Yabancı Araçların Kasko Sigortası Olur mu?

Ülke dışından ülkemiz sınırlarına kendi araçları ile giriş yapan yabancı plakalı araç sahipleri, herhangi kazaya karıştığında ve bu kazalarda karşı tarafa maddi ve bedensel zarar vermesi durumunda, ortaya çıkan hasarın telafisini yapmakla sorumludur. 

Bu sorumluluklara ilişkin bilgiler, Karayolları Trafik Kanunu’nca çıkarılan Yabancı Plakalı Motorlu Kara Taşıtlarının Ülkemizde İşletilmesinden Kaynaklanan Hukuki Sorumluluk İçin Yaptırılacak Sigortaya İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında başlıklı Yönetmelik’te geçmektedir.

İlgili yönetmeliğe göre; yabancı plaka araç ile kazaya karışan araçların neden olduğu hasarların telafisi adına zorunlu trafik sigortası yaptırılması veya bu sigortaya eşdeğer bir sigorta teminatının bulunması zorunludur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu nedenle yabancı plakalı araçların ülke sınırlarımıza girişlerinde, sigorta güvencesini olup olmadığı kontrol edilir. Güvencesi olmayan araçların ülkeye girişine izin verilmez. Ancak Yeşil Kart sigortası varsa, durum değişir.

Yeşil Kart uygulamasını, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu sürdürmektedir. Hazine Müsteşarlığı’nca yasal olan bu sigortaya sahip araçlardan ayrıca zorunlu trafik sigortası poliçesi istenmeyecektir.

Yabancı Araç Kaskosu Var mı?

Peki, yabancı araçlar için kasko gerekir mi?

Yabancı plakaları araçların kaskonun olup olmadığının bir önemi yoktur. Ülke sınırlarımız içerisinde yolculuk yapan yabancı plakalı araçlardan kasko aranmaz.

Yeşil Kart sigortası uygulaması, hem özel araçlar hem de ülkelerarası taşımacılık yapan Tır’lar, yolcu taşıyan otobüsler, yük taşıyan kamyonlar ve bunun gibi binlerce yabancı plakalı araç için uygulanmaktadır.

Kaza yapan yabancı plakalı araçların karşı tarafa verdikleri hasarlar, yeşil kart sigortası tarafından karşılanır. Yeşil Kart sigortası uluslararası geçerliliği olan ve ülkemizde de zorunlu tutulan bir sigorta türüdür.

Kasko sigortası, yabancı plakalı araçlar için kritik önem arz etmese de T.C uyruklu ve yerli plaka araç sahibi sürücüler için büyük önem taşır. Aracınızı perte çıkan hasarlar bile kasko teminatları kapsamında karşılanabilir. Siz de uygun kasko ve trafik sigortaları için Sigortam.net üzerinden online sigorta sorgulaması yapın, aracınızın güvencesini riske atmayın, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Ekim 2017 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Ekim Ayında Ocak Ayına Göre 42 Puan Geriledi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ekim ayı verilerine göre yılbaşından bu yana trafik sigortası...primleri 42 puan, kasko primleri ise ekim ayında ocak ayına göre 11 puan geriledi.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta...platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin ekim ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse...göre, 2017 başında baz 100 olan kasko sigortası endeksi ekim ayında 11 puan kaybederek 89’a geriledi. Trafik sigortasında ise...yılbaşında 100 olan endeks 42 puan gerileyerek ekim ayında 58 oldu. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak ağustos sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko ve Trafik...Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz. Buna göre bu...yılın ocak ayında ortalama 1.337 TL olan trafik sigortası primleri Ekim 2017 itibariyle 42 puanlık bir düşüş gösterdi ve 782...TL’ye geriledi. Genel eğilime bakacak olursak trafik sigortası primlerinin nisan ayındaki yeni tavan fiyat uygulamasının ardından...keskin bir düşüş gösterdiğini, sonrasında yatay bir seyir izlediğini söyleyebiliriz. Kasko primlerinin ortalaması ise Ocak...2017’de 2.148 TL iken Ekim 2017’de 1.921 TL olarak gerçekleşti. Burada da 11 puanlık bir düşüşten söz edebiliriz. Sigortam.net...olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken; sahip olduğumuz büyük veriyi...hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin...yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın ocak ayından bu yana otomobillerde...
kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:    

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL