Uzun Yol Dönüşü Araba Bakımı | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Uzun Yol Dönüşü Araba Bakımı

Aracınızla uzun yola çıkarken kendinizi bu yolculuğa hazırladığınız gibi arabanızı da hazırlamanız gerekir.

Bu noktada araba bakımı büyük önem taşır. Aracınızda kontrol etmediğiniz arızası olan bir parça yüzünden hayati riskiniz olabilir.

Temizlemediğiniz araba parçalarının da daha kısa zamanda yıpranması, işlevini yitirmesi durumunda yenilerini ya satın almanız ya da tamir edilmesi gerekecek. Bunlar da maddi anlamda sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracınız için gerekli onarımları, bakımları yaptıktan sonra yola çıkarak keyifli bir tatilin tadını çıkardınız. Tatilden döndükten sonra da arabanızın kontrollerini yapmalısınız. Daha yeni yaptığınızı düşünebilirsiniz fakat uzun yolculuk sonrası siz nasıl yorulduysanız aracınız da yorulur. Sürüş güvenliğiniz için bu bakımların ihmal edilmemesi gerekir.

Tatil Dönüşü Arabanız için Yapacağınız 5 Bakım

Fren Bakımı

Hayati risk taşıyan fren bakımının yapılması büyük önem taşır. Uzun yol sonrası frenleriniz yıpranmış olabilir. Fren hidroliğinin hidrolik deposunun 2 cm aşağısında olması gerektiğini unutmayın. Fren balatalarında da sorun varsa mutlka adeğiştirilmelidir.

Motor Bakımı

Arabanızın ateşlemesini kontrol etmeli, performansını gözlemlemeli, yakıt tüketimini incelemelisiniz.  Motorunuzun yağını da kontrol etmelisiniz. Eğer eskimişse verimli olması ve motora zarar vermemesi açısında değiştirmeniz gerekir.

Hava Filtresi Bakımı

Uzun saatler tozlu yollardan geçmek hava filtrenizi tıkayabilir. Hava filtresi tıkanmış olması yakıtınızdan da çok fazla çalar. Bu nedenle yakıt tasarrufu için mutlaka filtrenin temiz tutulması gerekir. Yakıt tasarrufu sağlamanın yollarına “Yakıtta Tasarrufun Püf Noktaları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lastik Bakımı

Uzun yollarda zeminler de farklıdır. Bozuk, taş, toprak olan yollarda lastikleriniz yıpranabilir. Lastik kontrolünü yapmadan trafiğe tekrar çıkmak hayati risk taşır. Bu nedenle yıpranmış lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Ayrıca lastiklerin havası da inmiş olabilir basınç kontolü yapılmalı ve ideal olan seviyeye getirilmelidir.

Arabanın Yıkanması

Tatil dönüşü aracın temizliği de detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Yoldan sıçrayan toprak, çamur gibi maddeler aracınızın bazı parçalarının paslanmasına yol açabilir. Bu durumda onarım için masraflarınız da artar.

Araba bakımını ihmal etmediğiniz gibi kasko sigortanızı da yaptırın, aracınıza gelen zararlara karşı güvenceniz olsun. Sigortam.net üzerinden araç sigortası sorgulaması yaparak en uygun araba kasko fiyatlarına kolayca ulaşın.


Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

  Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar   1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.   1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar   A) Araç Bedeli   Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.   B) Eksik/Aşkın Sigorta   Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması […]

Devamını Oku

Hava Yastığı Hakkında Önemli Bilgiler

Hava yastığının nasıl çalıştığı, neden açılmadığı, arızalandığında tamirinin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgileri yazımızdan öğrenin, güvenli yol alın.

Devamını Oku

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimli Ödenebilir mi?

30 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan tebliğe göre 2010 yılı ile kıyaslandığında 2011 yılı motorlu taşıt vergisi yüzde 7,7 zamlanmış oldu.

Devamını Oku