Türkiye’de Kasko Primleri Daha Düşük

Kasko sigortasını yaptırmamış olmanın pişmanlığını duyduğumuz, kaskonun önemini en çok hissettiğimiz zamanlar ne yazık ki hasar süreçleri oluyor. Özellikle; trafik yoğunluğunun arttığı ve trafik kazası olmadan geçen bir günün olmadığı büyük şehirlerde kasko yaptırmamak, büyük bir risk ve yanlış. 

Trafik kazalarının hem maddi hem de manevi kayıplara neden olduğuna ekranlarda görüyor, kulaklarımızla duyuyor ve yanı başımızda hissediyoruz.

Buna rağmen, araç kaskosunu yaptırmamakta direnen pek çok sürücü olduğunu , Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Kalkavan’nın yaptığı açıklamayla daha net bir şekilde görüyoruz. 
 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı 18 milyon 693 bin 972 olarak belirlenirken bunların yaklaşık 5 milyonunun kasko sigortasına sahip olduğu görülüyor.

Kasko sigortasına dair açıklamalarda bulunan TSB Genel Sekreteri Kalkavan, Türkiye'de sigorta bilincinin düşüklüğüne değinerek "Ekim sonu itibarıyla Türkiye genelinde araçların kasko sigortasına sahiplik oranı % 26,5 olarak görülüyor. Kasko yaptırma oranı çok düşük olan motosiklet ve traktörler çıkarıldığında ilgili oran % 33,4'e kadar çıkıyor" şeklinde konuştu.

Kalkavan, araç sayısının en fazla olduğu, trafik yoğununluğunun günün her saatinde dahil hissedildiği İstanbul’da dahi kaskolu araç sahiplerinin oranının %50 olduğunu söyledi.

Kırsal kesimde kaskolu araç sayısı oranının daha düşük olduğunu söyleyen Kalkavan, yabancı ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'de kasko primlerinin daha düşük olduğunu, bu durumun işçilik ücretlerinin de düşük olmasıyla da ilişkili olduğunu belirtti.

Kasko Teminatlarını Detaylı İnceleyin

Kasko sahiplerine de tavsiyede bulunan Kalkavan;

"Tüketicilerin kasko poliçesini alırken hangi ürünü aldıklarını, kaskoları kapsamında hangi teminatların olduğunu ve kasko poliçelerinin detaylarını bilmeleri gerektiğini söyledi. Böylece hangi risklerin poliçelerinin kapsamında olduğunu ve hangi risklerin teminat dışında bırakıldığının farkında olarak hareket etmiş olurlar." ifadelerini kullandı.

Türkiye Kasko Hasar Ödemeleri

Kasko hasar ödemelerine dair sayısal bilgiler de veren Kalkan; ‘’ Türkiye'deki sigorta şirketleri, Ocak-Eylül döneminde kaza yapan kaskolu araç sahiplerine 2 milyar 454 milyon lira tazminat ödedi. Sigorta şirketleri, aynı dönemde kasko branşında 3 milyar 640 milyon liralık prim üretimi gerçekleştirdi.’’ açıklamasında bulunarak sözlerini tamamladı.

Hasar anında güvencesiz kalan 4’te 3’ten biri olmamak için; yolculuk öncesi yaptıracağınız kasko ile bütçenizi aşan masraflara engel olabilir, riskleri en aza indirebilirsiniz.

Günümüzde sigorta şirketleri farklı ürünlerle araç sahiplerinin en uygun fiyata kasko sigortası yaptırabilmesi için pek çok seçenek sunuyor. Ancak herkes doğru kasko poliçesi ile güvence vermiyor. Sigortam.net’te ise bütün bu detayları sizin adınıza düşünülür ve kasko sigortanıza mümkün olan en kolay şekilde ulaşmanızı sağlanır.

En pratik ve en ekonomik sigorta hizmetlerini ayağınıza getiren Sigortam.net üzerinden kasko hesaplamanızı yapın, uygun kasko fiyatlarıyla yolculuk güvenlğini yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.