Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek

Özellikle uzun yolculuklar yaşanan ve sürücüleri zorlayan sorunlardan biri de dikkat dağınıklığıdır. Yapılan istatiksel araştırmalar ve analizler, trafik kazalarının çoğunlukla sürücülerden kaynaklı olduğunu gözler önüne seriyor. Uzun yolculuklarda da güvenli bir yol sürüşü için; ''Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sürücülerden kaynaklı kazalar da ise dikkat dağınıklığının etkisi azımsanamaz. Dikkat dağınıklığını nedenleri arasında; yeterince dinlenmemiş olmak, boyun ağrıları gibi fiziksel sorunlar bulunurken; telefonla konuşmak veya mesajlaşmak, direksiyon başında bir şeyler tüketmek ve sigorta içmek gibi sürücülerin davranışları da sayılabilir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler, araç kontrolünü sağlamak zorlanmaktadır ve bu durumun etkisiyle trafik akışını takip etmekte güçlük yaşamaktadır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hem can hem de mal kaybına sebep olan dikkat dağınıklığının önüne geçmek için sürücülerin oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Gelen mesaj, bastıran uyku, aniden başlayan sırt ağrısı gibi nedenlerle dağılan dikkatinizi, toparlamanın yolu elbette var. Siz de güvenlik içinde bir seyahat için, önlemlerinizi almaya başlayın.

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları
 

 • Her sürücü, dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Önemli olan bunun farkında olarak hareket etmektir. Dikkati azalan sürücülerin aracını bir kenara çekmesi ve temiz hava alması faydalı olacaktır.
   
 • Uzun süre direksiyon başında olmak, dikkat dağınıklığını arttırıcı bir etki yapar. Trafikteki yoğunluk ve stres gibi çeşitli nedenlerle dikkat sorunu yaşayan sürücüler, verdikleri molalar yardımıyla dikkatini toplayabilir.
   
 • Yetersiz uyumadan kaynaklı sorunlar yaşanıyorsa, dinlenmeden yola çıkılmamalıdır. Medyada çıkan haberlere de bakılırsa, uyku sorunun trafik kazalarını arttırdığı net olarak görülecektir. Ülkemizde sıklıklı yaşanan trafik kazalarını ve nedenlerini öğrenmek için; ''Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
   
 • Özellikle uzun süren yolculuklarda sürücüler, direksiyon başında bir şeyler tüketme ihtiyacı duyarlar. Dökülen kahve veya elinizden kayan yiyecekler tüm dikkatizi dağıtabilir. Bu yüzden bir şeyler tüketilecekse, mola verilmelidir. Bu durumla ilgili detaylı açıklamalara; ''Araba Kullanırken Tüketmemeniz Gerekenler'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   
 • Dikkat dağınıklığı sorununu sık sık yaşayan sürücülerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak önlem alması gerekir. Dikkat dağınıklığını farkında olmak ve bu doğrultuda önlemler almak mümkün. Ancak sürücüyü aşan sorunlar ve tehlikeler, her an bir maliyete neden olabilir. Daha da kötüsü size ve sevdiklerinize zarar verebilir. 

İhtimallere göz önünde bulunarak araba sigorta çeşitlerinden biri olan kasko sigortanızı yaptırmak isterseniz, Sigortam.net’e gelin. Online sigorta hizmetlerini değerlendirerek kısa sürede yolculuk güvenliğinizi sağlayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL