444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yabancı Plakalı Araç ile Kaza

16 Mayıs 2013
Kaza tespit tutanağı, kasko, trafik sigortası, hasar ödemesi ... Pek çok araç sahibi bu konuda bilgiye sahip. Ancak herhangi bir kaza durumunda nasıl bir prosedürün takip edilmesi bilen araç sürücüleri, yabancı bir araçla kaza yaptıklarında izleyecekleri yolu bilmiyor.
 
Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait TIRlar, özellikle yaz mevsiminde sıkça görülen gurbetçi arabaları, ülkeye gelen turistlerin araçları gibi yabancı plakalı araçlar trafikte herhangi bir anda karşımıza çıkabilir. Çoğunlukla otoyolları kullananlar için bu karşılaşma kaçınılmaz. Trafikte seyreden diğer araçlar gibi bu araçlar da kaza riski taşıyor. Peki yabancı plakalı bir araçla kaza yaptığınızda takip etmeniz gereken adımlar neler, hasar nasıl karşılanacak, nereye başvuracaksınız?
 

Yeşil Kart Sigortası

 
Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından üretilen Yeşil Kart Sigortası, Türkiye’de kaza yapan yabancı plakalı araçlar veya yurtdışında kaza yapan Türk plakalı araçların sebep oldukları hasarların karşılanmasını amaçlar. Yeşil kart sigortası ile her ülke sınırında, ülkenin zorunlu trafik sigortasını yaptırma mecburiyeti ortadan kalkar. Yeşil kart sigortası bulunan araç, kaza yaptığı ülkenin prosedürüne göre  işlem görür, hasar tazmini buna göre gerçekleşir. Türkiye’de hasar ödemesini gerçekleştiren kurum Motorlu Taşıt Bürosu’dur.
Hasar ihbarı MotorluTaşıt Bürosu’na ulaştığında, büro tarafından taraflara bilgi verilir. Gerekli durumlarda büro, hasar tespiti için bir eksper gönderir. Ancak büronun ödeme yapması için yalnızca hasar ihbarı yeterli değildir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Hasar İhbarı
 

1) Maddi hasarlı trafik kazasında iki tarafın imzalayacağı kaza tespit tutanağını düzenlenmelidir. Bedensel zarar söz konusu ise polis veya jandarma çağırılmalıdır.
2) Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülke not edilmelidir.
3) Yabancı plakalı aracın Yeşil Kartını veya sigorta poliçesini veya poliçenin fotokopisini alınmalıdır. Ayrıca eğer mümkünse Yeşil Kart veya sınır sigorta poliçesinin kopartılmış bir örneği de alınmalıdır.
4) Derhal Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu aranıp bilgi verilmelidir.
 

Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Gerekli Belgeler

 
Maddi hasarlı kazalarda aşağıdaki belgeler Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştırılmalıdır:
 
1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Alkol raporları (Mağdur ve şüpheli kişilerin) 
4-İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı 
5-Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi 
6-Kazanın oluşunu görüntüleyen fotoğraflar 
 

Ölümlü Kaza Durumunda Gerekli Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Veraset İlamı 
4-Verasete Esas Aile Akit Tablosu(Nüfus Kayıt Örneği) 
5-Defin Ruhsatı veya Vefat Muayene Tutanağı 
6-Gelir durumunu gösterir belge 
 

Tedavi Gerektiren Kazalarda İletilecek Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Yapılan tedaviye ilişkin kati doktor raporu / hastane raporu 
4-Yaralı adına düzenlenmiş, tedavi giderlerini belirten, fatura asılları (ilaç faturaları, reçete ve ilaç küpürleri ) 
5-İş göremezlik durumlarında süreci gösteren doktor raporu 
6-Tazminat doğrudan tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşuna ödenecek ise kazazedenin yapılan tedavi ile ilgili masraflarının sigorta şirketince hastaneye ödenmesi konusunda yazılı izni.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Kaza Sonucunda Sürekli Sakatlılık


1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti(Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Daimi sakatlık oranını gösterir Kat’i Hastane Heyet/Doktor Raporu 
4-Gelir durumunu gösterir belge.
 
Kasko sigortası yaptırarak aracınızı koruma altına alın. En iyi kasko fiyatları ve seçenekleri Sigortam.net’te! Hemen www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sigorta sorgulama yapın, bütçenize en uygun kasko sigortasına 3 dakikada ulaşın, %45 fiyat avantajını yakalayın.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl ve Hangi Durumlarda Doldurulur?

25 Eylül 2012 Salı
Yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler. 

Kaza Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

28 Eylül 2012 Cuma
Kaza sonrası hasar tespitinin ilk adımı kaza anında araçların konumunu ve hata oranını gösteren “Kaza tespit tutanağı”nın düzenlenmesidir.

Kaza Tespit Tutanağı Artık İnternette!

13 Mart 2013 Çarşamba
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesi yenilendi. Yenilenen sitede sektörel haberler, raporlar ve sigorta şirketleri tarafından girilen online kaza tespit tutanağı görüntülenebilecek.