444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yabancı Plakalı Araç ile Kaza Yaptığınızda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar!

26 Mart 2014

Herhangi bir trafik kazasında karşınızdaki aracın yabancı plakalı olduğunu gördünüz ve bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yabancı plakalı araç ile kazaya karışmanız durumunda dikkat etmeniz gereken noktaları Sigorta Uzmanı Ayfer Mercan anlatıyor.

Kaza esnasında mutlaka iki tarafın da imzalayacağı kaza tespit tutanağı düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Ayfer Mercan, bedensel hasarların meydana geldiği durumlarda polis, jandarma gibi güvenlik güçlerinin çağırılması gerektiğini söylüyor.

“Yabancı plakalı aracın plaka, marka, modelini ve geldiği ülkeyi not alın” diyen Mercan, eğer mümkünse Yeşil Kart ya da sigorta poliçesinin fotokopisinin alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Motorlu Taşıt Bürosu’na kazayla ilgili hemen bilgi verilmesi gerektiğinin altını çizen Mercan, tazminat talep formunun doldurularak poliçe fotokopisi, kaza tespit tutanağı, alkol raporları, sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi, ifade tutunakları, görgü tespit tutanağı ve kazanın fotoğrafları ile birlikte Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştırılması gerektiğini söylüyor.

Mercan, “Ölümlü kaza durumunda bu evrakların yanında veraset ilanı, nüfus kayıt örneği, defin ruhsatı ve vefat muayene tutanağı ve vefat edenin gelir durumu gösterir belgelerin ulaştırılması gerekiyor.”

Tedavi gerektiren kazalarda; poliçe fotokopisi, kaza tespit tutunağı, yapılan tedaviye ilişkin kati doktor ya da hastane raporu, yaralı adına düzenlenmiş tedavi giderlerini gösteren fatura asılları, iş görememezlik durumunu gösteren doktor raporu gerektiğini belirten Mercan, sürekli sakatlık durumunda ise, poliçe fotokopisi, kaza tespit tutanağı, daimi sakatlık oranını gösterir Kat’i Hastane Heyet/Doktor Raporu ve gelir durumunu gösterir belgenin olması yeterli olduğunu söylüyor.

Siz de herhangi bir kazayla karşılaşmadan önce araç kasko sigortası yaptırın. Maddi açıdan kendinizi güvence altına alın, cebinizden fazla para ödemeyin.

Sigortam.net üzerinden 20’den fazla sigorta şirketinin kasko sigortası fiyat listesine ulaşın, fiyatları karşılaştırın ve dilediğiniz kasko sigortasını online olarak satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın ve detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.