444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye'de Emniyet Kemeri Kullanımı

12 Ağustos 2015

ODTÜ ( Orta Doğu Teknik Üniversitesi ) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği Türkiye’deki emniyet kemeri kullanımı ile ilgili araştırmada çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Trafik kazalarındaki ölüm riski oranını sürücüler ve ön koltuk yolcuları için %50, arka koltuk yolcuları içinse %75 oranında azaltan emniyet kemerinin ülkemizdeki kullanımı ne yazık ki halen istenilen düzeyde değil.

Türkiye genelinde 548 bin 738’i şehir içinde, 342 bin 960’ı ise şehir dışında olmak üzere toplamda 892 bin 496 aracın gözlemlenerek yapılan araştırmaya göre ülke genelindeki emniyet kemeri kullanımı sürücülerde %43.6 olurken, ön koltuk yolcularında ise bu oran %35.9’da kaldı. Bu oranlar şehir içinde sürücüleri için %35.7, ön koltuk yolcularında %25.2, şehir dışında ise sırasıyla %56.2 ve %51.1 oldu.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Araç Tiplerine Göre Emniyet Kemeri Kullanımı

Yapılan araştırmada ayrıca emniyet kemeri kullanım oranının araç tiplerine göre de araştırması yapıldı. Bu araştırmaya göre Türkiye genelinde binek araçlarda emniyet kemeri kullanma oranı %51.8 olurken bu oran sırasıyla ticari taksilerde %35.2, minibüslerde %30.1, kamyonlarda %20.5, otobüslerde ise %18.5 oldu. Ön koltuk yolcularında ise bu oran sırasıyla %42.9, %33.3, %17.2, %14.8, ve % 10.8 şeklinde gerçekleşti.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası

2015 yılındaki trafik cezaları uygulamalarına göre emniyet kemerinin bulundurulması zorunlu olan araçlarda emniyet kemerinin bulunmaması veya kullanılmaması durumundaki cezasının miktarı 88 TL olarak belirlenmiştır. Ayrıca kontroller sırasında emniyet kemeri kullanmadığı tespit edilen sürücülere 15 ceza puanı uygulanmaktadır.

Emniyet Kemerinin Önemi

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi emniyet kemeri  kullanımı trafik kazalarında olası ölüm riskini sürücü ve ön koltuk yolcularında %50, arka koltuk yolcularında ise %75 oranına kadar azaltıyor. Kısa ve düşük süratli seyahatlar sırasında emniyet kemeri kullanmamak ya da arka koltuk yolcularının emniyet kemeri kullanmaması gibi durumlar ise emniyet kemeri ile ilgili yanlış uygulamaların en başında geliyor.

Çocuklarda Emniyet Kemeri Kullanımı

Emniyet kemerinin kullanımı kişinin boyuna ve kilosuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle çocuklarda emniyet kemeri kullanımı yetişkin kişilere göre farklılık göstermelidir. Çocukların araç içerisindeki seyahatlarinde kullanılan çocuk oto koltukları bebekler için ayrı, yürümeye yeni başlayanlar için ayrı, okul çağındaki küçük çocuklar içinse ayrı olarak değerlendirilmelidir. Çocuk oto koltuğu seçilirken çocuğun boyu ve kilosu göz önünde bulundurularak uygun büyüklükte bir koltuk veya yükseltici seçilmelidir. Aksi takdirde olası bir kaza sırasında emniyet kemeri kullanımı bir işe yaramayacaktır.

Siz de kısa veya uzun süreli seyahatlerinizde hem kendinizin hem de sevdiklerinizin güvenliği için araç içerisinde emniyet kemeri kullanımına ekstra önem gösterin. Olası bir kaza riski halinde karşılaşabileceğiniz araç hasarı ve sağlık giderleri gibi zararlarınızın karşılanması içinse hiç vakit kaybetmeden kasko sigortanızı yaptırın. En iyi fiyat garantili kasko sigortası için ister Sigortam.net’i ziyaret ederek online teklif alın, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın ihtiyacınız olan en avantajlı kaskoya kısa sürede sahip olun. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.