444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Uzun Yolda Güvenli Sürüş İçin Altın Tüyolar

17 Ağustos 2015

Özellikle yaz aylarında tatil seyahatleri nedeniyle sıklaşan şehirlerarası yolculuklarda araç kullanımı, birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Uzun süreli bu yolculuklarda sürücülere büyük sorumluluk düşerken, yolculuk öncesi alınacak tedbirler ve yolculuk sırasında dikkat edilecek bazı metodlarla uzun yol seyahatlerinde araç ve sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkartılabilir.

Yolculuğunuzun güven içerisinde ve sorunsuz bir şekilde geçmesi adına, uzun yolda güvenli sürüş öneri ve tekniklerini sizler için biraraya getirdik.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Araç Bakımınızı Yaptırın         

Uzun yol seyahatleri öncesinde aracınızın sorun yaşatmaması adına rutin bakımlarını aksatmamak büyük önem taşıyor. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce aracınızın servis ortamında yapılması gereken far, ikaz lambaları, motor yağı, elektronik beyin sistemi, hava yastıkları, direksiyon ve kavrama hidrolikleri gibi kontrollerini eksiksiz bir şekilde yaptırın.

Lastik Kontrolleri

Yolculuk sırasında sürüş güvenliğinin en önemli ekipmanlarından biri olan araç lastiklerinizin kontrollerini gerçekleştirin. Araç lastiklerinin mevsim şartlarına uygun olmasına özen gösterin. Lastiklerinizin yıpranmış ve aşınmış olduğunu düşünüyorsanız mutlaka değiştirin. Araç lastiklerinizin tavsiye edilen basınç değerlerinde olmasına dikkat edin. Yolculuk sırasında karşılaşabileceğiniz lastik problemlerine karşı stepnenizin sorunsuz olduğuna emin olun.

Yola Yorgun Çıkmayın

Yolculuğunuz sırasında dinlenmiş bir şekilde direksiyon başına geçmeniz güvenli bir yolculuğun en önemli şartlarından birisidir. Sürüş sırasında ani kararlar almanız gerektiği anlarda yorgun olmanız, karar alma sürenizin uzamasına neden olabilir. Yolculuk sırasında uykunuzun geldiğini hissediyorsanız, mutlaka güvenli bir noktada dinlendikten sonra yolculuğunuza devam edin. Yola çıkmadan önce ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Mümkünse yola tek başınıza çıkmayın.

Mola Yerlerini Önceden Belirleyin

Seyahatiniz öncesinde bir program hazırlayarak yola çıkın. Mola yerlerini önceden belirlemeniz, sürüş sırasında size büyük avantaj sağlayacaktır. Uzun yol sürüşlerinde belli bir süreden sonra baş gösteren boyun ve sırt ağrılarının yanında ortaya çıkabilecek dikkat dağınıklığı karşısında sağlıklı bir sürüş performansı için her 150 km’de veya 2 saatte bir mutlaka mola verin.

Takip Mesafesine Uyun

Sürüş sırasında önünüzdeki araçta ani bir gelişme karşısında sorunsuzca durabilmek için takip mesafesine uymaya özen gösterin. Her ne kadar takip mesafesine uymak şehiriçi yolculuklarda trafiğin yoğunluğundan dolayı tam anlamıyla mümkün olmasa da, şehirlerarası yollarda bu kurala uymak daha mümkündür. Takip mesafesi reaksiyon mesafesi ve fren mesafesi olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Reaksiyon mesafesi  bir tehlike anında tehlikenin görülmesi, karar verilmesi ve frene basılmasına kadar geçen süreyi kapsarken, fren mesafesi ise fren pedalına bastıktan sonra aracın tam anlamıyla durduğu ana kadarki geçen süreyi kapsar.

Rehavete Kapılmayın

Sürüş sırasında yolun boş olması süratinizi arttırmanıza sebep olmasın. Özellikle tepe üstü ve benzeri yerlerde karşı taraftan hatalı sollama yapmış bir aracın gelme ihtimaline karşı hızınızı azaltın. Yine küçük yerleşim birimleri ve yakınlarından geçerken, aniden yola çıkabilecek bir hayvanın, panik yapmanıza neden olma ihtimaline karşı hızınızı mutlaka azaltın.

Yolculuğunuzun her nerede olursanız olun güven içerisinde geçmesini sağlayacak kasko sigortası için hemen Sigortam.net’i ziyaret ederek online kasko teklif alın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınız olan kaskoya kısa sürede sahip olun. 


Okumaya Devam Edin

Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu

16 Temmuz 2012 Pazartesi
Güvenli sürüş, sürücünün aracı hakkında bilgili olması, aracının limitlerini bilmesi, sürüş esnasında dikkatini kaybetmemesi, varacağı yere kendini ve diğer araçları tehlikeye atmadan gitmesi anlamına gelmektedir.

Uzun Yolda Araba Kullanmanın İncelikleri

25 Nisan 2014 Cuma

Uzun sürecek bir yolculuk sizi mi bekliyor? Uzun yolda araba kullanmanın inceliklerini öğrenerek güvenle yola çıkın.

Uzun Yolculuklar için Güvenli Sürüş Önerileri

19 Haziran 2014 Perşembe

Kendi kullanacağınız araçla uzun bir yolculuk planlıyorsanız, güvenli sürüş önerilerine göz atmadan yola çıkmayın.