444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş İçin 5 Kolay Yöntem

13 Kasım 2014

Yapılan araştırmalar hava koşullarının kazalar üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Hatta yağmurlu günlerde yaşanan kazaların normal günlere göre %25 oranda artıyor. Özellikle büyük şehirlerde yağmur yağdığı ilk andan itibaren trafik yoğunlu ve kazalar kaçınılmaz oluyor.

Yağmurlu havalarda kazaların çok yaşanması yolların kayganlaşmasından dolayı fren mesafesinin uzamasından kaynaklanıyor. İşte yağmurlu havalarda trafikte güvenli sürüş için sunduğumuz önerilere göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Konuyla ilgili “Yağmurlu ve Soğuk Havalarda Trafiğe Dikkat!” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Yağmurlu Havada Araç Kullanma Teknikleri

 1. Yağmurlu havalarda yollarda su birikintileri oluşur. Özellikle engebeli yollarda çukurlar çok derin olabilir ve su ile dolduğundan bu derinlik anlaşılmayabilir. Su birikintilerinin olduğu yerlerden mümkün olduğunca geçilmemesi gerekir. Aksi durumda aracın motorunun içerisine su girebilir.
   
 2. Aşırı yağışlı zamanlarda sel baskınları sık sık yaşanır. Siz de aracınızla sel akıntısına maruz kalırsanız ve moturunuz durduysa yol yardımı aramanız gerekir. Motoru çalıştırmayı denemeniz durumunda zarar görebilir. Kasko sigortası kapsamında yol yardım hizmetleri sunulmaktadır.
   
 3. Islak yollarda aracın kama olasılığının yüksek olduğunu söylemiştik. Eğer bu durum başınıza gelirse paniğe kapılmadan ayağınızı gazdan çekin ve direksiyonu hafif bir şekilde tutun. Lastikler bu sayede yola tekrar tutunmaya başlayacaktır.
   
 4. Her koşulda önünüzdeki araçla takip mesafenizi iyi ayarlamanız gerekir. Islak ve kaygan yollarda bu hususa daha fazla önem vermelisiniz. Çünkü araç yoldaki hakimiyetini zor sağlayacağı için trafikteki tüm araçlar için risk söz konusu olabilir.
   
 5. Yağmurlu havalarda su birikintilerine girmemeniz gerektiğini belirtmiştik. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda birikintiden kurtulduktan sonra frenlerinize hafif bir şekilde basarak performansını kontrol etmeniz gerekir. Aracın frenlerinde zayıflık yaşanması hayati risklere yol açar. Dolayısıyla mutlaka onarımdan geçmelidir. Konuyla ilgili olarak “Fren Sistemi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Güvenli yolculuklar için aldığınız önlemler gibi olası risk durumda, yolda kaldığınızda güvencenizin olması için Sigortam.net’ten kasko hesaplama işlemini kolayca yapın, en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefon üzerinden yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Yağmurlu ve Soğuk Havalarda Trafiğe Dikkat!

14 Ekim 2011 Cuma
Sigorta şirketlerinin tuttukları kayıtlara göre yağışlı havalarda trafik kazaları, normal havalara göre %25 daha fazla meydana gelmekte.

Fren Sistemi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

11 Nisan 2014 Cuma

Trafik kazalarına neden olan problemlerin başında frenlerin bozulması sonucu aracın durmamasıdır. Bundan sonraki süreç maddi ve manevi sıkıntılara yol açar. Bu nedenle düzenli periyodlarla fren bakımı yapılmalıdır.

Araba Kullanılırken Karşılaşılabilecek Riskler

10 Kasım 2014 Pazartesi

Araba kullanırken karşınıza çıkabilecek riskler vardır. Bu risklerin neler olduğunu öğrenerek, olası olumsuzlukları engellemeniz daha kolay olacaktır.