Test Sürüşü Yaparken Bunlara Dikkat!

Beğendiğiniz sıfır veya ikinci el aracın gerçekten size uygun olup olmadığından emin misiniz? Pek çok alışverişinizde olduğu gibi yeni araç alırken de aracın gözünüze hitap etmesini, tasarımının dikkat çekmesini isteyebilirsiniz. Peki, çok beğenerek aldığınız otomobilinizin aslında size hiç uygun olmadığını öğrenirseniz ne olacak? İşte, bu problemin önüne geçmek için yapılabilecek en doğru şey test sürüşleridir.

Test sürüşleri sayesinde aracın konforunu, kullanılabilirliğini ölçebilirsiniz. Zevkler ve tercihler otomobil alımlarını etkileyen önemli bir değişkendir. Her bir sürücü, aynı otomobil içerisinde farklı duygular yaşayabilir.

Kimileri bir aracı çok rahat bulurken, kimileri aynı araçta huzursuz hissedebilir. Bu yüzden bir aracı almadan önce muhakkak test sürüşü yapmalı, şu sorulara yanıt aramalısınız.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Test Sürüşü Yaparken Sorulması Gereken Sorular

Aracın İçerisinde Nasıl Hissediyorsunuz?

Aracın boyutu ve genişliği size uygun olmalı. Neticede o aracı en çok kullanacak sizsiniz. Bu nedenle; “Direksiyon koltuğu yeterince geniş mi? Araç içerisinde iki büklüm oluyor musunuz? Direksiyon çok yüksekte ve altta kalıyor mu?” gibi soruları test edeceğiniz şekilde aracı kullanmalısınız. Trafikte uzun zamanlar geçireceğinizi unutmayarak sürücü koltuğunu test etmelisiniz.

Göstergeler ve Araç Aksamları Kullanışlı mı?

Görüş mesafesini destekleyecek araç aksamlarını kontrol etmelisiniz. Bu yüzden dikiz ve yan aynaların durumunu kontrol etmeyi, kör noktaları incelemeyi unutmayın. Ayrıca test sürüşü yaptığınız alanı da çok iyi seçmelisiniz. Bu alanı seçerken aracı sıklıkla kullanacağınız yerlerle eş olmasına dikkat edin. Sonuçta araç kullanımında kullanılan mekanın önemi büyüktür.

Araç Aksamları Nasıl Çalışıyor?

Bir aracın konforunu destekleyen en büyük şey araç aksamlarıdır. Bu nedenle araçtaki aksamların nasıl çalıştığına yoğunlaşmaya çalışın. Sürücüleri en çok zorlayan durumlardan biri vites değişimidir. Bu yüzden bir araç alırken aracın vitesinin sorunsuzca kullanılıp kullanılmadığını test etmelisiniz.

Ayrıca araç aksamlarıyla ilgili aşağıdaki soru işaretlerini gidermelisiniz:

  • Motor gürültüsü araç içerisine ne kadar yansıyor? Araç lastiğinin gürültüsü yüksek mi?
  • Araç yokuş çıkaren veya inerken zorlanıyor mu?
  • Direksiyon anında tepki gösteriyor mu ve direksiyon kullanırken yolu hissedebiliyor musunuz?
  • Sürücü koltuğunu ayarlamak mümkün mü ve bu koltuk konforlu mu?

Aracın dış görünümü sizi ne kadar cezbederse cezbetsin, aracın kullanımı esnasında hissettiklerinizi objektif olarak değerlendirmelisiniz ancak bu şekilde mantıklı bir araç alım kararı vermiş olursunuz.

İster sahibinden ikinci el otomobil ister sıfır otomobil alın, tüm araçlar için yapılması gereken şey kasko sigortasıdır. En uygun kasko fiyatları için ise tek yapmanız gereken kasko hesaplaması yapmaktır. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL