Yabancı Plakalı Araç ile Kaza

Kaza tespit tutanağı, kasko, trafik sigortası, hasar ödemesi … Pek çok araç sahibi bu konuda bilgiye sahip. Ancak herhangi bir kaza durumunda nasıl bir prosedürün takip edilmesi bilen araç sürücüleri, yabancı bir araçla kaza yaptıklarında izleyecekleri yolu bilmiyor.
 
Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait TIRlar, özellikle yaz mevsiminde sıkça görülen gurbetçi arabaları, ülkeye gelen turistlerin araçları gibi yabancı plakalı araçlar trafikte herhangi bir anda karşımıza çıkabilir. Çoğunlukla otoyolları kullananlar için bu karşılaşma kaçınılmaz. Trafikte seyreden diğer araçlar gibi bu araçlar da kaza riski taşıyor. Peki yabancı plakalı bir araçla kaza yaptığınızda takip etmeniz gereken adımlar neler, hasar nasıl karşılanacak, nereye başvuracaksınız?
 

Yeşil Kart Sigortası

 
Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından üretilen Yeşil Kart Sigortası, Türkiye’de kaza yapan yabancı plakalı araçlar veya yurtdışında kaza yapan Türk plakalı araçların sebep oldukları hasarların karşılanmasını amaçlar. Yeşil kart sigortası ile her ülke sınırında, ülkenin zorunlu trafik sigortasını yaptırma mecburiyeti ortadan kalkar. Yeşil kart sigortası bulunan araç, kaza yaptığı ülkenin prosedürüne göre  işlem görür, hasar tazmini buna göre gerçekleşir. Türkiye’de hasar ödemesini gerçekleştiren kurum Motorlu Taşıt Bürosu’dur.
Hasar ihbarı MotorluTaşıt Bürosu’na ulaştığında, büro tarafından taraflara bilgi verilir. Gerekli durumlarda büro, hasar tespiti için bir eksper gönderir. Ancak büronun ödeme yapması için yalnızca hasar ihbarı yeterli değildir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hasar İhbarı
 

1) Maddi hasarlı trafik kazasında iki tarafın imzalayacağı kaza tespit tutanağını düzenlenmelidir. Bedensel zarar söz konusu ise polis veya jandarma çağırılmalıdır.
2) Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülke not edilmelidir.
3) Yabancı plakalı aracın Yeşil Kartını veya sigorta poliçesini veya poliçenin fotokopisini alınmalıdır. Ayrıca eğer mümkünse Yeşil Kart veya sınır sigorta poliçesinin kopartılmış bir örneği de alınmalıdır.
4) Derhal Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu aranıp bilgi verilmelidir.
 

Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Gerekli Belgeler

 
Maddi hasarlı kazalarda aşağıdaki belgeler Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştırılmalıdır:
 
1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Alkol raporları (Mağdur ve şüpheli kişilerin) 
4-İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı 
5-Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi 
6-Kazanın oluşunu görüntüleyen fotoğraflar 
 

Ölümlü Kaza Durumunda Gerekli Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Veraset İlamı 
4-Verasete Esas Aile Akit Tablosu(Nüfus Kayıt Örneği) 
5-Defin Ruhsatı veya Vefat Muayene Tutanağı 
6-Gelir durumunu gösterir belge 
 

Tedavi Gerektiren Kazalarda İletilecek Belgeler
 

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Yapılan tedaviye ilişkin kati doktor raporu / hastane raporu 
4-Yaralı adına düzenlenmiş, tedavi giderlerini belirten, fatura asılları (ilaç faturaları, reçete ve ilaç küpürleri ) 
5-İş göremezlik durumlarında süreci gösteren doktor raporu 
6-Tazminat doğrudan tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşuna ödenecek ise kazazedenin yapılan tedavi ile ilgili masraflarının sigorta şirketince hastaneye ödenmesi konusunda yazılı izni.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Sonucunda Sürekli Sakatlılık

1-Poliçe fotokopisi 
2-Kaza Tespit Tutanağı veya tasdikli sureti(Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu). 
3-Daimi sakatlık oranını gösterir Kat’i Hastane Heyet/Doktor Raporu 
4-Gelir durumunu gösterir belge.
 
Kasko sigortası yaptırarak aracınızı koruma altına alın. En iyi kasko fiyatları ve seçenekleri Sigortam.net’te! Hemen www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden kasko sigorta sorgulama yapın, bütçenize en uygun kasko sigortasına 3 dakikada ulaşın, %45 fiyat avantajını yakalayın.
 

Benzer İçerikler

Hasar Anında Neler Yapılması Gerekiyor?Hasar anında yapılması gerekenler nelerdir? Hasar anında yapılacak işlemler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hasar anında yapılması gerekenler hakkında tüm merak edilenleri sizler...için yazımızda bir araya getirdik. Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da...sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
...doldurmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşmadığınız takdirde veya aşağıdaki hallerde 155 veya kaza...mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber vermelisiniz! [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Hasar anında yapılması...gerekenler arasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kaza tespit tutanağının doldurulmayacağı durumları...bilmenize fayda var. DİKKAT! Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.
  Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç...kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa, 
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri...veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan...araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card...belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile...sonuçlanmışsa.
Yukarıdaki nedenlerle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı...dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:
 • Kaza yerinde aracın konumunu...değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
 • Kaza yeri...jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı...tutturmalısınız.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini...ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.
 • Araç çalışmıyorsa ve kasko...poliçenizin asistans hizmeti varsa çekici için asistans şirketini aramalısınız.
Hasar anında yapılması gerekenler...hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar ise şöyledir;
 • Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan...önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.
 • Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya...kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse...aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.
Kaza zaptı işleminden sonra...aracı, anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarı yapabilmek için aşağıdaki evrakları...hazırlamanız gerekir.
 • Poliçe fotokopisi,
 • Kaza Tespit Tutanağı,
 • Alkol raporu,
 • İfade tutanakları,...görgü tespit tutanağı,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
 • Hasara...ait fotoğraflar,
 • Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
Bir kaza...durumunda karşı tarafa verdiğiniz hasarlar ile ilgili gerekli evraklar için tıklayınız.

Araç Sigortaları Bütçenizi Korur!

Trafik sigortasıyaptırarak karşı tarafa verebileceğiniz hasarlar...için ödeme yapmazsınız. Trafik sigortası poliçeniz zararı karşılar ve bütçenizi koruma altına alır.Kasko sigortasıile de kendi aracınızın başına gelebilecek kaza...risklerine karşı, aracınızı ve bütçenizi koruyabilirsiniz. Bu nedenle geç olmadan Sigortam.net'ten araç sigortalarınızı yaptırın, güvenceniz hemen...başlasın! En uygun kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları Sigortam.net'te.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL