444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye Sigorta Birliği Ne Yapar?

19 Ağustos 2014

Hangi sigorta çeşidi olursa olsun sigortanın yapılış amacı; herhangi bir kazadan, doğal afetten kaynaklanan hasarları,  hasarlar sonucu ortaya çıkacak masrafları karşılamaktır. Sigorta kendimize ve 3.kişilere karşı alacağımız önlemler bütünüdür. 

Belli bir sigorta primi ve limit karşılığında alınan teminatlar, bizi koruma altına almaktadır. Aslında, alınan sigorta değil riske karşı alınan teminatlardır. Günlük hayatımızda başımıza gelebilecek birçok riski kontrole almamızı sağlayacak sigorta hizmetlerini, sigorta şirketleri sunar. Sigorta şirketlerinin kontrolünü yapan ve bağlı olduğu kurum ise Türkiye Sigorta Birliği’dir.

Türkiye Sigorta Birliği bir meslek kuruluşu olarak da tanımlanabilir. Sigorta hizmeti sunan tüm sigorta ve reasürans şirketleri, Türkiye Sigorta Birliği’ne üye olmak zorundadır. Sigorta şirketlerinin hizmetlerinin kontrolünü yapan Sigorta Birliği, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 24’üncü maddesine göre sigortacılık mesleğinin geliştirilmesi, sigorta şirketleri arasında dayanışma sağlanması ve sigortada haksız rekabetin önlenmesi amacıyla kurulan, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Türkiye’de hizmet veren bütün sigorta şirketleri, kuruluşlarının tamamlanmasından ve ruhsatlarının alınmasından itibaren 30 gün içerisinde Sigorta Birliğine üye olmakla mesuldür.

Hem sigorta şirketleri hem kasko sahibi olacak kişiler, kasko yaptırırken öneri olarak araç kasko değerinden yardım alırlar. Öneri niteliğinde olan araç kasko değer listesi, Sigorta Birliği tarafından yayınlanır. Bu konuda önemli detay; listenin sadece öneri niteliğinde olduğudur. İsteyen sigorta şirketleri, kasko hesaplaması yaparken bu listeden yararlanır.

Sigorta sektörünün gelişmesi için çalışan Türkiye Sigorta Birliği, aylık ve yıllık istatistikler yayınlar, ülkedeki genel sigorta durumu hakkında bilgilendirme yapar.

Türkiye Sigorta Birliğinin Temel Amaçları ise Şöyledir;
 

 • Sigorta sektörünün gelişmesi ve yaygınlaşması,
   
 • Sigortacılık mesleğinin yaygınlaşması,
   
 • Sigorta sektöründeki gelişmelerin ve sigortacılık alanında araştırmaların takip edilmesi,
   
 • Yurtiçi ve dışında sigorta sektöründe çalışan diğer meslek kuruluşları ile iletişimde olunması,
   
 • Sigorta şirketlerinin arasında mesleki dayanışmasının güçlendirilmesi,
   
 • Sigorta seköründeki kuralların saptanması ve sigorta uygulamalarında birlik-düzen sağlanması,
   
 • Sigorta hizmeti veren kurumlar arasında, haksız rekabet olmasının engellenmesi,
   
 • Sigorta sektöründe çalışan kişilerin gelişimine yönelik kuruluşlar kurulması, eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesi.

Her geçen gün sigorta yaptırmanın önemi artıyor ve sigorta bilinci yaygınlaşıyor. Siz de bilinçli bireyler arasına katılmak, aracınızı korumak için araç kaskonuzu yaptırın. 

Kaskonuzla ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak,kasko işlemlerinizi kısa sürede tamamlayın.

  


Okumaya Devam Edin

Araç Kasko Sigortası Nedir?

26 Kasım 2010 Cuma
Kasko sigortası, aracınızın belli risklerin oluşmasına olaşabilecek zararları finansal olarak güvence altına alınmasıdır.

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

26 Kasım 2010 Cuma
Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürens Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan listedir.

Araç Kasko Değeri Hesaplanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

13 Aralık 2010 Pazartesi
Herhangi bir aracın kasko sigortası yaptırırken kasko değeri belirlenir ve poliçe primini direkt olarak etkiler. Aracın, araç kasko değeri üzerinden sigortalanması önerilir.