Ticari Araçlarda Kış Lastiği | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ticari Araçlar İçin Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir?

Özel bir kimyasal madde ile elde edilen lastikler aracın yol ile temasını sağlayan tek ve en önemli aksamdır. Sürücünün ve sürücünün yanında bulunan kişilerin güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat edebilmesinda lastiklerin önemi büyüktür. Bu yüzden lastik seçimi, her türlü yol ve hava koşullarına, aracın kullanılış amacına göre yapılmalıdır. Siz de ilk defa lastik alacaklardansanız ''Yeni Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler'' başlıklı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Lastik firmaları aracın kullanım amacına, mevsime, araçta taşınacak yüke göre gibi değişkenleri baz alarak lastik çeşitleri üretmekte, sürücülerin beğenilerine sunmaktadır. Bu lastiklerin seçimini beklentilerine göre yapacak olan sürücülerdir. Yanlış seçilmiş bir lastik ile kaza dolayısıyla hasar kaçınılmaz olacaktır. Özellikle mevsime uygun seçilmeyen ve kullanılmayan lastikler kazaya davetiye çıkarır.

Bu tehlikenin farkında olan Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, kış lastiği uygulamasını zorunlu hale getirdiğine ''Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasına Geçiliyor!'' başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu uygulamaya göre; bütün ticari araçlar 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorundalar, aksi halde 519 TL para cezasını ödemek durumundalar.

 

Bakanlıkça zorunlu tutulan bu uygulama aslında neden kış lastiğine geçmemiz gerektiğini de vurguluyor. Sert hava şartlarına uygun üretilen kış lastikleri, yapısından dolayı lastik gibi yola yapışmakta; buzlu ve karlı yollarda maksimum tutunma sağlayarak güvenli sürüşü arttırmakta, olası hasarlara karşı önlem almamızı sağlamaktadır.

Mevsimsel lastikleri kullanmamızın sebebi ise bu lastiklerin güneşli hava koşullarına uygun olmasıdır. Mevsimsel lastikler, kış mevsiminde sertleşecek yol tutumu, araç kontrolü gibi güvenliği doğrudan etkileyecek unsurları etkilemektedir.

Peki, kış lastiklerine geçtiğimiz bu dönemde nelere dikkat etmeliyiz?

Ticari Araçlarda Lastik Seçimi
 

 • Ticari araçlar şehir içi taşımacılık başta olmak üzere, şehirlerarası ve uluslararası birçok alanda kullanılmaktadır. Dolayısıyla ticari araçlarda güvenlik sağlayabilmek adına lastik seçimi önemlidir. Bu araçların yol tutunması diğer araçlara daha zordur, bu yüzden hava şartlarına karşı koyabilmesi için lastik seçimine dikkat edilmelidir.
   
 • Alacağınız lastiklerin hepsi aynı ayarda ve kalitede olmalıdır. Aksi hale sağa/sola çekmeler olacaktır.
   
 • Lastik seçiminde zorlanıyorsanız, farklı test seçeneklerini uygulayarak lastiğinizin ebadına göre seçimler yapabilirsiniz.
   
 • Kış lastikleri, yakıt tüketimini doğrudan etkiler. Bu nedenle lastik almadan önce fiyatı kadar kalitesini de dikkate almalısınız.
   
 • Kış lastikleri, sezon dışında yani eylül-ekim ayları öncesinde daha düşük olacaktır. Bu dönemlerde kış lastiği alırsanız, çok daha uygun fiyatlar ödersiniz.

Kış lastiği ile sadece yolculuk güvenliğini değil, bütçenizi sarsacak durumları da güvence altına alırsınız. Bu güvenceye katkı sağlayacak bir diğer unsur da kasko sigortasıdır, en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net'ten kasko sorgulama yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Arabayla Yolculuklarda Dikkat!

Sigortam.net'ten kasko hesaplama yaparak en uygun fiyatlarla kaskonuzu yaptırın, arabanızla yaptığınız yolculuklarda kafanız rahat olsun.

Devamını Oku

Sompo Japan Sigorta Kasko -Tam Kasko

  Sompo Japan Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar   1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.   1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar   A)Araç Bedeli   Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.   B) Eksik/Aşkın Sigorta   Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması […]

Devamını Oku

Aviva Sigorta

Aviva Sigorta Kasko Sigortası Sigortam.net’te Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden Aviva Sigorta’nın kasko sigortası isterseniz online isterseniz telefonda Sigortam.net’ten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Sigortam.net’ten satın aldığınız Aviva Sigorta kasko poliçesi ile Aviva anlaşmalı araç servis ağından faydalanabilir, deneyimli kadrosu ve konusunda uzman personeli ile kaliteli ve kesintisiz hizmet alırsınız. Siz de bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kaskoyu bulmak ve Aviva Sigorta güvencesinden faydalanmak için 3 dakikada Sigortam.net’ten teklif alın. Sigortam.net'in Farkı Ne? Araç kaskosu fiyatları; kişisel özellikler, hasar geçmişi ve aksesuarlar gibi detaylara göre farklılık […]

Devamını Oku