Yakıt Tasarrufu İçin En Etkili Yöntemler

Araç yakıt tüketimini etkileyen faktörler, aracın kullanım şeklinden, teknik nedenlere kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor.

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle, sürücüler için önemli bir maddi külfet haline gelen yakıt tüketiminde tasarruf sağlayacak etkili metodları bir araya getirdik.

Motor Yağını Düzenli Olarak Değiştirin

Motor yağı, yağ kanallarında dolaşarak parçaların soğumasını sağladığı gibi, korozyonum oluşmasını da engeller. Ancak motor yağı uzun süre boyunca değiştirilmediği takdirde kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığında azalma meydana gelir.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

 

Bu durum parçalar arasında artan sürtünmenin etkisiyle bir taraftan motorun ömrümü azaltırken, bir taraftan da yakıt tüketimini arttırarak yüksek masrafların oluşmasına neden olur. Bu nedenle düzenli olarak aracınızın motor yağı ve filtresini değiştirmeniz, hem araç performansı, hem de yakıt tasarrufu için etkili yöntemlerden birisidir.

Küçük Hacimli Motorlarda Klimaya Dikkat

Araç klimaları, yolculuk sırasında gücünü motordan alması nedeniyle yakıt tüketiminin artmasında etkili olan bir diğer önemli faktörlerden birisidir. Özellikle yokuş çıkışlarında klimanın çalışır vaziyette olması, küçük hacimli motorların aşırı miktarda zorlanarak yıpranmasına ve yakıt tüketiminin daha da artmasına neden olur. Bu nedenle motorun zorlanacağı düşünülen noktalarda klima kapatılmalıdır.

Lastik Basıncını Kontrol Edin

Yakıt tüketiminin artmasına neden olan bir diğer durum ise lastik basıncıdır. Araç lastiklerindeki hava basıncının düşük olması, lastiğin yuvarlanma direnci arttırarak, motorun zorlanmasına ve fren mesafesinin uzamasına, aracın yakıt tüketiminin ise %20’ye kadar artmasına neden olur.

Gereksiz Ağırlıklardan Kaçının

Araç yakıt tüketiminin artmasına neden olan bir diğer faktör ise araç içindeki gereksiz ağırlıklardır. Özellikle aracın orjinal halinde bulunmayan ve sonradan eklenen aksesuarlar ya da stepne, metal takım çantası gibi eşyalar, araç ağırlığını yükselterek yakıt tüketminin artmasına neden olur.

Süratliyken Camları Açmayın

Araç hızının artmasıyla birlikte tekerleklerdeki yuvarlanma direncindeki artış ve taşıt üzerindeki rüzgar direnci yakıt tüketiminin artmasının nedenleri arasında yer alırken, özellikle aşırı hız sırasında araç camlarının açılması ve içeri giren havanın otomobilin ağırlığını arttırmasıyla beraber, ters yönde bir itici kuvvet oluşturması, motorun zorlanarak, yakıt tüketiminin daha da artmasına neden olur.

Ani Kalkışlardan Uzak Durun

Araç yakıt tüketiminin artmasında etkili olan bir diğer durum ise ani kalkışlardır. Ani hareketlenmeler sırasında motordaki iç sürtünmelerin artması ve yanmamış yakıtın yanma odalarına gitmesi, araçtaki yakıt tüketimini yüksek oranda arttırır.

İdeal Vites Kullanımını Sağlayın

Aracın yakıt tüketiminin artmasında etkili olan bir diğer nedense, yanlış vites kullanımıdır. İdeal motor devrine göre yapılacak vites kullanımı, sürtünme ve hareket dirençlerinin olması gereken seviyede kalmasını sağlayarak, gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçecektir.

Bütçenizin gereksiz yere sıkıntıya girmemesi adına yakıt tasarrufu tekniklerini olabildiğince uygulamaya çalışın. Beklemediğiniz kaza veya arıza risklerine karşı bütçenizi ve aracınızı güvence altına alacak kasko sigortası içinse hemen online teklif alın. Online kasko teklifi için Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınızdaki kaskoya kısa sürede sahip olun. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL