Turbo’nun Görevleri Nelerdir?

Otomobillerde yer alan turbonun görevleri neler, ne işe yarar biliyor musunuz? Peki turbo bakımı nasıl yapılır ve nasıl çalışır?

‘’Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları’’ yazısında da bahsettiğimiz gibi birkaç ufak işlem ve basit kurallara uyulduğu takdirde motor gücü arttırılacaktır, bu basit işlemlerin bir parçası da Turbo’dur.

Turbo; fazla soğuk havayı motora vererek performansını arttırır. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur dolayısıyla motorun içinden giren hava ne kadar yoğun ise patlama da o derece şiddetli olur. Bu sayede üretilen güç artar.

Otomobil performansını en üst seviyeye çıkaracak iki sistem vardır. Bunlar; süperşarj ve turboşarjdır.

Süperşarj

Dışarıdan gelen havayı basınçlı bir şekilde içeri püskürtecek şekilde tasarlanmıştır. 2 farklı çeşitte uygulanabilir. Emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilirse; mekanik bir değişiklik yapılmadan benzin akışının ayarı mümkün olur. Eğer throttle body’nin önüne mon edilirse; basınçlı havayı karşılamak için fazla yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekli olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Süperşarj Çalışma Sistemi

Çalışma gücünü motor kayışlarından ve dişlilerden alır. Bu çalışma biçimi turboşarja göre daha fazla enerji gerektirir. Motorun çabuk yıpranmasına sebebiyet vermemesi için motor kompresyon oranı pistonların da değişmesi ile birlikte düşürülmelidir.

Ayrıca sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.

Süperşarj Fazla Benzin Tüketebilir

Aynı hacme sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor daha fazla sıkıştırma ile çalışacağından daha fazla enerji, daha fazla benzin yakacaktır. Buna ilaveten turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç yükleyemeyecektir.

Süperşarj’ın Avantajı

Turboşarjda turbonun devreye girebilmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekir. Ancak; turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri süperşarjın devreye girişini etkilemez.  

Turboşarj

Egzoz gazu ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlamak doğru olacaktır Turboşarjı. Turbışarj, süperşarjın aksine gücünü egzoz gazı basıncından alır. 
Yanma odasında patlayan benzin hava karışımı, egzoz süpapşarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu sırada giden gazın basıncı, turbonun pervanesini döndürerek gazın önemli bir kısmını türbüne doldurur.

Türbün Dolar

Türbün gazla dolar dolmaz ters yöndeki kompresör pervane de basınç yardımıyla dönmeye başlar. Bu esnada içeri giren toplam hava yoğunluğu benzinle birlikte ateşlendiğinde şiddetli patlamanın gerçekleşmesini sağlar.

Motor Patlamasına Sebep Olabilir

Turboda da kompresyon oranı süperşardaki gibi atmosferik motorlara oranla daha düşük tutulmalıdır. Aksi durumda yüksek basınç nedeniyle motor hızlıca yıpranacak, çok zorlandığı durumlarda patlamalara davetiye çıkaracaktır. Turbo uygulaması, gerekli durumlarda tüm aksamun değiştirilmesi suretiyle devreye girmelidir. 

Trübün Soğutulması Şart

Turbo motor kullanırken dikkat edilecek başka bir husus yüksek devirle kullanımdan sonra otomobilin kısa sürede olsa rölantide çalıştırılarak, türbün boşalması ve soğutulmasına fırsat tanınması. Türbün boşalmadan devam edilmesi halinde; bir miktar gaz içeride hapsolacak ve zamanla turboya ciddi oranlarda zarar verecektir. Turbo uygulamasında yüksek oranda verim almak için soğutma yöntemlerini devreye sokmak gerektiği unutulmamalıdır. 

Aracınızdan yüksek verim almak için motor gücünü arttırırken; sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için  kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net ile 2014 kasko değerleri listesi ve sigorta tekliflerine ulaşmak için hemen sigorta sorgulama yapın, dilerseniz araç kasko fiyatları için en uygun seçeneklere 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 3 dakikada ulaşın.

