Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş

Sonbahar ile birlikte başlayan yağışlar yollarda risk oluşturuyor. Yağışlı havalarda meydana gelebilecek trafik kazalarından korunmak için sürüş güvenliğine önem vermek gerekiyor.

Yağışlı havada kaza riski %25 daha fazla. Ayrıca yağmurlu havada fren mesafesi normalin %30’u kadar, karlı havada ise 8 kata kadar olabilmektedir. Bu yüzden yağışlı havada araç sürerken yapılacak bir hata, daha fazla kaza riskini beraberinde getirir.

Yağışlı havalarda araç sürücülerinin yapması gerekenler kısaca şunlardır:

Düşük Hız

Yağışlı havalarda fren mesafesinin artması, normal şartlar altında geçerli olan takip mesafesinin yeterli olmadığı anlamına geliyor. Hız, yağışlı havada fren mesafesini uzatacağı gibi yol tutuşunu da zayıflatacağı için kaza riski oluşturur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sollama

Sollama esnasında araç silecekleri son hızda çalıştırılmalı. Görüş açısı sollama esnasında daralacağından, görüşü engelleyecek diğer etkenlere karşı önlem almak gerekli.

Takip Mesafesi

Öndeki araç ile aradaki takip mesafesi uygun olmalı, ani bir durumda çarpışma engellenmeli. Ayrıca öndeki aracın lastik izlerini takip etmek gerekli. Lastiğin geçtiği yerler yolun diğer kısmına göre daha kuru olacağından, özellikle motorsikletler için bu izleri takip etmek önemlidir. Aksi takdirde kayganlaşan yol kazaya sebep olabilir.

Kayganlaşan Yol

İlk yağmurların yolu kayganlaştırdığını unutmayın. Yol üzerindeki toz, çamur, yağ gibi birikintiler ilk yağmurla birlikte kaygan bir hal alır ve sürüş güvenliğini tehdit eder. Bu yüzden özellikle kuru yol üzerine yağmaya başlayan yağmurda araç hızını düşürün, takip mesafesini arttırın.

Fren Balataları

Su dolu bir çukura girmeniz sonucu veya başka bir sebeple fren balataları ıslanırsa, kuruması için fren pedalına birkaç kez hafifçe dokunun. Ayrıca hızınızı düşürmeniz gerektiğinde önceliğiniz sert fren yapmak yerine ayağınızı gazdan kesmek olsun. Böylece aracın kayma riskini azaltmış olursunuz.

Bunlara ek olarak araç farları açık olmalı, cam buğulanması engellenmeli, araç bakımı (bülten: araç kış bakımı konusuna link) yapılmış olmalı, mümkünse kış lastiği (kış lastiği konusuna link) takılmalı, aksi takdirde araç lastiklerinin diş derinliği kontrol edilmeli ve 3 mm.den az olmadığından emin olunmalı, su birikintilerine girildiğinde direksiyon sıkıca tutulmalı ve yön verilmemeli, emniyet kemeri takılmış olmalıdır.

Araç güvenliğiniz için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

#%sskasko%#


Benzer İçerikler

Otomobilinizi Yenilemenin Tam Zamanı

Gündelik yaşantımızın, özellikle iş hayatımızın önemli parçası olan araçlarımız da zaman içinde eskiyor ve yenilenmeleri ihtiyacı doğuyor. Gelişen teknoloji ile yepyeni model ve özellikte araçlar kullanımımıza sunuluyor.

Devamını Oku

Kur Artışı Sigorta Sektörünü de Vurdu!

Son dönemdeki hızlı kur artışı sigorta sektörünü de etkiledi. Dövizdeki hızlı yükseliş ağırlıklı irhalata bağlı olan yedek parça fiyatlarını artırdı. Buna bağlı olarak kasko sigortasında maliyet artışı yaşandı.

Devamını Oku

Kasko Fiyatları 2016’da %50’ye Varan Fiyat Avantajıyla Sigortam.net’te

Hem aracını hem de bütçesini düşünen sorumlu sürücüler için kasko fiyatları 2016’da en iyi fiyat garantisilyle Sigortam.net! Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin kasko tekliflerine kolayca ulaşın, poliçenizi ekstra hiçbir işleme gerek kalmadan istediğiniz yerden yaptırın. 2016 kasko fiyatları için en iyi fiyat garantisine ulaşmanızın yoluysa çok kolay. İster bilgisayarınızında, isterseniz de akıllı telefonunuzda online olarak yapacağınız kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak 2016’nın en uygun kasko tekliflerine ulaşabilirsiniz. Kasko Fiyatlarında %50'ye Varan Fiyat Avantajı Sigortam.net’ten yapacağınız kasko […]

Devamını Oku