444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Test Sürüşünün Önemi

11 Ağustos 2014

Araç satın almak kolay bir iş değildir. Uzun süre yapılan birikimlerle hatta kredi çekerek alınan araba iyi seçilmelidir. Maddi boyutunun dışında sizin ve sevdiklerinizin de canını emanet edeceğiniz bir araba için karar vermek kolay değildir. Atlanan ya da önemsenmeyen bir durum büyük riskler getirebilir. Bunun için rengi, modeli, markası vs. dış görünüşünün yanı sıra kullanım şekli ve gücü incelenmelidir. Dolayısıyla araç satın alırken atlanmaması gereken en önemli nokta test sürüşüdür.

Otomobil bayilerine ait test sürüşü yapmak için belirlenen parkurlar vardır. Bu parkurlar aracın sıkıntılarını iyi anlayabileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. Test sürüşünün nasıl yapılacağına dair detaylı bilgiye "Test Sürüşü Nasıl Yapılmalıdır?" yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Test sürüşü sayesinde özellikle direksiyon, fren ve süspansiyon sistemlerine dikkat etmeniz sağlanır. Direksiyonu çevirdiğinizde aracın doğru yöne gitmesi direksiyonda bir sıkıntının olmadığını gösterir. Tabii titreme, vurma vs. durumların da yaşanmaması gerekir. Frene basıldığında durma mesafesi, savrulup savrulmadığına bakmak önemlidir.

Test sürüşü yaparken radyoyu kapalı tutmanız araçtan çıkan sesleri kolayca farketmenizi sağlar. Böylece motordan ya da lastiklerden çıkan sesin normal olup olmadığını daha kolay anlayabilirsiniz. Aracı kullanırken camları açık bırakmanız da araçtan çıkabilecek olası kokuları fark etmenizi sağlar. Aracı olabildiğince hızlı ve dönüşler yaparak da test etmelisiniz yani hangi koşullarda nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemelisiniz.

Aracın içi de dışı kadar önemlidir. İç konforunun beklentinize uygun olması gerekir. Uzun yıllar aynı aracı kullanacağınız için araba almanın verdiği heyecanla önemli ayrıntıları atlamamanız gerekir. Çünkü satın alma yapıldıktan sonra geri dönüşü olmayacaktır.

Koltuğun ayarlanabilir özelliği, belinizi, sırtınızı, boynunuzu destekleyebilir olması gerekir. Ayrıca direksiyonla kol mesafeniz, tavanın alçak olup olmadığı gözlemlenmelidir. Aracın içine rahat girip çıkabilmelisiniz. Aynlar doğru şekilde konumlandırılmış olmalıdır. Kendinizi içinde iyi ve rahat hissedeceğiniz ergonomik tasarımı isteğinize uygun şekilde bir araç satın almanız gerekir.

Aracınızı alırken verdiğiniz önemi korunması için de vermeniz gerekir. Bu nedenle araç kasko sigortası yaptırmalısınız. Sigortam.net üzerinden araç sigortası sorgulaması yaparak en uygun kasko fiyatlarına 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigortanızı telefonda yaptırın.

  


Okumaya Devam Edin

Sigortam.net'ten 'Kolay Kasko'

05 Mart 2008 Çarşamba

05 Mart 2008 / Dünya

Sigortam.net kasko poliçe işlemlerini tek adıma indirdi. Müşteriler artık 'tek tık'la araçlarının kasko sigortalarını karşılaştırabiliyor ve satın alabiliyor.

Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler

14 Ekim 2011 Cuma
Yeni araç alırken seçiminizi fiyat, güvenlik, kampanya, kasko, kapasite gibi pek çok kritere göre yapmalısınız.

İkinci El Araba Alırken Dikkat!

20 Şubat 2014 Perşembe

Kullanılmış bir aracı alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Seçimlerinizde yardımcı olacak maddeleri sizin için sıraladık.