Benzer İçerikler

Kasko İndirimleri 2018 Kasko İndirimleri 2018Kasko teminatlarından vazgeçmeden...alternatif kasko indirimleri nelerdir? Hangi şartlarda kasko indirimleri hakkınız doğar? sorularının...cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Otomobil sahibi olma aşamasında ilk ve tek odak noktamız bir araç almak oluyor. Oysa büyük bir arzuyla aldığımız otomobiller, pek...çok sorumluluğu ve gideri  de beraberinde getirir.  Otomobil sahibi olmanın getirdiği sorumlulukların başında araçın...ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini düşünmek gelir. Hem araç sürücüsüne ve...araca hem de trafikte yer alan diğer sürücülere güvence sağlayacak şey ise kasko sigortasıdır. Kasko...sigortasının var oluşundaki temel amaç; yaşanan hasar sonrası tamir geçirmesi gereken aracın masraflarını en ekonomik şekilde...karşılayabilmektir.  Ancak kasko sigortası alırken yapılan araştırmalar ve en uygun kasko poliçesine ulaşmak için sorulan...sorular, yanlış yönlendirmelere oldukça açıktır. Yapılan yanlış yönlendirmeler sonucu alınan eksik teminatlı poliçeler,...hedeflediğiniz tasarruf yerine bütçenize zarar verebilir. Bu yüzden sürücüler, alacakları kaskonun fiyatları kadar...teminatlarına da özen göstermelidir. Kasko alırken en çok ve sık yapılan yanlış kasko teminatlarından
ödün vermektir. Bu yıl bir değişiklik...yapın, 2015 kaskonuzda indirim elde edebilmek için teminatlarınızdan ödün vermek yerine, kasko kapsamında hakkınız...olan indirimleri öğrenin.

Kasko İndirimleri İçin Tüyolar

Kasko indirim tüyolarına geçmeden önce bu indirimlerin sigorta...şirketlerine göre değiştiğini belirtmek isteriz. Bu yüzden kasko poliçenizi almadan önce şirketlerin indirim politikalarını...öğrenmelisiniz.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko indirimlerinde en yaygın bilinen indirim türü hasarsızlık...indirimidir. Aracına kasko yaptıran kişiler, poliçe dönemi için kaza yapmaz dolayısıyla hasar talebinde bulunmaz ise...hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Kaza yapmadığınız ve poliçenizi kullanmadığınız yıl arttıkça , hasarsızlık...indirimi oranı %70’i bulabilir. Küçük çaplı hasarların hasarsızlık indirimini bozmaması adına mini onarım teminatını kasko...poliçenize ekletebilirsiniz.

Meslek İndirimi

Kasko kapsamında bazı meslek dallarına özel olarak indirimler sunulmaktadır:...Öğretmenler, öğretim üyeleri, memurlar, eczacılar, TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri) mensupları kasko indirimine tabi tutulan meslek...dallarından bazılarıdır. Ayrıca bazı sigorta şirketleri, çeşitli firmaların çalışanlarına özel kasko indirimleri de...sunabilmektedir. Kasko poliçenizi alırken böyle bir durumun olup olmadığını sorgulamanız, kasko sigortanızda avantaj elde etmenizi...sağlayabilir.

Muafiyet İndirimi

Muafiyet indirimi, hasar durumunda araç değerinin belirli bir...oranında kesinti uygulanacağını kabul eden sürücülere hitap eden indirim şeklidir. Muafiyet indiriminden faydalanmak isteyen...sürücülerin detaylıca düşünmesi gerekir. Çünkü; muafiyetli kasko poliçeleri, doğru tercihlerde %40’lara varan oranlarda ciddi...bir fiyat avantajı sağlarken, bütçenizi oldukça aşan hasarlarda aynı oranda zarara neden olabilmektedir. Bu nedenle aracınızın...kullanım koşullarını ve yaşadığınız bölgeyi değerlendirmeli, mağdur olmamak için kasko indirimlerinize dikkat...etmelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz indirimler, sıklıkla uygulanan kasko indirimleridir. Sigorta sektörünün her geçen gün...yükselen bir ivme kazanması, sigorta şirketlerinin çoğalması ile birlikte kasko indirimlerinde de farklı uygulamalar görülmeye...başlandı. Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimler şöyle: •    30 yaşının üstündeki sigortalılara...yaş indirimi, •    Tek sürücü indirimi, (Tek sürücü indirimiyle ilgili detaylar için "Kaskoda Tek Sürücü İndirimi" başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz.) •    En az 3 yıllık ehliyet sahiplerine, ehliyet indirimi, •    Peşin ödeme indirimi, •    Alarm...indirimi, Kasko indirimleri, sigorta prosedürleri içerisinde geçen konulardan sadece bir tanesidir. Günlük hayatın...koşturmacası içinde araç sahiplerinin bütün bu prosedürleri bilmesi ve uygulayabilmesi kolay değil, ancak doğru teminatlarla uygun...kasko poliçesi sahibi olmak kolay! Hem hakkınız olan kasko indirimlerini hem de Sigortam.net’in avantajlarını birlikte yakalayabilmek için tek yapmanız gereken 2018 kasko fiyatları hakkında...teklif almak. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'mızı arayarak kasko tekliflerini değerlendirmek için uzman sigorta...danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.