Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek

Özellikle uzun yolculuklar yaşanan ve sürücüleri zorlayan sorunlardan biri de dikkat dağınıklığıdır. Yapılan istatiksel araştırmalar ve analizler, trafik kazalarının çoğunlukla sürücülerden kaynaklı olduğunu gözler önüne seriyor. Uzun yolculuklarda da güvenli bir yol sürüşü için; ''Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sürücülerden kaynaklı kazalar da ise dikkat dağınıklığının etkisi azımsanamaz. Dikkat dağınıklığını nedenleri arasında; yeterince dinlenmemiş olmak, boyun ağrıları gibi fiziksel sorunlar bulunurken; telefonla konuşmak veya mesajlaşmak, direksiyon başında bir şeyler tüketmek ve sigorta içmek gibi sürücülerin davranışları da sayılabilir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler, araç kontrolünü sağlamak zorlanmaktadır ve bu durumun etkisiyle trafik akışını takip etmekte güçlük yaşamaktadır. 

 

Hem can hem de mal kaybına sebep olan dikkat dağınıklığının önüne geçmek için sürücülerin oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Gelen mesaj, bastıran uyku, aniden başlayan sırt ağrısı gibi nedenlerle dağılan dikkatinizi, toparlamanın yolu elbette var. Siz de güvenlik içinde bir seyahat için, önlemlerinizi almaya başlayın.

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları
 

 • Her sürücü, dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Önemli olan bunun farkında olarak hareket etmektir. Dikkati azalan sürücülerin aracını bir kenara çekmesi ve temiz hava alması faydalı olacaktır.
   
 • Uzun süre direksiyon başında olmak, dikkat dağınıklığını arttırıcı bir etki yapar. Trafikteki yoğunluk ve stres gibi çeşitli nedenlerle dikkat sorunu yaşayan sürücüler, verdikleri molalar yardımıyla dikkatini toplayabilir.
   
 • Yetersiz uyumadan kaynaklı sorunlar yaşanıyorsa, dinlenmeden yola çıkılmamalıdır. Medyada çıkan haberlere de bakılırsa, uyku sorunun trafik kazalarını arttırdığı net olarak görülecektir. Ülkemizde sıklıklı yaşanan trafik kazalarını ve nedenlerini öğrenmek için; ''Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
   
 • Özellikle uzun süren yolculuklarda sürücüler, direksiyon başında bir şeyler tüketme ihtiyacı duyarlar. Dökülen kahve veya elinizden kayan yiyecekler tüm dikkatizi dağıtabilir. Bu yüzden bir şeyler tüketilecekse, mola verilmelidir. Bu durumla ilgili detaylı açıklamalara; ''Araba Kullanırken Tüketmemeniz Gerekenler'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   
 • Dikkat dağınıklığı sorununu sık sık yaşayan sürücülerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak önlem alması gerekir. Dikkat dağınıklığını farkında olmak ve bu doğrultuda önlemler almak mümkün. Ancak sürücüyü aşan sorunlar ve tehlikeler, her an bir maliyete neden olabilir. Daha da kötüsü size ve sevdiklerinize zarar verebilir. 

İhtimallere göz önünde bulunarak araba sigorta çeşitlerinden biri olan kasko sigortanızı yaptırmak isterseniz, Sigortam.net’e gelin. Online sigorta hizmetlerini değerlendirerek kısa sürede yolculuk güvenliğinizi sağlayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 


Benzer İçerikler

Ray Sigorta, Kasko Sigortası ile Sigortam.net’te

Sigortam.net Türkiye'nin en büyük ve en iyi şirketlerini sigorta ihtiyacı olan herkesle buluşturmaya devam ediyor. Artık Ray Sigorta kasko sigortası tekliflerine Sigortam.net üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Kasko Poliçesi Otomobil Arızasını Karşılar mı?

Otomobiliniz çeşitli yıpranma veya aşınma durumundayken beklenmedik arıza hatta kaza yapması sonucunda ortaya çıkan zararlar kasko poliçesi kapsamında ödenebilir.

Devamını Oku

Allianz Sigorta, Kasko Sigortası ile Sigortam.net’te

Allianz Sigorta Sigortam.net bünyesinde hizmet veren sigorta şirketleri arasına katıldı. Artık Sigortam.net’ten kasko teklifi ya da poliçesi almak isteyen herkes Allianz Sigorta’nın avantajlı tekliflerinden de yararlanacak

Devamını Oku