Araç Viteste mi Yoksa Boşta mı Daha Çok Yakıt Tüketir?

Günümüzde otomobil sahibi olmak, hem büyük bir ihtiyaç hem de bir lüks halini aldı. Araç sigortası, bakımı veya ek gider olabilecek pek çok konu da tasarruf sağlanmaya çalışılsa da hep bir gider söz konusu. Araç giderlerinde amaçlanan tasarrufun elde edilmesinde araç kullanım tarzının önemli bir yeri var. Örneğin; çok fazla gaza yüklenilmesi veya ani fren hareketleri gibi aracı zorlayan durumlar yakıt tüketimini arttırır.

Yakıt tüketimi ile ilgili merak edilen bir diğer konu da “Araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar?’’ sorusunun yanıtı. Dönem dönem tartışılan bu konu ile ilgili bir çok yargı var. Genel olarak düşünülen mantık ''motor çalışırken araç her zaman fazla yakar '' düşüncesidir ancak gerçekte olan tam tersidir. Yakıt tasarrufu konusundaki yanlışlar sadece vites kullanımı ile ilgili değildir. Yakıt tasarrufuna dair yapılan yanlış yargılara "Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen 10 Yanlış" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Vites kullanımım ile ilgili öncelikle şunu belirtmekte fayda var; seyir halindeyken vitesi boşa atmak her ne olursa olsun yanlış bir harekettir. Boş vites sayesinde kamyon-otobüs gibi ağır vasıta araçlar yokuş aşağı inişte frenleyici etkiden kurtulur. Vites ve yakıt tasarrufu ilişkisi ise birbiriyle çok bağlantılıdır. Vitesin yanlış kullanımı, yakıt sarfiyatını arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın hareket halinde boşa atılması, güç iletimini sağlayan şanzımanın devreden çıkmasına neden olur. Vitesin boşa alınma aşamasında araç pistonları bir süre hareket etmeye devam eder ve tekrar ateşleme yapar. Vites boştayken yakıt sarfiyatının artmasının temel sebebi de budur. 

Vitesin boşa alınması yerine normal devirde kullanımı, motorun kendi kendisine çalışmasına ve aşırı hızlanmanın önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yani vites kullanımı, yakıt sarfiyatını oldukça düşürecektir.

Vites kullanımının sağladığı bir avantaj da yokuş inerken fren yükünü azaltmasıdır. Rampa çıkarken vites kaçta kullanılıyorsa, inerken de aynı vites ile inilmelidir. Böylece frenlemenin etkisi de artacak , araç fazla hızlanmadan güvenli bir şekilde yokuştan inilebilecektir.

Görüldüğü gibi aracı viteste kullanmak, hem yakıt sarfiyatına hem de güvenli sürüşte önemli bir etkendir. Yakıt tasarrufunu sağlamanızı kolaylaştıracak pek çok yöntem var, bunlardan bazılarını sizler için sıraladık.

Yakıt Sarfiyatını Önlemenin Yolları
 

 • Elinizden geldiğince kısa mesafelerde araç kullanmayın. Sürekli yapılan kısa yolculuklar ve soğuk araç parçaları, astikler ve uygunsuz motor yağlama nedeniyle yakıt ekonomisi üzerine ağır faturalar yüklüyor.
   
 • Sürüş için tamamen hazır olmadan araç motorunu çalıştırmayın,
   
 • İmkanınız varsa, trafiğe çıkacağınız saatleri yoğunluğun az olduğu zamanlara ayarlayın,
   
 • Genellikle yazın camların açılması sebebiyle yakıt sarfiyatı artabiliyor. Çünkü;  rüzgar dirence yakıt tüketimini arttırıyor.
   
 • Aracınızın taşıdığı yük de yakıt sarfiyatını arttırır. Bu yüzden aracınızda gereksiz ağırlıklara yer vermemeye çalışın.

Yıllık otomobil masraflarından tasarruf yapmanızı kolaylaştıracak bir diğer yöntem de kasko fiyatlarını uyguna getirmektir. En uygun kasko fiyatını şansa bırakmayın, online kasko hesaplamanızı Sigortam.net’ten alın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın! 

Benzer İçerikler