444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Uzun Yolda Araba Kullanmanın İncelikleri

25 Nisan 2014

Normal zaman dilimlerinde de araba kullanmak özen ister, ancak uzun yolda araba kullanma söz konusu ise bu özen katlanarak artacaktır. Özen gösterilmesi gereken konular, dikkat edilecek noktalar listesi de uzar gider.

Özellikle eğitimi, yeterli pratiği olmayan ve kendine güvenmeyen sürücü uzun yolda trafiğe çıkma girişiminde bulunmamalıdır. Trafiğe çıkma sorumluluğu oldukça önemli ve ağır bir sorumluluktur.

Alışkın olunmaması, görüş gücünün zayıflığı gibi muhtemel tehlikeler tecrübesiz bir sürücünün idare edebilmesi oldukça güçtür.

Öncellikle uzun yola çıkmadan önce araba bakımı, genel kontrolü, kasko ve zorunlu trafik sigortası muhakkak yapılmalıdır. Motor ve ‘’Lastik Kontrolünde Atlanmaması Gereken Noktalar’’halledilmiş olmalı. Silecek suyu, yağ durumu ve benzin kontrolü yapılmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Uzun Yolda Araç Nasıl Kullanılır?
 

 • Uzun yola çıkmadan önce yeterince dinlenilmiş ve dinç olunmalıdır.
   
 • Asla alkol alınmamış olmalıdır.
   
 • Güncel olan bir karayolu haritası muhakkak araçta bulunmalıdır.
   
 • Sürücü koltuğuna oturur oturmaz emniyet kemeri takılmalıdır, sizi sevdiklerinize bağlayacak olan emniyet kemeridir. Her daim emniyet kemerinin önemini unutmayın!
   
 • Çok uzun süre araç kullanmaya çalışmak gibi iddiada bulunmayın, ara ara dinlenin.
   
 • Hava güneşli ise muhakkak güneş gözlüğü kullanın.
   
 • Cep telefonu kullanmamaya özen gösterin.
   
 • Yanınızdakilerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin, dağılmış konsantre tehlikeye davet çıkarır.
   
 • Kasaba ve köy gibi yerlerde hız oranını düşürün. Aniden karşınıza çıkan bir kümes hayvanı paniklemenize sebep olabilir.
   
 • İki üç saatte bir mola vererek ihtiyaçlarınızı giderin.
   
 • Yol boyunca trafik işaret ve levhalarını gözden kaçırmamaya özen gösterin.

Tüm bunların yanı sıra yolda meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olmak için sigorta sorgulama yapın, sigortalanmayı geciktirmeyin.

Sigortam.net üzerinden  2014 kasko değeri listesine kolayca ulaşın, sigorta sorgulama yaparak kasko fiyatları 2014 listesi ile karşılaştırma yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.