444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sesinin İnsan Yaşamına Etkisi

05 Ekim 2015

Türkiye’de ve özellikle de, trafik yoğunluğu sıralamasında Dünya’nın ilk sırasında yer alan İstanbul’da yaşayanların artık kabusu haline gelen trafik çilesinin, bilim çevrelerinin yaptığı araştırmada insanlarda başarısızlığa neden olduğu belirtildi.

Trafik Sesi Başarı Oranını Düşürüyor

Tahran Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada deneklerin trafik sesi karşısında nasıl bir performans gösterecekleri üzerine bir çalışma yapıldı. 26 erkek ve 6 kadın katılımcının olduğu çalışmada Vienna test sistemi ile bütün deneklere farklı odalarda trafik sesi dinletildi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Deney öncesinde ise katılımcıların hepsine bazı  matematik soruları sorulurken, bu soruların benzerleri test sonrasında da katılımcılara yöneltildi. Sonuç olarak deneklerin hemen hemen hepsi deney öncesindeki soruları cevaplama hızları ile aynı performansı gösterseler de, verilen cevaplarda başarı oranının büyük oranda düştüğü görüldü.

Stresi Tetikliyor

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin ABD’de 22 eyalette 7500 kadın denekle yaptığı araştırma ise çok daha vahim sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada trafik sesinin karar verme aşamasında büyük problemlere neden olduğu ve stresi tetiklediği gözlemlenirken, bu sesin depresyon ve ileriki yaşlarda alzheimer gibi hastalıkların da nedenleri arasında olabileceği belirtildi.

Hamile Kadınları Bekeleyen Büyük Tehlike

USC Sağlık Birimi çalışanı Dr. Heather Volk ise trafik sesi ile ilgili özellikle hamile kadınları ilgilendiren çok önemli tespitlerde bulundu. Volk, Sacramento, Los Angeles ve San Francisco gibi trafik yoğunluğunun üst dezeyde olduğu şehirlerde yaptığı araştırmada, trafik sesi ve gürültüsü içerisinde yaşayan hamile kadınların çocuklarında otizm riskinin iki kat arttığını belirtti. Anne karnındaki çocuk için bile çok ciddi problemlere neden olan trafik sesinin, gündelik hayatta yetişkinler üzerinde de kesinlikle performans düşüklüğüne sebep olduğunu söyleyen Volk, trafikte başı ağrıyan kişilerin vücutlarının aslında alarm verdiğini ifade etti.

Aracınızı ve Bütçenizi Koruyun

Trafik yoğunluğu ve gürültüsü ayrıca trafik kazalarının da en önemli sebeplerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle araç sahipleri için kasko sigortası trafik yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Siz de her gün sayısız aracın yola çıktığı, kimi zaman saatlerce süren trafik çilesinin sonucunda meydana gelen kazalardan aracınızı ve bütçenizi korumak istiyorsanız, hemen araç kasko sorgulama yaparak veya 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak aracınız için istediğiniz kapsamdaki kasko sigortasına kolaylıkla sahip olun. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.