Kasko Sigortasını Daha Ucuza Nasıl Alabilirim?

Araç sahibi olarak kasko sahibi olmanız hem kendiniz hem çevreniz hem de aracınız için gerekli ve önemlidir. Aracınız olduktan sonra yapacağınız alışverişlerden biri de aracınıza yaptıracağınız doğru bir kasko sigortasıdır. Bu noktada aklınıza pek çok sigorta şirketi ve onlarca ürün seçeneği arasından doğru ve ucuz kasko poliçesini nasıl bulacağınız sorusu gelebilir.
Kasko sigortası hakkında en dikkat edilmesi gereken nokta teminatlar kısmıdır. Belki hiç kullanmayacağınız teminatlara fazladan para veriyor olmak ya da gerçekleşen riskler karşısında yeterince korunamamak gibi durumlarla karşılaşmamak için doğru teminat seçimi önceliklidir. Bu konu kaskonuzun görece ucuz veya daha pahalı olmasına da direkt etki eder. 
 

Hem Ucuz Hem İhtiyaçlarımızı Karşılayan Bir Kasko Poliçesi Almak için Nelere Dikkat Edilmeli?

 
Kasko poliçesi araca, aracın kullanım amacına, sürücüye ve teminat miktarlarına göre farklı fiyat aralıklarında olabilmektedir. Kasko fiyatlarının daha ucuz olabilmesi için alabileceğiniz bazı indirimler vardır.
 

Hasarsızlık İndirimi

 
Daha önce kaskonuza başvurmanızı gerektirecek bir hasarınız olmamışsa, poliçenizin yenilenmesi sırasında, yeni sigorta yılı içi poliçenize % 60'a varan oranlarda indirim uygulanır. Hasarsızlık indirimi olarak tanımlanan bu indiriminden yararlanmak için, kasko poliçesinde muafiyet indirimini de almanızı öneririz. Muafiyet indirimi sayesinde, küçük hasarlar nedeniyle hasarsızlık indiriminizi kaybetmemiş olursunuz.
 

Ehliyet İndirimi

 
Ehliyetiniz en az 5 yıl ve üzerinde ise poliçenize sigorta şirketinin belirlediği belirli bir oranlarda indirim uygulanabiliyor.
 

Alarm İndirimi

 
Aracınızda orijinal veya sonradan takılmış, çalışır durumda alarm ya da immobilizer bulunuyorsa poliçenize belli oranlarda indirim uygulanabilmektedir.
 

Sürücü Belirleme İndirimi

 
Şirket araçları dışında, sadece gerçek kişilere özel uygulanan bir indirim vardır. Eğer aracınız sadece poliçede ismi geçen kişi tarafından kullanılacaksa sigorta şirketleri tarafından verilecek %10 civarında bir indirim alabilirsiniz. Ancak aracınız hasara uğradığı sırada poliçede belirtilen kişi dışında bir başkasının kullanımındaysa bu indirim uygulanmaz, poliçede belirtilen oranda kesinti yansıtılır.
 

Bayan Sürücü İndirimi

 
Araç sürücüsünün bayan olması halinde, poliçede adı ve soyadının belirtilmesi şartıyla, poliçenize belli oranlarda arasında indirim uygulanabilmektedir.
 

Yaş İndirimi 

Araç sürücüsünün doğum yılına göre yaş indirimi uygulanabilir. Ancak bu indirim seçilen sigorta şirketine göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Renk İndirimi

Bazı sigorta şirketleri rengi beyaz, bej veya gümüş olan araçlara da poliçede belli oranda indirim uygulayabiliyorlar.

 

Muafiyet İndirimi

 
Bu konu üzerinde titizlikle durulması gereken bir indirimdir. Bu seçenek aracınızın kullanım koşullarına ve yaşadığınız yere göre değerlendirilmelidir. Muafiyet indirimi genel olarak aracınızda gerçekleşen ufak hasarları veya normal hasarların belli bir oranını (%1 veya 2) kendinizin ödemeyi kabul etmeniz anlamına gelmektedir. Muafiyetli kaskolar, poliçe sahibi olurken %40’lara varan oranda ciddi bir fiyat avantajı sağlarken, risk gerçekleştiğinde aynı oranda eksik ödeme almanıza da sebep olabilmektedirler. Bu nedenle poliçenizde muafiyet konusunu sigortacınızla birlikte değerlendirmenizi öneririz. İndirim alıyorken mağdur kalmamak için muafiyet indirimine ve teminatlar konusuna dikkat etmek gereklidir.
 
Kendiniz ve aracınızın güvenliği için ihtiyaçlarınıza özel, en doğru ve en ucuz kasko poliçesini en uygun fiyata almak için almak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bizi arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.