444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!

17 Şubat 2014

Araba kullanmak dışarıdan bakarken eğlenceli gibi görülse de dikkat gerektirir. Herhangi bir yanlış kullanım aracınıza hatta sizin ve sevdiklerinizin canına zarar getirebilir.

Özellikle yağmurlu havalarda araba sürmek daha da zorlaşır. Hazırladığımız güvenli sürüş noktalarını dikkate almanız karşılaşacağınız riskleri en aza indirir.

Kasko sigortası yaptırarak aracınızı hasarlara karşı güvence altına alın.

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş yazımızı da okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüş Teknikleri:
 

Lastiklere Dikkat!

Yağmurlu havalarda güvenli araba kullanmanın birincil koşulu lastiklerdir. Kış mevsiminde kış lastiği, yaz mevsimin de ise yaz lastiği kullanma gerekliliğine önem vermelisiniz. Yaz lastiklerinizin dış derinliğinin 1.6 mm’den az olmaması gerekir. Çünkü, ıslak zeminde lastiğin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşir. Üretim tarihi üzerinden 5 yıl geçen iç ve dış lastiklerin kullanılmadan önce kontrolden geçirilmesi gerekir. Ayrıca, otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkılmamalıdır.


Aşırı Hız Yapmayın!

Yağmur yağmaya başladığında yol yüzeyinde birikmiş olan toz ve yağlar yolu daha fazla kayganlaştırır. Bu nedenle yağmurun ilk yağdığı anlarda hız azaltılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Sağanak yağmur esnasında oluşan su birikintilerine girerken aquaplaning (su yastığı üstünde kayma) olayı oluşur. Bu durumlarda direksiyon sıkıca tutulmalı ve hız kesmek için ayak gazdan çekilmeli, frene çok yavaş basılmalı (eğer ABS varsa sonuna kadar basılmalıdır) ve ani haraketlerden kaçınılmalıdır.
 

Ani Hareketlerden Kaçının!

Yağmurlu havalarda gaza gereğinden fazla basmak, sert bir şekilde frene basmak, ani bir şekilde direksiyonu çevirmek ve debriyajdan ayağın hızlıca çekilmesi kayma hareketini daha kolay başlatacağından bu hareketlerden özellikle kaçınılmalıdır. Su birikintilerine girildikten sonra ıslanan fren balatalarını kurutmak için kısa bir süre frene hafifçe basılmalıdır.
 

Araç Bakımına Önem Verin!

Sollama esnasında aracın silecekleri en yüksek hızında çalıştırılmalıdır. Kalorifer sistemi ve arka cam rezistansları çalışır halde olmalı, görüş alanını kısıtlayacak buharlanma gibi durumlarda bir bez ile silinerek görüş alanı yaratılmalıdır. Kısa farlar devamlı açık tutulmalıdır. Yoğun yağışlı ve çamurlu yollarda ön, arka farlar, stoplar, sinyaller ve fren lambaları belli aralıklarla silinmelidir.
 

Yağmurlu havalarda yaşanacak olası bir tehlikeye karşı Sigortam.net’ten hemen en uygun kasko sigortasını yaptırın. Araç kasko sorgulama yaparak ya da 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan kolayca teklif alabilirsiniz. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.