Volkswagen Skandalı Sonrası Dizel Otomobiller

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Volkswagen’in dizel motorlu araçların gaz emilasyon sistemlerinde hile yapması skandalı kısa sürede Dünya gündemine oturdu.

Hileli yazılıma sahip araçların şu an kaç tanesinin trafikte seyir halinde olduğu bilinmezken, Volkswagen şimdiden milyonlarca aracını geri çağırmaya başladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bazı ülkeler ise Volkswagen’in dizel motorlu araçların satışlarını ülkelerinde yasakladı. Patlak veren skandal sonrasında Volkswagen dışında Audi, Skoda ve Seat markalarının da bazı dizel motorlu modellerinde söz konusu hilenin yapıldığı ortaya çıktı.

Peki bundan sonra ne olacak? Ülkemizde benzine göre daha uygun olması sebebiyle oldukça rağbet göre dizel araçların geleceği pek de parlak görünmüyor.

Volkswagen Ne Yaptı?

ABD’de yapılan incelemelerde Volkswagen’in 2009 sonrasında satışa sunduğu dizel motorlu modellerinin bazılarının emüsyon ölçüm değerlerinde hileli yazılım kullandığı ortaya çıktı. Bu yazılımla Volkswagen, araçlarının çevreye daha az kirlilik yaydığı konusunda kasti olarak aldatıcı bir yol izlediği belirtilirken, ilk olarak 500 bin aracın geri çağrılması kararlaştırıldı. Ancak skandalın boyutunun düşünülenden çok daha büyük seviyelerde olduğu diğer ülkelerde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Şu ana kadar tespit edilen hileli emüsyon yazılımına sahip Volkswagen markalı araç sayısının Dünya genelinde 11 milyonun üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Dizel Motorlu Araçların Akıbeti Ne Olacak?

Yaşanan skandalın boyutunun her geçen gün büyümesi ise gözlerin bir anda dizel yakıta çevrilmesine neden oldu. Uzmanların çevre kirliliğine neden olması sebebiyle pek sıcak bakmadıkları dizel yakıtın, yakın gelecekte yerini elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor.

Markalar Yatırımlarını Elektrikli Otomobillere Yönlendirecek

Dizel motorlu araçlar için otomobil markalarının hali hazırda milyarlarca dolarlık yatırımı bulunuyor. Bu durumun otomotiv sektörü ekonomisinde dev bir felakate neden olacağı düşünceleri oldukça yaygın görüş olsa da, uzmanlar dizel yakıt yerine elektrikli, hibrit motorlu araçların bu eksikliği kapatacaklarını söylüyor. Nissan, BMW, Tesla, Renault gibi markaların yanı sıra Google ve Apple gibi bilişim devleri de elektrikli otomobil projeleri ile ses getirmeye devam ediyor.

Günümüzde elektrikli otomobiller menzil mesafesi nedeniyle henüz yaygın olarak kullanımda olmasa da, her gün gelişen pil ve şarj teknolojileri , gelecekte elektrikli otomobillerin sadece dizel araçları değil, benzinli araçların da kullanımının sonlandıracağı işaretlerini veriyor.

Bütçenizi Korumanız İçin Kasko Sigortası Şart

Dünyayı gündemine oturan bu olay sonrasında markalara olan olan güven araçlardaki diğer güvenlik, dayanıklılık aksesuar ve donanım özellliklerinin de sorgulanmasına neden oldu. Beklemediğiniz anlarda aracınızın başına gelebilecek arıza veya kaza riskleri karşısında sadece aracınızı değil, bütçenizi de koruma altına almak için mutlaka kasko sigortası yaptırın .

En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanakları ile istediğiniz kapsamdaki kasko sigortasına araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan 2013...itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda...Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl...belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık...poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı 
-Hasarsızlık indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)
 

3-Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak...taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek...zararlar teminat kapsamındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. 
 

B) Cam Hasar...Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20...lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır. 
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.... 
 

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması 

 
Sigorta konusu marka...model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır .Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı...en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin...ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen tutarın üzerinde...olamaz.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan...detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler....Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.
Chevrolet Cruze Kasko Sigortası

En uygun Chevrolet Cruze kasko sigortası...Sigortam.net’te     

  • En iyi sigorta şirketlerinden Chevrolet Cruze sigortası teklifi...alın. 
  • Chevrolet Cruze kasko fiyatlarını karşılaştırın. 
  • %45’e varan fiyat avantajlarını...yakalayın!
  • Bütçenize en uygun Chevrolet Cruze sigortasını satın alın. 

Chevrolet Cruze...Kasko Sigortası 

Chevrolet Cruze model aracınız için en uygun kasko...sigortası fiyatlarına Sigortam.net uzmanlığı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak kasko hesaplama sayfamızdan doldurun, kolayca kasko fiyat hesaplaması yapın.... 

Chevrolet Cruze Hakkında

Chevrolet Cruze, Sedan, Hatchback ve Stationwagon seçeneklerinde, modern dış...görünümü, geniş iç mekanıyla birleştirerek, çekici tasarımı, konforlu ve pratik kullanım alanları...ile bir arada sunmaktadır. Chevrolet Cruze, coupe tarzı sedan tasarımı, tüm donanım seviyelerinde standart sunulan Elektronik...Stabilite Kontrol Programı (ESC), 8 hava yastığı ile segmentinde tasarımda çekicilik ve üretim kalitesine sahiptir....Chevrolet MyLink’in 7 inçlik dokunmatik LCD ekranı ile Bluetooth ve USB bağlantıları ile akıllı telefonunuz ve USB...belleğinizdeki içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.