Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri

Türkiye’de yaşanan trafik kazası sayısı ne yazık ki gün geçtikçe artıyor. Hızla çoğalan araç sayısının yanında bilinçsiz sürücülerin çoğalması trafik kazalarını kaçınılmaz hale getiriyor. Sadece ehliyet alarak hiç pratik yapmadan trafikte araç kullanılacağını düşünen kişilerin sayısı da artttığından tehlikeli durumlar yaratabiliyor.

Özellikle tatil zamanı yaklaşırken bu kazalar daha da artıyor. Kazalar birçok nedenle meydana gelebiliyor. Yolların normalden daha kalabalık olması ve uzun saatlerce araba kullanmak bu durumu tetikliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Trafik kazalarına en çok neden olan davranışlar ise; aşırı hız, dikkatsizlik, bilinçsizlik, alkollü araç kullanmak, trafik kurallarına uymama olarak sıralanıyor.
Konuyla ilgili “Kolay Araba Kullanmak için İpuçları” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Trafik Kazalarının 5 Nedeni

Aşırı Hız

Trafik kazalarına en çok neden olanların başında aşırı hız sorunu geliyor. Günümüzde herkesin bir acelesi var. İşe yetişmek, toplantıya geç kalmamak, önemli bir daveti kaçırmamak vs. bu liste uzayıp gider. Herkesin kendince bir yerlere yetişme tarzı ve agresif araç kullanılması aslında bencilliği de doğuruyor.

Herkes bir yere yetişmeye çalışıyor olabilir. Böyle davranmak kazaların yaşanmasını artırdığı gibi hasar işlemleri, tutanak tutturma vs. işlemlerle daha fazla zaman kaybedilmesine neden olur. Maddi ve manevi hasar vermesi de cabası. Mutlaka zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırın, büyük masrafları ödemek zorunda kalmayın.

Dikkatsizlik

Araba kullanmak hem ruhen hem de bedenen hazır olmayı gerektirir. Yorgun ya da uykusuzken araba kullanmak dikkatinizin dağılmasına neden olacağı için yola odaklanamaz ve büyük kazalar yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumda kendinizi, arabadaki diğer kişileri ve diğer araçlardaki sürücüleri tehlikeye atmış olursunuz. Bunun gibi durumlarda toplu taşımayı tercih etmeniz daha güvenli olacaktır.

Bilinçsizlik

Araba kullanmakla ilgili temel bilgileri bilmeyen, sadece ehliyet almayla araba kullanabileceğini düşünen, pratik yapmaya gerek duymayanların sayısı ne yazık ki çok arttı.

Bilinçsizce araba kullanmaya kalkılması trafikteki tüm araçların ve sürücülerin riske girmesine neden olur.

Bu nedenle sürücü adayı ehliyetini almış olsa bile düzenli olarak pratiklerine devam etmeli, gerektiği takdirde ise özel ders almalıdır.

 

Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmak yasalar tarafından cezalandırılmaktadır.

Cezalarının dışında hayati riske neden olması çok muhtemeldir.

Alkol aldığınız durumlarda toplu taşımaları kullanmayı ya da arabanızı başka bir yakınınıza kullandırmayı tercih edebilirsiniz.

 

Trafik Kurallarına Uymamak

Trafik kurallarına uymak aslında tüm saydıklarımızı da içerisinde barındırıyor.

Bunların dışında kırmızı ışıkta geçmemek, yayalara gerektiğinde yol vermek, araçları sollamaya çalışmamak, takip mesafesini iyi ayarlamak vs. durumlar kazaları önlemede büyük önem taşır.

Trafik kurallarına uymanın sadece sizin değil, sevdiklerinizin de hayatını koruyacağını sakın unutmayın.

Kaza geliyorum demez. Sigortam.net üzerinden trafik sigortası ve kasko sigortanızı en uygun fiyatlarla almak için sigorta sorgulaması yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL