444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Test Sürüşü Yaparken Bunlara Dikkat!

23 Mart 2015

Beğendiğiniz sıfır veya ikinci el aracın gerçekten size uygun olup olmadığından emin misiniz? Pek çok alışverişinizde olduğu gibi yeni araç alırken de aracın gözünüze hitap etmesini, tasarımının dikkat çekmesini isteyebilirsiniz. Peki, çok beğenerek aldığınız otomobilinizin aslında size hiç uygun olmadığını öğrenirseniz ne olacak? İşte, bu problemin önüne geçmek için yapılabilecek en doğru şey test sürüşleridir.

Test  sürüşleri sayesinde aracın konforunu, kullanılabilirliğini ölçebilirsiniz. Zevkler ve tercihler otomobil alımlarını etkileyen önemli bir değişkendir. Her bir sürücü, aynı otomobil içerisinde farklı duygular yaşayabilir.

Kimileri bir aracı çok rahat bulurken, kimileri aynı araçta huzursuz hissedebilir. Bu yüzden bir aracı almadan önce muhakkak test sürüşü yapmalı, şu sorulara yanıt aramalısınız.

 ,

Test Sürüşü Yaparken Sorulması Gereken Sorular


Aracın İçerisinde Nasıl Hissediyorsunuz?

Aracın boyutu ve genişliği size uygun olmalı. Neticede o aracı en çok kullanacak sizsiniz. Bu nedenle; "Direksiyon koltuğu yeterince geniş mi? Araç içerisinde iki büklüm oluyor musunuz? Direksiyon çok yüksekte ve altta kalıyor mu?" gibi soruları test edeceğiniz şekilde aracı kullanmalısınız. Trafikte uzun zamanlar geçireceğinizi unutmayarak sürücü koltuğunu test etmelisiniz. 

Göstergeler ve Araç Aksamları Kullanışlı mı?

Görüş mesafesini destekleyecek araç aksamlarını kontrol etmelisiniz. Bu yüzden dikiz ve yan aynaların durumunu kontrol etmeyi, kör noktaları incelemeyi unutmayın. Ayrıca test sürüşü yaptığınız alanı da çok iyi seçmelisiniz. Bu alanı seçerken aracı sıklıkla kullanacağınız yerlerle eş olmasına dikkat edin. Sonuçta araç kullanımında kullanılan mekanın önemi büyüktür. 

Araç Aksamları Nasıl Çalışıyor?

Bir aracın konforunu destekleyen en büyük şey araç aksamlarıdır. Bu nedenle araçtaki aksamların nasıl çalıştığına yoğunlaşmaya çalışın. Sürücüleri en çok zorlayan durumlardan biri vites değişimidir. Bu yüzden bir araç alırken aracın vitesinin sorunsuzca kullanılıp kullanılmadığını test etmelisiniz. 

Ayrıca araç aksamlarıyla ilgili aşağıdaki soru işaretlerini gidermelisiniz:

  • Motor gürültüsü araç içerisine ne kadar yansıyor? Araç lastiğinin gürültüsü yüksek mi?
     
  • Araç yokuş çıkaren veya inerken zorlanıyor mu? 
     
  • Direksiyon anında tepki gösteriyor mu ve direksiyon kullanırken yolu hissedebiliyor musunuz?
     
  • Sürücü koltuğunu ayarlamak mümkün mü ve bu koltuk konforlu mu?

Aracın dış görünümü sizi ne kadar cezbederse cezbetsin, aracın kullanımı esnasında hissettiklerinizi objektif olarak değerlendirmelisiniz ancak bu şekilde mantıklı bir araç alım kararı vermiş olursunuz.

İster sahibinden ikinci el otomobil ister sıfır otomobil alın, tüm araçlar için yapılması gereken şey kasko sigortasıdır. En uygun kasko fiyatları için ise tek yapmanız gereken kasko hesaplaması yapmaktır. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Araba Alırken Otopark Borcuna Dikkat Edin!

05 Kasım 2014 Çarşamba

Yeni bir araç alırken aracın otopark borcunun sorgulanması gerekir. Böylece aracınızı satın aldıktan sonra otopark parası ödemek durumunda kalmazsınız.

İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!

16 Aralık 2014 Salı

İkinci el oto alırken sıfır araca göre çok daha dikkatli olunması gerekir. Sonradan sıkıntı yaşamamak adına ikinci el oto alırken önemli noktaları öğrenin.

İkinci El Araç Alım Satımında Gerekli Evraklar Neler?

04 Şubat 2015 Çarşamba

2. el araç alım satım işlemlerinin sağlıklı yerine getirilmesindeki kritik noktaları ve araç alım satımları için gerekli olan evrakları, sizin için bir araya getirdik.