Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Akar yakıt fiyatları aldı başını gidiyor, dolayısıyla gerek bütçe de tasarruf için gerekse enerji tasarrufu için önlem almak şart. 

Taşıt, sürücü, yol faktörlerine bağlı olarak tasarruf yöntemleri değişse de bazı noktalara dikkat ederek yüksek oranlarda yakıt tasarrufu sağlanabilir. Ancak yakıt tasarrufu sağlamak adına söylenen ve doğru bilinen birçok yanlış var.

Ancak doğru bilgiler ve ufak detayları, ‘’Yakıtta Tasarrufun Püf Noktaları’’ gibi önerileri öğrenerek, az yakıtla çok kilometre yapmak elimizde.

Peki Tasarruf Yöntemlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

Araba Küçükse, Yakıt Az

Modern teknolojinin sunduğu; dizel motorlar, turbo sistemleri, enjeksiyon teknolojileri sayesinde standart araçlar da küçük arabalar kadar tasarruflu çalışabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Diz Vites, Tasarruflu Araç

Düz vitesli arabalar geçmişte otomatiklere oranla daha tasarruflu olsa da, otomatik şanzıman teknolojileri sayesinde otomatik arabalar da en az düz vitesli arabalar kadar tasarruf sağlıyor.

Aracı Rölantide Bekletmek Daha İyidir

Bu yanılgıya göre; araç hareket halindeyken motoru durdurarak yeniden başlatmak, aynı sürede rölantide beklemekten daha çok benzin yakmaya sebep olur. Ancak gerçek olan rölantideki bir aracın saatte 1-2 litre benzin harcadığıdır.

Motor Isınsın Diye Beklemek Gerek

Önceden aracın ideal yakıt tüketebilmesi için çalıştıktan sonra motorun ısınması gerekliydi. Ancak günümüz araçları çalıştırıldıktan sonra yola çıkabilir ve yakıt tüketiminde değişiklik olmaz.

Araba Eskidikçe Daha Fazla Yakar

Düzenli bakımı yapılan araç yıllar geçse dahi aynı oranda yakıt tüketimine devam eder.

Hava Filtresi Değişimi Tasarruf Sağlar

Bu durum karbüratörlü araçlar için geçerli olsa da enjeksiyonlu araçlar için geçerli değil. Hava filtresi değişikliği motor performansını arttırsa da yakıt tüketimine etkisi yok.

Katkı Maddesi Tasarruf Sağlar

Yapılan testler katkı maddelerinin yakıt tasarrufunu etkilemediğini ortaya koyuyor.

Oktanı Yüksek Benzin Tüketimi Azaltır

Araç motoru yüksek oktanlı benzin için özel üretilmiş olsa da bu tarz yakıtların faydası olmayacaktır.

Bütün Araçlar Test Ediliyor

Üretilen tüm araçların yakıt tasarrufu için test edildiği düşünülse de, sadece 4 tonunun altındaki taşıtlar teste tabi tutuluyor.

Klima Değil, Camları Açın

Düşük hızlarda gidiyorsanız bu inanış yerini koruyor ancak yüksek hızda gidiyorsanız açık camların yakıt tüketimi üzerindeki etkisi sanılanın aksine klimadan daha fazla oluyor.

Hem yakıt tasarrufu hem bütçe tasarrufunu sağlamak adına aldığınız önlemler bir yana; güvenli seyir hali için kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.

İhtiyacınız olan kasko sigortası sorgulama  işlemini yapmak ve araba kasko fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için Sigortam.net internet adresimizden veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL