Turbo’nun Görevleri Nelerdir?

Otomobillerde yer alan turbonun görevleri neler, ne işe yarar biliyor musunuz? Peki turbo bakımı nasıl yapılır ve nasıl çalışır?

‘’Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları’’ yazısında da bahsettiğimiz gibi birkaç ufak işlem ve basit kurallara uyulduğu takdirde motor gücü arttırılacaktır, bu basit işlemlerin bir parçası da Turbo’dur.

Turbo; fazla soğuk havayı motora vererek performansını arttırır. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur dolayısıyla motorun içinden giren hava ne kadar yoğun ise patlama da o derece şiddetli olur. Bu sayede üretilen güç artar.

Otomobil performansını en üst seviyeye çıkaracak iki sistem vardır. Bunlar; süperşarj ve turboşarjdır.

Süperşarj

Dışarıdan gelen havayı basınçlı bir şekilde içeri püskürtecek şekilde tasarlanmıştır. 2 farklı çeşitte uygulanabilir. Emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilirse; mekanik bir değişiklik yapılmadan benzin akışının ayarı mümkün olur. Eğer throttle body’nin önüne mon edilirse; basınçlı havayı karşılamak için fazla yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekli olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Süperşarj Çalışma Sistemi

Çalışma gücünü motor kayışlarından ve dişlilerden alır. Bu çalışma biçimi turboşarja göre daha fazla enerji gerektirir. Motorun çabuk yıpranmasına sebebiyet vermemesi için motor kompresyon oranı pistonların da değişmesi ile birlikte düşürülmelidir.

Ayrıca sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.

Süperşarj Fazla Benzin Tüketebilir

Aynı hacme sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor daha fazla sıkıştırma ile çalışacağından daha fazla enerji, daha fazla benzin yakacaktır. Buna ilaveten turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç yükleyemeyecektir.

Süperşarj’ın Avantajı

Turboşarjda turbonun devreye girebilmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekir. Ancak; turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri süperşarjın devreye girişini etkilemez.  

Turboşarj

Egzoz gazu ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlamak doğru olacaktır Turboşarjı. Turbışarj, süperşarjın aksine gücünü egzoz gazı basıncından alır. 
Yanma odasında patlayan benzin hava karışımı, egzoz süpapşarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu sırada giden gazın basıncı, turbonun pervanesini döndürerek gazın önemli bir kısmını türbüne doldurur.

Türbün Dolar

Türbün gazla dolar dolmaz ters yöndeki kompresör pervane de basınç yardımıyla dönmeye başlar. Bu esnada içeri giren toplam hava yoğunluğu benzinle birlikte ateşlendiğinde şiddetli patlamanın gerçekleşmesini sağlar.

Motor Patlamasına Sebep Olabilir

Turboda da kompresyon oranı süperşardaki gibi atmosferik motorlara oranla daha düşük tutulmalıdır. Aksi durumda yüksek basınç nedeniyle motor hızlıca yıpranacak, çok zorlandığı durumlarda patlamalara davetiye çıkaracaktır. Turbo uygulaması, gerekli durumlarda tüm aksamun değiştirilmesi suretiyle devreye girmelidir. 

Trübün Soğutulması Şart

Turbo motor kullanırken dikkat edilecek başka bir husus yüksek devirle kullanımdan sonra otomobilin kısa sürede olsa rölantide çalıştırılarak, türbün boşalması ve soğutulmasına fırsat tanınması. Türbün boşalmadan devam edilmesi halinde; bir miktar gaz içeride hapsolacak ve zamanla turboya ciddi oranlarda zarar verecektir. Turbo uygulamasında yüksek oranda verim almak için soğutma yöntemlerini devreye sokmak gerektiği unutulmamalıdır. 

Aracınızdan yüksek verim almak için motor gücünü arttırırken; sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için  kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net ile 2014 kasko değerleri listesi ve sigorta tekliflerine ulaşmak için hemen sigorta sorgulama yapın, dilerseniz araç kasko fiyatları için en uygun seçeneklere 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 3 dakikada ulaşın.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.