Türkiye Sigorta Birliği Ne Yapar?

Hangi sigorta çeşidi olursa olsun sigortanın yapılış amacı; herhangi bir kazadan, doğal afetten kaynaklanan hasarları,  hasarlar sonucu ortaya çıkacak masrafları karşılamaktır. Sigorta kendimize ve 3.kişilere karşı alacağımız önlemler bütünüdür. 

Belli bir sigorta primi ve limit karşılığında alınan teminatlar, bizi koruma altına almaktadır. Aslında, alınan sigorta değil riske karşı alınan teminatlardır. Günlük hayatımızda başımıza gelebilecek birçok riski kontrole almamızı sağlayacak sigorta hizmetlerini, sigorta şirketleri sunar. Sigorta şirketlerinin kontrolünü yapan ve bağlı olduğu kurum ise Türkiye Sigorta Birliği’dir.

Türkiye Sigorta Birliği bir meslek kuruluşu olarak da tanımlanabilir. Sigorta hizmeti sunan tüm sigorta ve reasürans şirketleri, Türkiye Sigorta Birliği’ne üye olmak zorundadır. Sigorta şirketlerinin hizmetlerinin kontrolünü yapan Sigorta Birliği, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 24’üncü maddesine göre sigortacılık mesleğinin geliştirilmesi, sigorta şirketleri arasında dayanışma sağlanması ve sigortada haksız rekabetin önlenmesi amacıyla kurulan, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Türkiye’de hizmet veren bütün sigorta şirketleri, kuruluşlarının tamamlanmasından ve ruhsatlarının alınmasından itibaren 30 gün içerisinde Sigorta Birliğine üye olmakla mesuldür.

Hem sigorta şirketleri hem kasko sahibi olacak kişiler, kasko yaptırırken öneri olarak araç kasko değerinden yardım alırlar. Öneri niteliğinde olan araç kasko değer listesi, Sigorta Birliği tarafından yayınlanır. Bu konuda önemli detay; listenin sadece öneri niteliğinde olduğudur. İsteyen sigorta şirketleri, kasko hesaplaması yaparken bu listeden yararlanır.

Sigorta sektörünün gelişmesi için çalışan Türkiye Sigorta Birliği, aylık ve yıllık istatistikler yayınlar, ülkedeki genel sigorta durumu hakkında bilgilendirme yapar.

Türkiye Sigorta Birliğinin Temel Amaçları ise Şöyledir;
 

 • Sigorta sektörünün gelişmesi ve yaygınlaşması,
   
 • Sigortacılık mesleğinin yaygınlaşması,
   
 • Sigorta sektöründeki gelişmelerin ve sigortacılık alanında araştırmaların takip edilmesi,
   
 • Yurtiçi ve dışında sigorta sektöründe çalışan diğer meslek kuruluşları ile iletişimde olunması,
   
 • Sigorta şirketlerinin arasında mesleki dayanışmasının güçlendirilmesi,
   
 • Sigorta seköründeki kuralların saptanması ve sigorta uygulamalarında birlik-düzen sağlanması,
   
 • Sigorta hizmeti veren kurumlar arasında, haksız rekabet olmasının engellenmesi,
   
 • Sigorta sektöründe çalışan kişilerin gelişimine yönelik kuruluşlar kurulması, eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesi.

Her geçen gün sigorta yaptırmanın önemi artıyor ve sigorta bilinci yaygınlaşıyor. Siz de bilinçli bireyler arasına katılmak, aracınızı korumak için araç kaskonuzu yaptırın. 

Kaskonuzla ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak,kasko işlemlerinizi kısa sürede tamamlayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL