Yabancı Plakalı Araç ile Kaza

Kaza tespit tutanağı, kasko, trafik sigortası, hasar ödemesi … Pek çok araç sahibi bu konuda bilgiye sahip. Ancak herhangi bir kaza durumunda nasıl bir prosedürün takip edilmesi bilen araç sürücüleri, yabancı bir araçla kaza yaptıklarında izleyecekleri yolu bilmiyor.
 
Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait TIRlar, özellikle yaz mevsiminde sıkça görülen gurbetçi arabaları, ülkeye gelen turistlerin araçları gibi yabancı plakalı araçlar trafikte herhangi bir anda karşımıza çıkabilir. Çoğunlukla otoyolları kullananlar için bu karşılaşma kaçınılmaz. Trafikte seyreden diğer araçlar gibi bu araçlar da kaza riski taşıyor. Peki yabancı plakalı bir araçla kaza yaptığınızda takip etmeniz gereken adımlar neler, hasar nasıl karşılanacak, nereye başvuracaksınız?
 

Yeşil Kart Sigortası

 
Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından üretilen Yeşil Kart Sigortası, Türkiye’de kaza yapan yabancı plakalı araçlar veya yurtdışında kaza yapan Türk plakalı araçların sebep oldukları hasarların karşılanmasını amaçlar. Yeşil kart sigortası ile her ülke sınırında, ülkenin zorunlu trafik sigortasını yaptırma mecburiyeti ortadan kalkar. Yeşil kart sigortası bulunan araç, kaza yaptığı ülkenin prosedürüne göre  işlem görür, hasar tazmini buna göre gerçekleşir. Türkiye’de hasar ödemesini gerçekleştiren kurum Motorlu Taşıt Bürosu’dur.
Hasar ihbarı MotorluTaşıt Bürosu’na ulaştığında, büro tarafından taraflara bilgi verilir. Gerekli durumlarda büro, hasar tespiti için bir eksper gönderir. Ancak büronun ödeme yapması için yalnızca hasar ihbarı yeterli değildir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hasar İhbarı
 

1) Maddi hasarlı trafik kazasında iki tarafın imzalayacağı kaza tespit tutanağını düzenlenmelidir. Bedensel zarar söz konusu ise polis veya jandarma çağırılmalıdır.
2) Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülke not edilmelidir.
3) Yabancı plakalı aracın Yeşil Kartını veya sigorta poliçesini veya poliçenin fotokopisini alınmalıdır. Ayrıca eğer mümkünse Yeşil Kart veya sınır sigorta poliçesinin kopartılmış bir örneği de alınmalıdır.
4) Derhal Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu aranıp bilgi verilmelidir.
 

Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Gerekli Belgeler

 
Maddi hasarlı kazalarda aşağıdaki belgeler Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştırılmalıdır:
 
1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Alkol raporları (Mağdur ve şüpheli kişilerin) 
4-İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı 
5-Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi 
6-Kazanın oluşunu görüntüleyen fotoğraflar 
 

Ölümlü Kaza Durumunda Gerekli Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Veraset İlamı 
4-Verasete Esas Aile Akit Tablosu(Nüfus Kayıt Örneği) 
5-Defin Ruhsatı veya Vefat Muayene Tutanağı 
6-Gelir durumunu gösterir belge 
 

Tedavi Gerektiren Kazalarda İletilecek Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Yapılan tedaviye ilişkin kati doktor raporu / hastane raporu 
4-Yaralı adına düzenlenmiş, tedavi giderlerini belirten, fatura asılları (ilaç faturaları, reçete ve ilaç küpürleri ) 
5-İş göremezlik durumlarında süreci gösteren doktor raporu 
6-Tazminat doğrudan tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşuna ödenecek ise kazazedenin yapılan tedavi ile ilgili masraflarının sigorta şirketince hastaneye ödenmesi konusunda yazılı izni.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Sonucunda Sürekli Sakatlılık

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti(Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Daimi sakatlık oranını gösterir Kat’i Hastane Heyet/Doktor Raporu 
4-Gelir durumunu gösterir belge.
 
Kasko sigortası yaptırarak aracınızı koruma altına alın. En iyi kasko fiyatları ve seçenekleri Sigortam.net’te! Hemen www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sigorta sorgulama yapın, bütçenize en uygun kasko sigortasına 3 dakikada ulaşın, %45 fiyat avantajını yakalayın.
 

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.