Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu

Yaz mevsiminin bir diğer adı da tatil mevsimi. Belki  de tatil planlarınızı çoktan yaptınız, gitmek için sabırsızlanıyor ve yola çıkacağınız günü bekliyorsunuz.
 
Tatile kendi aracınız ile çıkmanın pek çok avantajı var. Ancak aynı zamanda bu dikkat etmeniz gereken daha fazla konunun olduğu anlamına da geliyor.
 
Unutmayın güvenli sürüş, sürücünün aracı hakkında bilgili olması, aracının limitlerini bilmesi, sürüş esnasında dikkatini kaybetmemesi, varacağı yere kendini ve diğer araçları tehlikeye atmadan gitmesi anlamına gelmektedir.
 
Uzun yola kendi aracı ile çıkacaklar için daha güvenli bir sürüş sağlamanın 10 yolunu bir araya getirdik.
 

1. Aracınızı Servise Gösterin ve Uzun Yola Çıkacağınızı Belirtin

 
Yola çıkmadan önce bakım zamanı yaklaşmış işlemleri yaptırın. Örneğin yağınızın yakın zamanda değişmesi gerekiyorsa bunu uzun yol öncesi yaptırın. Uzun yola hazırlıkta serviste kontrol edilecek diğer konular şunlardır:
 
 • Farlar, dörtlü ikaz lambaları, sinyaller
 • Motor yağı
 • Direksiyon ve kavrama hidrolikleri
 • Fren balataları ve fren sistemi
 • Aracınızınn elektronik beyni
 • Hava yastıkları
 

2. Kendi Yapabileceğiniz Kontrolleri Yapın

 
Serviste yapılan teknik kontrollerin yanı sıra kendiniz de yola çıkmadan önce bir takım konulara dikkat edebilirsiniz. Bunlardan bazıları:
 
 • Cam yıkama suyu ve diğer sıvıları kontrol edin.
 • Aracın temiz olduğundan emin olun. Gerekiyorsa yıkatın.
 • Emniyet kemerlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Silecekleri kontrol edin. Uzun yolda cama yapışan bitki ve böcekleri sık sık temizlemeniz gerekebilir.
 • Koltuk ve ayna ayarlarınızı yapın. Dengeli bir sürüş için sırtınız her zaman koltuğa dayanmalıdır.

 

3. Lastiklerinize Özel İlgi Gösterin

Aracınızda sürüş güvenliğinin en önemli parçalarından biri lastiklerinizdir. Mümkünse yaz lastikleri kullanın. Kış lastikleriniz takılı ise ve değiştirme imkanınız bulunuyorsa, kış lastiklerinizi temizleyip saklayın ve yaz lastikleri taktırın.
 
Yola çıkmadan önce lastiklerinizin dişlerini kontrol edin. Tek bir bölgede aşınma varsa, ön-arka lastik değişimi yaptırabilirsiniz. Unutmayın ön lastiklerin ikisinin birden arka lastiklerle değişmesi gerekmektedir. Tek tek değiştirmeniz aracınızın dengesini bozacak ve sürüşünüzü tehlikeye atacaktır.
 
Lastik dişlerinin yanı sıra lastiğinizin basıncını da kontrol edin. Araç üreticiniz tarafından tavsiye edilen basınç değerlerine uyun. Bu değerler aracınızın ağırlığına ve yerle olan temasına göre özel belirlenmiştir ve her araç için farklı olabilir.
 
Bu arada stepnenizin sağlam olup olmadığını kontrol etmeyi ve basıncına bakmayı unutmayın. Uzun yolda yedek lastik ihtiyacınız artacaktır.
 

4. Yola Dinlenmiş Olarak Çıkın

 • Yola çıkmadan önceki günlerde iyice dinlenin, uykunuzu alın.
 • Çok ağır yiyecekler yememeye özen gösterin. Yolda uykunuzun gelmesini önlemek için yanınıza hafif atıştırmalıklar alabilirsiniz.
 • Mümkünse uzun yola yanlız çıkmayın. Sürüş esnasında cep telefonu ile konuşmayın, radyo veya dikkatinizi anlık da olsa dağıtacak şeylerle ilgilenmeyin.
 • Yanınızda bulunan kişilerle tartışmaya girmekten kaçının.
 

5. Yol Boyunca Rahat Kıyafetler Giyin

Terlemenizi ve rahatsız olmanızı engelleyecek kıyafetler seçmeye özen gösterin.  Gerektiğinde değiştirebilmeniz için yanınızda yedek kıyafetler bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 

6. Dikkat Kaybını Önlemek için Yorulduğunuzu Hissetiğinizde Mola Verin

Sürüş esnasında dikkatinizi kaybettiğinizi hissettiğinizde uygun bir noktada durun ve dinlenin. Unutmayın ne kadar çabuk değil ne kadar güvenli gittiğiniz önemlidir. Sık sık mola vermeniz, hem vücudunuzu esneterek dinlendirecek, hem de dikkatinizi tekrar toplamanızı sağlayacaktır.
 

7. Uykunuzu Getirmeyecek, Hareketli Müzikler Dinleyin

Ağır ve yavaş müzikler bir süre sonra uykunuzu getirebilir. Özellikle gece sürüşlerinde hareketli müzikler seçmeye özen gösterin.
 

8. Sakin ve Sabırlı Olun

Yolda karşılaşacağınız olumsuzluklara karşı kendinizi hazırlayın ve sükunetinizi kaybetmeyin. Aracınızı tatile gittiğinizi aklınızdan çıkartmadan rahat ve sakin kullanın. Diğer sürücülerle tartışmayın, provake edebilecek durumlardan kaçının. Sizi rahatsız edenler olursa kendiniz karşılık vermek yerine polisi aramaktan çekinmeyin.
 

9. Hızınıza ve Fren Mesafenize Dikkat Edin

Tüm yollarda hız limitlerine uymanız, olası bir kazayı engelleyen en büyük unsurlardandır. Yol boyunca geçtiğiniz kasaba ve şehir merkezlerinde hızınızı azaltın, şehiriçi hız limitlerine uyun.
 
 • Hızınızı virajın ortasında değil, viraja girmeden önce azaltın.
 • Hızınızı artırdıkça bakış mesafesini artırın, olacakları önceden kestirebilmek için daha uzak mesafeye bakın.
 • Önünüze aniden bir cisim ya da canlı çıktığında direksiyonu ani bir şekilde kırmayın, normal bir hızda iseniz doğru manevrayı yapmanız kolaylaşacaktır.
 • Hızınıza göre fren mesafenizi ayarlamayı öğrenin.
 
Fren mesafesi, hızın yaklaşık yarısının metre cinsinden ölçülmesi şeklinde hesaplanmaktadır. Yani aracınızı 70 km./saat ile sürüyorsanız fren mesafeniz yaklaşık 35 m. olmalıdır. Ancak hızınız arttıkça fren mesafesi katlamalı olarak artmaktadır. Yani hızınızı iki katına çıkarttığınızda fren mesafeniz dört katı artmaktadır. Bu mesafelerin bilincinde olarak hızlanmanız gerekir.
 

10. Sollamalarda Önünüzdeki Araca Çok Yaklaşmayın

Uzun ve tek şeritli yollarda sollama yapmak kaçınılmaz. Güvenli sürüş teknikleri uzmanları sollama yapmanız gerektiği hallerde önünüzdeki araca fazla yaklaşmamanızı öneriyor.
 
Sollama sırasında yolun durumunun ve karşı şeridin uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Ayrıca sollama esnasında diğer sürücülerin de farketmesi için sinyallerinizi kullanmayı ihmal etmeyin.
 
Unutmayın güvenli sürüş, gideceğiniz yere ne kadar çabuk vardığınız ile ilgili değil, ne kadar bilinçli ve dikkatli bir şekilde araç kullandığınızla ilgilidir. Bu nedenle uzun yolda hem kendinizin ve ailenizin hem de diğer araçlar bulunanların hayatını tehlikeye atacak durumlardan kaçının.
 

Kaskonuzu Yaptırdınız mı?

Araç sigorta sürelerinizi ve poliçelerinizi uzun yola çıkmadan kontrol etmeniz, herhangi bir maddi hasarda keyfinizin kaçmasını önleyecektir. Yıl boyunca hem aracınızı hem de maddi durumunuzu güvenceye almak için kasko sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin.
 
İyi yolculuklar dileriz!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL