Volkswagen Skandalı Sonrası Dizel Otomobiller

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Volkswagen’in dizel motorlu araçların gaz emilasyon sistemlerinde hile yapması skandalı kısa sürede Dünya gündemine oturdu.

Hileli yazılıma sahip araçların şu an kaç tanesinin trafikte seyir halinde olduğu bilinmezken, Volkswagen şimdiden milyonlarca aracını geri çağırmaya başladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bazı ülkeler ise Volkswagen’in dizel motorlu araçların satışlarını ülkelerinde yasakladı. Patlak veren skandal sonrasında Volkswagen dışında Audi, Skoda ve Seat markalarının da bazı dizel motorlu modellerinde söz konusu hilenin yapıldığı ortaya çıktı.

Peki bundan sonra ne olacak? Ülkemizde benzine göre daha uygun olması sebebiyle oldukça rağbet göre dizel araçların geleceği pek de parlak görünmüyor.

Volkswagen Ne Yaptı?

ABD’de yapılan incelemelerde Volkswagen’in 2009 sonrasında satışa sunduğu dizel motorlu modellerinin bazılarının emüsyon ölçüm değerlerinde hileli yazılım kullandığı ortaya çıktı. Bu yazılımla Volkswagen, araçlarının çevreye daha az kirlilik yaydığı konusunda kasti olarak aldatıcı bir yol izlediği belirtilirken, ilk olarak 500 bin aracın geri çağrılması kararlaştırıldı. Ancak skandalın boyutunun düşünülenden çok daha büyük seviyelerde olduğu diğer ülkelerde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Şu ana kadar tespit edilen hileli emüsyon yazılımına sahip Volkswagen markalı araç sayısının Dünya genelinde 11 milyonun üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Dizel Motorlu Araçların Akıbeti Ne Olacak?

Yaşanan skandalın boyutunun her geçen gün büyümesi ise gözlerin bir anda dizel yakıta çevrilmesine neden oldu. Uzmanların çevre kirliliğine neden olması sebebiyle pek sıcak bakmadıkları dizel yakıtın, yakın gelecekte yerini elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor.

Markalar Yatırımlarını Elektrikli Otomobillere Yönlendirecek

Dizel motorlu araçlar için otomobil markalarının hali hazırda milyarlarca dolarlık yatırımı bulunuyor. Bu durumun otomotiv sektörü ekonomisinde dev bir felakate neden olacağı düşünceleri oldukça yaygın görüş olsa da, uzmanlar dizel yakıt yerine elektrikli, hibrit motorlu araçların bu eksikliği kapatacaklarını söylüyor. Nissan, BMW, Tesla, Renault gibi markaların yanı sıra Google ve Apple gibi bilişim devleri de elektrikli otomobil projeleri ile ses getirmeye devam ediyor.

Günümüzde elektrikli otomobiller menzil mesafesi nedeniyle henüz yaygın olarak kullanımda olmasa da, her gün gelişen pil ve şarj teknolojileri , gelecekte elektrikli otomobillerin sadece dizel araçları değil, benzinli araçların da kullanımının sonlandıracağı işaretlerini veriyor.

Bütçenizi Korumanız İçin Kasko Sigortası Şart

Dünyayı gündemine oturan bu olay sonrasında markalara olan olan güven araçlardaki diğer güvenlik, dayanıklılık aksesuar ve donanım özellliklerinin de sorgulanmasına neden oldu. Beklemediğiniz anlarda aracınızın başına gelebilecek arıza veya kaza riskleri karşısında sadece aracınızı değil, bütçenizi de koruma altına almak için mutlaka kasko sigortasıyaptırın .

En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanakları ile istediğiniz kapsamdaki kasko sigortasına araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL