Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Otomobil sahibi olmak, bazıları için vazgeçilemeyen bir tutkuyken, bazıları için sadece bir ihtiyaç. Ancak bir konu var ki, her 2 taraf için de büyük bir sorun olduğu su götürmez bir gerçek. Evet, yakıt tüketiminden bahsediyoruz.

Artan yakıt fiyatları, bütün sürücüleri tasarruf etmeye zorluyor. Öyle ki artık ilk baktığımız şey aracın fiyatından çok ne kadar yakıt tükettiği oluyor. Fakat az yakıt tüketen araçlar fiyatları açısından diğer araçlara oranla daha yüksek olması nedeniyle herkes bu araçlara sahip olamıyor.

Yakıt tüketimiyle başa çıkamayan araç sahipleri, bulunduğu konumdan ayrılamadığı için çoğu araç evlerin önünde süs gibi kalıyor. Peki, normal araç sahipleri yakıt tüketimini azaltamaz mı?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Ne yazık ki sürekli artan yakıt fiyatlarını engellemenin bir yolu yok ancak yolculuk sırasında ve araç aksamlarında dikkat edilebilecek ufak noktalarla yakıt tüketimini azaltmak mümkün. İşte, aynı yakıt oranıyla bolca seyahat edebilmenin püf noktaları!

Yakıt Tüketimini Azaltmanın Altın Kuralları
 

Agresif Sürüş Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde agresif tutum sergilemekten kaçınmanın güç olduğunu biliyoruz. Ancak ani fren ve debriyaj hareketleri, yakıt tüketimini arttırmaktadır. Sakin direksiyon hareketlerinin bütçenize katkı sağlayacağını düşünürseniz, bu davranışlardan kaçınmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Rüzgara Karşı Durmaktan Vazgeçin

Araç hızı arttıkça rüzgar direnci de artacak, bu durum ise yakıt tasarrufunu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca düşük hızda araç kullanmalısınız.

Yakıt Sızdırmalarına Dikkat!

Her yakıt alışınızda depo kapağınızı kontrol edin, yakıt depo kapağı sızdırmaz olmalı ve kapaktan benzin buharlaşmamalıdır.

Ucuzluk Bir Yere Kadar Fayda Sağlıyor

Yakıt tasarrufu sağlamak adına kalitesiz ve ucuz istasyonları tercih etmek, kısa süreli tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Ancak kalitesiz yakıtlar, hem bir süre sonra fayda sağlamayacak, araç aksamlarında zarara neden olacaktır. 

Araç Vitesine Bu Kadar Hor Davranmayın!

Aracın olması gereken vitesten düşük kullanılması %45 oranında daha fazla yakıt tüketilmesine ve motorun yorulmasına neden olur. Motoru yormamak ve tasarruf sağlamak adına vites kullanımınıza dikkat etmelisiniz. Vitesin yakıt tüketimiyle ilişkisini anlamak için "Araç Viteste mi Yoksa Boşta mı Daha Çok Yakıt Tüketir?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızın da Bir Kapasitesi Olduğunu Unutmayın

Aracınızın taşıyamayacağı yükler yüklemek, yakıt tasarrufunu olumsuz etkileyen bir diğer durumdur. Bu nedenle yolculuk esnasında aracınıza fazla yük yüklemekten kaçının. 

Yukarıda bahsettiğimiz kurallar yakıt tasarrufu için genel kurallardı. Amaçlanan yakıt tasarrufunun elde edilebilmesinde araçtaki aksamların her birinin önemi büyük. "Aracın hangi aksamları, yakıt tasarrufunu doğrudan etkiliyor?" sorusunun yanıtını da sizler için özetledik.

Yakıt Tüketimini Azaltmada Etkisi Olan Aksamlar
 

Lastik Deyip Geçmeyin

Her ne kadar fark etmesek de araçların en önemli parçası olan lastikler, hem  güvenli sürüşe hem de yakıt tüketimini azaltmaya büyük katkı sağlıyor. Bu yüzden lastiklerin belirli aralıklarla yenilenmesi, basınç kontrolünün yapılması gerekiyor.

Klima veya Camları Açmak İstediğinizden Emin misiniz?

"Klima mı, açık cam mı yakıt tüketimini arttırır?" sorusu sıklıkla tartışılan bir konudur. Bu sorunun yanıtı sürücü davranışlarına bağlıdır. Düşük hızda ilerliyorsanız camları, hız limitiniz biraz yukarıdaysa klimayı açmak doğru olur. 

Hava Filtreniz, Hava Alıyor mu?

Araç motorları düzenli olarak hava emiyor, hava filtreleri ise alınan havanın temizlenmesini sağlıyor. Hava filtreleri kirlendiği ve temizlenmediği zaman, araç motoru daha fazla enerji harcayarak yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor.

Sürücülerin yakıt tasarrufunu ufak detaylarla sağlaması mümkünken yolculuk güvenliğini sağlamak o kadar kolay olmayabiliyor. Bu yüzden bırakın kaskonuzu Sigortam.net yapsın, size yolculuğun keyfini çıkarmak kalsın! 

Sigortam.net’in kişilere özel kasko tekliflerine ulaşmak için tek yapmanız gereken Sigortam.net’e gelerek araç kasko sorgulama yapmak veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramak.

Benzer İçerikler

Ford Fieasta Kasko SigortasıEn Ucuz Ford Fiesta Kasko Fiyatları! En uygun Ford Fiesta kasko sigortası
Sigortam.net’te
  • En iyi...sigorta şirketlerinden Ford Fiesta sigortası teklifi alın.
  • Ford Fiesta kasko...fiyatlarını karşılaştırın.
  • %45’e varan fiyat avantajlarını yakalayın!
  • Bütçenize en uygun Ford Fiesta...sigortasını satın alın.
 

Ford Fiesta Kasko Sigortası

Ford Fiesta model aracınız için en uygun kasko...sigortası fiyatlarına Sigortam.net uzmanlığı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak kasko hesaplama...sayfamızdan doldurun, kolayca kasko fiyat hesaplaması yapın.  

Ford...Fiesta Hakkında

Fiesta’da sunulan Anahtarsız Giriş Sistemi sayesinde anahtarlar cepte ya da çantada olduğu sürece aracı...çalıştırmak için Ford Power çalıştırma düğmesine basılması yeterlidir. Bununla birlikte Sony müzik sistemiyle sunulan Sesli...Kontrol Sistemi sayesinde direksiyonu bırakmadan otomatik klima ve müzik sistemi kontrol edilmekte, Bluetooth® özelliği ile de...telefonla arama yapılmakta, gelen aramalar cevaplandırılabilmektedir. Üstelik Türkçe menü rahatlığı sunmaktadır.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL