Vosvos Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıllardır kullandığınız Volkswagen Vosvosunuz bakım istiyor ancak nerden başlayacağınızı, hangi parçasına nasıl yaklaşacağınızı bilmiyor musunuz?

''Antika Otomobil Yenileme'' için dikkat edilen hususlar gibi özenle bakım isteyen Vosvos bakımı içinde önemli hususlar var elbette. Bakım rehberi niteliğinde, ayrıntılı önerilerimizi okuyarak Vosvosunuza iyi bakın ve uzun yıllar daha Vosvosunuzu kullanacağınızı düşünerek keyiflenin.

Arabanızı kullanımınıza, kullandığınız yere ve arabanızın bakımının düzenli yapılıp yapılmadığına göre bakım ihtiyaçları değişiklik gösterebilir, ancak siz aracınızın temel bakımlarını yapmaya başlayarak, araç bakımının temelini sağlam atmış olursunuz.

''Aracınızın Bakımı İçin Sizin Yapabilecekleriniz'' sandığınızdan daha çok. Her şeyden önce bir bakım takvimi oluşturmakla başlayın işe.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bakım Takvimi

Haftalık bakım

Lastik Kontrolü
Silecek Suyu Kontrolü
Sinyal ve Farların Kontrolü

Aylık Bakım

Frenler ve Fren Hidroliği Kontrolü
Distribütör ve Platin Kontrolü
Yağ Seviyesi Kontrolü
Akü Kontrolü

Altı aylık bakım

Kayış Kontrolü
Silecek Silgilerinin Kontrolü
Şanzuman Yağı Kontrolü
Debriyaj Teli Kontrolü
Gaz Teli Kontrolü
Direksiyon Boşluğu Kontrolü
Baskı – Balata Kontrolü
Lastik Diş Kanlınlığı Kontrol

Vosvos Bakımında Dikkat Edilecekler

Vosvos’un Yağ Seçimi

Yeni model arabalar elektronik bilgisayarlı bir sisteme bağlantı sağlayacak biçimde prizle donanımlaştırılmıştır, bu servis prizi bazı Vosvos madellerinde bulunur ancak Türkiye’de bu sistemi kullanacak Vosvos servisi bulunmuyor.

Motordunuzda yüksek devirden etkilenmeyen ve aracın performansını etkileyen tam sentetik yağ kullanın, tam sentetik yağlar diğer yağlar değiştirilmeyi gerektirmez. Yağ değiştirme esnasında yağ filtesini değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

Buji Bakımı

Buji bakımı yapılırken aşırı yanmış ve seramik gövdesinde çatlamalar olmuş Bujiler kesinlikle kullanılmamalı, atılmalıdır. Gerekli görülen kontrol ve temizlik yapılmalıdır.
Tek tırnak buji yerine, iki veya üç tırnaklı bujiler ateşleme sistemine destek olacağından yakıt performansında iyileşme sağlayacaktır. Ancak yakıt tasarrufu için Bujiler çok küçük detaylardır, daha fazla performans için birçok parça gözden geçirilmek ister.

Hava Filtresi Bakımı

Hava filtresi olması gereken 5000 km de bir temizlenmeli ancak kullandığınız yola göre bu değişebilir. Örneğin; tozlu bir yolda ilerliyorsanız 3000 km inebilir. İlk adım olarak filtre temizliğine hava girişi üzerindeki kelebek kontrolü ile başlanır, bu kelebekler farklılık gösterir. Yağ filtresi çıkartılırken hortum bağlantıları sökülerek iç kısmı temizlenmeli ve yerine dikkatli bir şekilde takılmalıdır. 

Lastik Bakımı

Lastik durumu, otomobil benzin yakışını etkileyen önemli bir faktördür. Vosvos üzerinde farklı boyutlarda jant ve lastikler kullanılır ancak jant ve lastik seçimi yapılırken araca yakışanı seçmek büyük önem arz eder. 

Lastik değişimi yapılacakken; lastikler kontrolden iyice geçmeli ve lastiklerin ne çeşit bir aşındırmaya maruz kaldığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Aşınmalar lastiklere ve lastiklerdeki bölgelere göre değişiyorsa araç ön takımı ayarlatılmalıdır. Lastikler haftalık olarak kontrollerden geçmeli aşırı şişkin ya da inik olması hem yolculuk esnasında bozulmalara hem yakıt tasaruffunda olumsuzluklara sebebiyet verecektir.

Her otomobil bakım ister ancak kimi zaman otomobil markasına göre bakım şekli değişir, siz de eğer bir Vosvos sahibi iseniz Vosvos bakımı nasıl yapılır öğrenin, kasko sigortası yaptırmayı geciktirmeyin.

Sigorta sorgulama yaparak aracınızın değerini koruyabilir ve parça değişimlerini avantajlı olarak yaptırabilirsiniz. Dilerseniz Volkswagen Kasko Sigortası için en iyi seçeneklere www.sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yaparak tek bir formla dilerseniz  444 24 00 nolu telefon numaramızdan ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL