esnasında araç konforunu sağlayacak olan rot-balans ayarıdır. Düzgün olmayan rot-balans ayarı, sürüş keyfinizi ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden yolculuğuna çıkmadan önce muhakkak rot-balans ayarını kontrol ettirin.

3- Frenler

Yağ-yakıt kaçağı gibi riskli durumlar, yolda kalmanıza sebebiyet verebilir. Aralıklarla yağ ve yakıt depolarını kontrol etmeniz, riskli durumlara karşı önlem almanızı sağlar.

4- Yağ-Yakıt Kaçağı

Yağ-yakıt kaçağı gibi riskli durumlar, yolda kalmanıza sebebiyet verebilir. Aralıklarla yağ ve yakıt depolarını kontrol etmeniz, riskli durumlara karşı önlem almanızı sağlar.

5- Motor Yağı Kontrolü

Motor yağındaki eksilme, aracınızın performansını olumsuz etkileyebilir. Bunun için aracınızın motor yağı seçimine dikkat etmeli, yolculuğa çıkmadan önce motor yağı seviyesinin yeterli olduğundan emin olmalısınız.  Motor yağı seçimi için ‘’Hangi Motor Yağı Kullanımalı?’’  başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

8- Elektrik Aksamı

Araç elektrik aksamından kastedilen, aracınızın aydınlatma elemanlarıdır. Bozuk aydınlatma sistemi, özellikle aydınlatma sistemi yetersiz olan yerlerde sizi zor durumda bırakabilir. Ayrıca çalışmayan far ve sinyalizasyon sisteminin cezai yaptırımları olduğunu ve hayati risk oluşturduğunu da unutmayın. 

9- Klima sistemi

Klima sistemi, sürücünün konforu için önemli bir detaydır. Klima filtrelerinin temiz olması, klimanın daha verimli çalışması için önemlidir. 

Yol üzerindeki pek çok çevresel faktör, klima filtrelerinin kirlenmesine hatta tıkanmasına sebep olabilir. Şehir içinde araç kullanırken, trafik sıkışıklığında ve havalar hala sıcakken sizi zor durmda bırakabilir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında konfor sağlamak adına ‘’Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalı?’’ öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

10- Boya Koruma

Yolculuk öncesi boya koruyucu maddeler kullanmak, sıcaktan eriyen asfaltlardan sıçrayan zift, yağ gibi maddelerden arabanızı korumanız için yardım olacaktır. Aracınızda, bu tür lekeler farkettiyseniz, hızla önlem almalısınız.

Tatil sonrasında da güvenli yolculuklar yapabilmek için bütün bu detayları göz önüne alın. Unutmayın! Hem kendinizi ve sevdiklerinizi hem de bütçenizi en doğru şekilde korumanın yolu kasko yaptırmaktan geçer.

Kaskonuzla ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, kasko işlemlerinizi kısa sürede tamamlayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Otomobilde Doğru Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Hem trafikteki diğer sürücülerin hem de kendimizin güvenli sürüş gerçekleştirmesinde araç...aksamlarının önemi büyük. Özellikle sürücüleri zorlayan kötü hava koşullarında aracın...tüm aksamlarının temiz ve doğru ayarda olması gerekiyor.

Aksi takdirde...görüş açısı çok daha darlaşır, sürücülerin hakimiyet sağlaması giderek zor bir hal...alır. Görüş açısını etkileyen aksamların başında araç...farları geliyor. 

Her araçta bulunan, gece araba kullanımı için güvenli bir ortam sağlayan farların...yolculuğu tehlikeye düşürmemesi için temiz ve belli bir ayarda tutulması gerekiyor. Doğru şekilde kullanılan...farların kullanımI, çok daha uzun ömürlü oluyor. 

[widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Peki, farın doğru ayarda...olduğu nasıl anlaşılır?

Doğru bir farın her 10 cm de bir 1 cm aşağıya düşmesi, toprağa değmesi gerekir. Bu ayarı...yapmakta zorlanıyorsanız, far ayarlama cihazını kullanabilirsiniz. Böylece daha profeyonel bir ayar...gerçekleştirebilirsiniz. Far ayarını kullansanız da test etmeye çalışın ve farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat...edin. 

Araçtan beklenen performansın alınmasında otomobil bakımının önemi...büyüktür. Sararıp kirlenen araba farları ve aracın diğer aksamları performans kaybına neden olur, bu...yüzden belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Ne yazık ki bu temizliğin yapılmasının bir maliyeti ve elbette...zahmeti vardır ama far temizliği kendi kendimize de yapabileceğimiz bir işlemdir.

Sararmış Farlar Nasıl...Temizlenir?

Far temizliği için yapılacak ilk şey; far çevresini maskeleme bandı ile...kaplamaktır. Bu işlemi yaparken açıkta boyalı bir bölge kalmamasına dikkat gösteriyoruz. Aksi halde aracın boyalı...kısımları zarar görebilir.

Farımızın sararmış bölümüne uygun bir zampara keserek camın yüzeyini...zımpalıyoruz. Bu noktada zımparayı hafif ıslak tutmakta fayda var. Zımparalamaya devam ettikçe yüzeydeki tortu yok...olacaktır ama zımparayı hafif dokunuşlarla yapmalıyız. Zımparalamaya camın yüzeyi pürüzsüzlük kazanana...kadar devam edebilir, far yüzeyini dikkatlice silip kurulayabilirsiniz.

Zımparalama ve temizleme işleminde sonra pasta...işlemine geçebilirsiniz. Pastalama aşamasını uygulamak zorunda değilsiniz. Çünkü; pastalama genellikle camın...yüzeyini iyice temizlemek için kullanılıyor.

Yaptığınız far temizliğinin üzerinden geçmek için...cilalamaya geçebilirsiniz. Burada cila türü çok önemlidir, muhakkak plastik cila kullanmalısınız. Cilayı...temizlediğiniz yüzeyin üzerine sünger yardımıyla yedirebilir, camınızın hedeflediğiniz görüntüsüne...ulaşana kadar cilalamaya devam edebilirsiniz.

Araç temizliği ve bakımının tam olmasına rağmen...beklenmedik kazalar aracınıza zarar verebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve önlem almak için...yapılabilecek en doğru şey kasko sigortası yaptırmaktır.

Kontrolünüz...dışında gerçekleşebilecek her durumda yanınızda olacak bir güvence arıyorsanız Sigortam.net'e gelin, en...uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta...Destek Hattımızı arayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL