Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek

Özellikle uzun yolculuklar yaşanan ve sürücüleri zorlayan sorunlardan biri de dikkat dağınıklığıdır. Yapılan istatiksel araştırmalar ve analizler, trafik kazalarının çoğunlukla sürücülerden kaynaklı olduğunu gözler önüne seriyor. Uzun yolculuklarda da güvenli bir yol sürüşü için; ''Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sürücülerden kaynaklı kazalar da ise dikkat dağınıklığının etkisi azımsanamaz. Dikkat dağınıklığını nedenleri arasında; yeterince dinlenmemiş olmak, boyun ağrıları gibi fiziksel sorunlar bulunurken; telefonla konuşmak veya mesajlaşmak, direksiyon başında bir şeyler tüketmek ve sigorta içmek gibi sürücülerin davranışları da sayılabilir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler, araç kontrolünü sağlamak zorlanmaktadır ve bu durumun etkisiyle trafik akışını takip etmekte güçlük yaşamaktadır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hem can hem de mal kaybına sebep olan dikkat dağınıklığının önüne geçmek için sürücülerin oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Gelen mesaj, bastıran uyku, aniden başlayan sırt ağrısı gibi nedenlerle dağılan dikkatinizi, toparlamanın yolu elbette var. Siz de güvenlik içinde bir seyahat için, önlemlerinizi almaya başlayın.

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları
 

 • Her sürücü, dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Önemli olan bunun farkında olarak hareket etmektir. Dikkati azalan sürücülerin aracını bir kenara çekmesi ve temiz hava alması faydalı olacaktır.
   
 • Uzun süre direksiyon başında olmak, dikkat dağınıklığını arttırıcı bir etki yapar. Trafikteki yoğunluk ve stres gibi çeşitli nedenlerle dikkat sorunu yaşayan sürücüler, verdikleri molalar yardımıyla dikkatini toplayabilir.
   
 • Yetersiz uyumadan kaynaklı sorunlar yaşanıyorsa, dinlenmeden yola çıkılmamalıdır. Medyada çıkan haberlere de bakılırsa, uyku sorunun trafik kazalarını arttırdığı net olarak görülecektir. Ülkemizde sıklıklı yaşanan trafik kazalarını ve nedenlerini öğrenmek için; ''Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
   
 • Özellikle uzun süren yolculuklarda sürücüler, direksiyon başında bir şeyler tüketme ihtiyacı duyarlar. Dökülen kahve veya elinizden kayan yiyecekler tüm dikkatizi dağıtabilir. Bu yüzden bir şeyler tüketilecekse, mola verilmelidir. Bu durumla ilgili detaylı açıklamalara; ''Araba Kullanırken Tüketmemeniz Gerekenler'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   
 • Dikkat dağınıklığı sorununu sık sık yaşayan sürücülerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak önlem alması gerekir. Dikkat dağınıklığını farkında olmak ve bu doğrultuda önlemler almak mümkün. Ancak sürücüyü aşan sorunlar ve tehlikeler, her an bir maliyete neden olabilir. Daha da kötüsü size ve sevdiklerinize zarar verebilir. 

İhtimallere göz önünde bulunarak araba sigorta çeşitlerinden biri olan kasko sigortanızı yaptırmak isterseniz, Sigortam.net’e gelin. Online sigorta hizmetlerini değerlendirerek kısa sürede yolculuk güvenliğinizi sağlayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 

Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel...Şartlar

 
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler...olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel...Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç...Bedeli

 
Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine...araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.